گزارش كار در محل؛

یك بام و دو هوا در برخورد با بحران واكسن خواری در پایتخت

یك بام و دو هوا در برخورد با بحران واكسن خواری در پایتخت کار در محل: در صورتیکه شورای شهر تهران نسبت به تخلفات واکسیناسیون در شهرداری تهران و عدم شفافیت سهمیه ها واکنش نشان داد، طرح دوفوریتی خرید واکسن برای شاغلان ماموریتی را در دستور کار قرار دارد.


گروه جامعه: از اواخر سال قبل زمزمه های ورود واکسن به کشور که شروع شد، ستاد ملی مقابله با کرونا آغاز به اولویت بندی دریافت کنندگان واکسن کرد. همزمان با این اتفاق مسئولان بخش های مختلف کشور باتوجه به مواجهه نیروهای کار با ویروس کرونا پیشنهاداتی را برای این اولویت بندی ارائه دادند. صدرالدین علیپور، مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران هم همچون نخستین مدیران بخش پسماند بود که درباره واکسیناسیون پاکبانان و کارگران در معرض خطر ابتلاء به ویروس کرونا خواهان در اولویت قرار گرفتن این قشر شد و با شروع هماهنگی ها با وزارت بهداشت دستور تحویل ۲۰۰ دوز واکسن به سازمان مدیریت پسماند ابلاغ و واکسیناسیون پاکبانان تهرانی از ۲۱ فرودین شروع شد. قرار شد با نظارت وزارت بهداشت و رعایت پروتکل ها در فاز اول ۲۰۰ دوز واکسن به کارگران مدیریت پسماند پزشکی تزریق شود و در فازهای بعدی برای سایر پاکبانان و کارگران مجتمع پردازش آرادکوه و بخش انتقال پسماند این اتفاق بیفتد. قرار بود ۱۴ هزار پاکبان واکسینه شوند و اختصاص محموله واکسن به پاکبان ها طی سه مرحله انجام گیرد. اما روند واکسیناسیون پاکبانان که اتفاقاً نه از پایتخت بلکه از شهرهای دیگر شروع شده بود و پس از چند روز به تهران رسید، بدون حاشیه نماند. ماجرای تزریق واکسن سهمیه ای به اعضای شورای شهر آبادان و سپس علی آباد کتول در استان گلستان موجب حساسیت افکار عمومی بر روند تزریق سهمیه های واکسن شد.
در این میان اعضای شورای شهر تهران هم این اتفاق را یک فاجعه نامیدند و خواهان ایجاد سامانه شفافیت و اعلام اسامی دریافت کنندگان واکسن در شهرداری تهران شدند. همزمان با این اتفاق دولت به ورود واکسن کرونا از طرف بخش خصوصی چراغ سبز نشان داد و شهرداری تهران نیز نسبت به خرید واکسن در قامت بخش خصوصی تحرکاتی را شروع کرد.چوبینه: خانواده شهرداری شامل کارکنان، کارگران و حتی پیمانکاران و خانواده های آنها در برابر کرونا واکسینه می شوندمدیرعامل شرکت شهر سالم درباره سرانجام خرید واکسن توسط شهرداری تهران اظهار داشت: مقدمات این مساله بوسیله ارسال نامه به وزارت بهداشت و چند شرکت وارداتی انجام گرفته و طرح و پیشنهاداتی به شورای شهر تهران داده ایم.

