شهردار منطقه ۶ خبرداد؛

اسكن درختان كهنسال در قلب پایتخت

اسكن درختان كهنسال در قلب پایتخت شهردار منطقه 6 تهران از اسکن درختان کهنسال تهران از درختان بوستان لاله به طور پایلوت آگاهی داد.


به گزارش کار در محل به نقل از مهر، تورج فرهادی، شهردار منطقه ۶ تهران با بیان این که این منطقه مرکزی تهران از طرف سازمان بوستان ها و فضای سبز شهر تهران بعنوان منطقه پایلوت اسکن درختان کهنسال انتخاب شده است، اظهار داشت: طرح توموگرافی (اسکن) درختان کهنسال با تاکید بر دانش و طراحی شرکت های دانش بنیان در تهران کلید خورده و هدف اجرای این طرح، بیماریابی و شناسایی پوسیدگی ها و عارضه های درخت جهت حفظ درختان کهنسال و شناسایی درختان خطرناک است. وی با اشاره به ارزش بالای مادی، معنوی، فرهنگی و زیست محیطی درختان کهنسال، اضافه کرد: برنامه ریزی برای تیمار و رسیدگی ویژه به درختان کهنسال نیازمند این است که از وضعیت ریشه، تاج و داخل تنه درخت که قابل رویت نیستند، شناخت داشته باشیم؛ بدین سبب نیازمند اسکن بخش های غیرقابل رویت درختان هستیم تا بتوانیم بیماریها و عارضه های احتمالی آنها و همین طور وجود لانه جوندگان یا حشرات در تنه را شناسایی نماییم. در غیراین صورت علاوه بر این که درختان کهنسال را از دست می دهیم، خطر سقوط آنها جان و مال شهروندان را نیز تهدید می کند. شهردار منطقه ۶ تهران، علت قسمتی از لطمه هایی که ممکنست در درختان بروز پیدا کند را لطمه به ریشه درختان در پی عملیات عمرانی پیاده راه سازی و جدول کاری حاشیه نهرها و باغچه ها دانست و اضافه کرد: اسکن درختان، این لطمه های احتمالی را نشان میدهد. همین طور اسکن درخت نشان میدهد که وضعیت استقرار و ثبات درخت در داخل خاک به چه شکلی است یا وضعیت استواری یا سستی ریشه چگونه است. وی اشاره کرد: در حین اسکن درخت می توان با مشاهده اجزا و بافت های مرده داخل تنه درخت و اندازه گیری تراکم بافت های مرده، برای سبک سازی، هرس و سربرداری درخت تصمیم گیری کرد تا درخت به جوان سازی بپردازد. همین طور ممکنست ترک یا حفره پوسیده در داخل تنه درخت باشد که این هم باز در توموگرافی مشخص می شود. همین طور اسکن درخت در زمینه شناسایی آفات و قارچ های بیماری زا در داخل ریشه و تنه و بطور کلی بیماریهای درخت و همین طور تدوین برنامه کوددهی کمک می نماید. فرهادی اشاره کرد: با وجود این که ظاهر برخی درختان بسیار سالم و سرزنده با تاج بسیار زیبا به نظر می آید، اما یکباره با وزش یک باد نسبتاً شدید، سقوط می کنند. دلیل هم بخاطر این است که یا ریشه درخت پوسیده بوده و یا انواع و اقسام قارچ ها در داخل ریشه وجود داشته که از روی ظاهر درخت معلوم نبوده است اما وقتی درخت را اسکن می نماییم، از پوسیدگی یا آفات احتمالی موجود در ریشه باخبر می شویم و فرصت اقدام برای بهبود وضع درخت را از دست نمی دهیم.

شهردار منطقه ۶ تهران با اعلان اینکه اسکن یک درخت در عرض زمانی کوتاه حدود نیم ساعت انجام می شود، ابراز امیدواری کرد: نتایج این کار الگویی ماندگار برای مناطق دیگر تهران و سایر شهرها هم بشود و ماندگار شود تا درختان کهنسال را بعنوان سرمایه های زیست محیطی حفظ نماییم و مردم نیز با امنیت و آسایش داخل معابر تردد کنند. به گزارش روابط عمومی شهرداری منطقه ۶ تهران، آیین شروع توموگرافی (اسکن) درختان کهنسال بوستان لاله با برگزاری یک دوره آموزشی برای متولیان فضای سبز مناطق ۲۲ گانه پایتخت و با مشارکت سازمان بوستان ها و فضای سبز شهر تهران همراه بود.

1400/03/01
22:14:42
0.0 / 5
400
تگهای خبر: دانش , سازمان , شركت , شهرداری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
کار در محل

كار در محل

کار در محل سفارش دهنده

kardarmahal.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار در محل محفوظ است