گزارش كار در محل؛

شهر انسان محور نیازمند توسعه فرهنگی است

شهر انسان محور نیازمند توسعه فرهنگی است شهرها از منظر توسعه فرهنگ عمومی، یک دانشگاه بزرگ محسوب می شوند که کارکردها و کار ویژه هایشان می تواند بر توسعه همه جانبه فرهنگ و اجتماع و حتی سرنوشت مردم آن شهر اثرگذار باشد.خبرگزاری مهر، گروه استان ها: فضاسازی شهری برای برقراری ارتباط بین شبکه تبلیغی، فعالان فرهنگی و مذهبی، روحانیان و مبلغان دینی و دیگر فعالان بخش های معنوی و فرهنگی، فرصت بسیار خوبی است و به ویژه در حوزه کرونا که ارتباط و تعامل چهره به چهره با افراد میسر نیست، می تواند حامل پیام های فرهنگی و مذهبی خوبی به جامعه باشد.
یکی از عناوینی که امروز در روحیه مردم به ویژه با بسته شدن مساجد و محدود کردن کارهای فرهنگی و دینی و هنری ایجاد شده، دوری از نشاط معنوی و در نهایت نشاط اجتماعی است. موضوعی که متأسفانه اثر سو بر ارتقای معنوی مردم جامعه از خود باقی خواهد گذاشت و در آن، فضای شهری نقشی بسیار دارد.
نشاط شهری نیاز است
متأسفانه توسعه در شهرهای ما غالباً به سمتی رفته که نتوانسته ایم به خوبی از فضاهای شهری بهره مند شویم و از شهرها بعنوان یک رکن نشاط انگیز، فرحبخش یا حتی یک هیئت بزرگ مذهبی و فرهنگی استفاده نمائیم در نتیجه بسیار دیده می شود که مردم در خیلی از شهرهای جهان برای استراحت از خانه بیرون و به دل شهرها می روند اما در کشورمان هستند بسیاری شهرها که در آن مردم برای استراحت به خانه هایشان پناه می برند برای اینکه شهرها کسل کننده شده است.
در راستای اهمیت فضا سازی شهری مدیرکل تبلیغات اسلامی استان سمنان با شهردار شاهرود همزمان با ماه مبارک رمضان دیداری کرد تا از نزدیک درباره تعاملات شهری، فضا سازی های مناسبتی و همین طور ارتقای فرهنگی شهر شاهرود تبادل نظر شده و راهکارهای عملیاتی مطرح شود. در ادامه صحبت های حجت الاسلام عباس عبدالهی مدیرکل تبلیغات اسلامی استان سمنان و علیرضا حاجی محمدعلی درباب فضای شهری و توسعه فرهنگی را بصورت میزگرد مطالعه خواهید کرد.