چوبینه گفت: در صورت خرید واکسن مورد نیاز، خانواده شهرداری شامل کارکنان، کارگران و حتی پیمانکاران و خانواده های آنها که بطور کلی ۳۰۰ هزار نفر هستند با اولویت بندی در برابر کرونا واکسینه می شوند. برای تامین بودجه این طرح هم قرار شد در صحن شورای شهر چاره اندیشی شود. خرید واکسن برای کارکنان و خانواده های شهرداری در حالی دنبال می شد که برخی اعضای شورای شهر هفته گذشته نسبت به ورود واکسن از طرف بخش خصوصی واکنش نشان دادند.امینی: صدور مجوز واردات واکسن توسط بخش خصوصی و فروش به آن شهروندان غیرقابل باور استابراهیم امینی نایب رییس شورای اسلامی شهر تهران اظهار داشت: دولت موظف است طبق قوانین، از محل درآمدهای عمومی نیازهای جامعه را تامین و واکسن را برای همه بطور یکسان تامین کند. وی خبر مجوز واردات واکسن توسط بخش خصوصی و فروش به آن شهروندان را غیرقابل باور خواهد و اظهار داشت: اگر این مساله رنگ حقیقت پیدا کند، چهره بدی از کشورمان به جهانیان مخابره خواهد شد. چطور می توان رفع تبعیض های ناروا برای همه و برطرف ساختن هر نوع محرومیت در زمینه های مختلف را به یاد آورد و از واکسن پولی سخن گفت. مجید فراهانی دیگر عضو شورای شهر نیز تهران اظهار داشت: مگر تامین واکسن رایگان و بموقع دشوار است که حرف از واردات واکسن توسط بخش خصوصی و فروش واکسن می زنید.طرح الزام شهرداری تهران به تهیه و خرید واکسن کرونا در شورای شهر اعلام وصول شداین اظهار نظرها در حالی صورت گرفت که دو فوریت طرح «الزام شهرداری تهران به تهیه و خرید واکسن کرونا جهت واکسیناسیون شاغلین و فعالین حوزه های مأموریتی مدیریت شهری و گروه های لطمه پذیر مرتبط» در دستور کار شورای شهر اعلام وصول شده بود. هنوز یک بام دو هوای شورای شهر با موضوع خرید واکسن تمام نشده بود که خبر تزریق واکسن سهمیه پاکبانان و تطهیرکنندگان تهرانی به برخی مدیران و کارمندان شهرداری تهران هم جنجال به پا کرد.
آشکار شدن تخلف تزریق واکسن سهمیه به کارکنان شهرداریشهردار تهران بلافاصله بعد از انتشار این خبر، از عزل کارکنان متخلف آگاهی داد و سخنگوی شورای شهر هم خواهان بررسی فوری داده های تزریق واکسن در شهرداری تهران و برخورد با خاطیان احتمالی شد و در صفحه توئیتر خود نوشت: «از صحت و سقم موضوع هنوز گزارش قابل استنادی در دست نداریم.»حناچی اما اعلام نمود: دستور دادم اسامی دریافت کنندگان در سایت ‎شفاف بارگذاری شود. بعد از گذشت دو روز از این اتفاق امروز سخنگوی شورای شهر تهران در صفحه توئیتری خود، شهردار تهران را مخاطب قرار داده و با انتقاد از سو نظارت شهرداری تهران در موضوع واکسن پاکبانان، خطاب به حناچی نوشت: به سبب صدمه ای که به اعتماد عمومی وارد شده باید پاسخگو باشید. وی از تعلل شهرداری در شفاف شدن اسامی دریافت کنندگان واکسن انتقاد نمود و اظهار داشت: این اسامی در شهرداری به فوریت و شفافیت منتشر شود و در صورت تداوم کلی گویی و عدم ارائه توضیح روشن و شفاف در ارتباط با تخلف و سوء استفاده جریانات در تزریق واکسن در شهرداری، اینجانب مسیر تذکر و طرح سوال در صحن علنی شورای را دنبال خواهم کرد.
با آنکه شهردار تهران از طرف شورای شهر تهدید به طرح سوال شده است، شورای شهری ها از بررسی طرح «الزام شهرداری تهران به تهیه و خرید واکسن کرونا جهت واکسیناسیون شاغلین و فعالین حوزه های مأموریتی مدیریت شهری و گروه های لطمه پذیر مرتبط» کوتاه نیامده اند. حمید چوبینه مدیرعامل شرکت شهر سالم وعده واکسیناسیون خانواده شهرداری شامل کارکنان، کارگران و حتی پیمانکاران و خانواده های آنها را بوسیله این طرح داده بود و ۱۴ نفر از اعضای شورای شهر تهران این طرح را امضا کرده اند.منبع:

1400/02/11
23:09:32
0.0 / 5
463
تگهای خبر: بودجه , خرید , سازمان , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
کار در محل

كار در محل

کار در محل سفارش دهنده

kardarmahal.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار در محل محفوظ است