نقش اصالت های مذهبی و فرهنگی در توسعه فرهنگی شهری
عبدالهی: یکی از مسائل مهم در سطح استان سمنان که کارهای فرهنگی را برای نهادها و ارگان های ذی ربط در زمینه اجرا و نظارت کمی دشوار کرده پراکندگی جمعیت و مساحت بسیار زیاد به ویژه شهرستان شاهرود است، امروز اگر رئیس یک اداره بخواهد از مجموعه تبلیغی و فرهنگی خود در زمان آباد یا رضا آباد بی ارجمند بازدید کند باید شش ساعت زمان را در حال رانندگی باشد و پس این امر دشواری هایی را دارد پس در گفتگو با نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس، صحبتی درباره تصویب فاکتور وسعت در کنار جمعیت در بودجه دهی به دستگاه های اجرائی و استانها شد که گویا این مساله مورد عنایت نمایندگان قرار دارد و باید دید در آینده چه اتفاقاتی برای آن رخ می دهد برای اینکه به واقع این استان دارای ظرفیت های بسیار عظیمی از لحاظ اجتماعی، فرهنگی و.. است و کمبود امکانات و اعتبارات فرصت شکوفایی این داشته ها را در بعضی بخش ها گرفته است.
دومین مانع بر سر راه اقدامات تبلیغی و ترویجی بصورت چهره به چهره کرونا است به عبارت دیگر باید گفت یکی از اولین اقدامات در مناسبت های ملی و مذهبی ها شهرداری ها هستند که نقش اصلی در عملیات مختلف فرهنگی مانند دهه فجر، رمضان و… دارند که در فضا سازی اجتماعی برای مناسبت ها به ویژه در روزهای کرونا که محدودیت ها برمبنای تجمعات وجود داشته و فرصت گفتگوی چهره به چهره با مردم در هیئت ها و مساجد را نداریم، فضاهای شهری یکی از بهترین ظرفیت ها برای ارتباط برقرار کردن با مردم است.
علاوه بر این مساله فضای مدیریت شهری و مبلمان شهری در زمره فاکتورهایی است که نباید در توسعه فرهنگی شهری از آن بسادگی گذشت. در این عرصه رؤسای ادارات تبلیغات اسلامی سراسر استان سمنان مکلف شدند تا به دیدار شهرداران سراسر استان رفته و درباره این نوع توسعه فرهنگی با کمک شهرداری ها تبادل نظر کنند. شاهرود دارای ظرفیت های بسیاری در حوزه مذهبی و فرهنگی است که شش هزار طلبه و این حجم از هیئت های مذهبی در سطح شهرستان خیلی کم نظیر است و باید گفت در حقیقت شهرستان شاهرود اصالت های مذهبی و فرهنگی بسیاری دارد.
استفاده از ظرفیت های فرهنگی در استان سمنان
در صورتی که از ظرفیت های خوب موجود در شهرستان شاهرود و استان سمنان استفاده نشود، به تهدید بدل می شوند از طرف دیگر باید گفت سازمان تبلیغات اسلامی در فضای جدید مدیریتی خود توان گفتگوی سازمانی خوبی دارد و عده ای زیاد از طلاب متخصص وارد این نهاد شده اند و در حوزه تخصص های مدیریت فرهنگی ظرفیت خوبی را به وجود آورده اند که می توانند در اختیار جریان سازی و فضا سازی فرهنگی به نفع مردم و فرهنگ ایرانی اسلامی قرار گیرند.
به شهرداران استان سمنان اعلام نموده ایم که اداره کل تبلیغات اسلامی در حقیقت سازمان فرهنگی شهرداری ها است و پس شهرداری ها باید سازمان تبلیغات اسلامی را پشتیبان خود بدانند و از طرف دیگر توقع است که شهرداری ها هم ما را در زمینه فضا سازی شهری، مبلمان شهری و اجتماعی حوزه های مناسبتی، پشتیبانی کنند. از طرف دیگر سازمان تبلیغات اسلامی در بخش محتوای المان های مناسبتی مذهبی و ملی خودرا سرباز شهرداری ها می داند و آماده ارائه کمک است.
یکی از موضوعات جدی که با آن روبرو می باشیم مقوله کرونا است که ما با موج افسردگی شدید اجتماعی مواجه می شویم. متأسفانه همیشه ترکش های این امواج کرونا هم ابتدا به مساجد و جمع های مذهبی برخورد می کند در صورتیکه کسان دیگری موج های کرونا را راه می اندازند و مذهبی ها باید جور آنان را بکشند، از طرف دیگر بستن مساجد و فضاهای فرهنگی و مذهبی سبب بروز افسردگی هایی می شود برای اینکه مردم در آنها امید پیدا کرده و تخلیه می شوند و از گفتمان های دینی و مذهبی مانند توسل و تفکر و… استفاده می نمایند پس اگر منافذ بسته شود خودکشی ها بیشتر می شود پس این فشار روانی باید مدیریت شود در صورتیکه اگر فضاهای مذهبی بسته شوند، بستر اصلی گفتگو با مردم از دست می رود و در نتیجه فضاسازی های شهری و اجتماعی در مدیریت شهری از این حیث برای سازمان تبلیغات اسلامی موضوعیت بیشتری پیدا می کند.
عملکرد شهرداری در مدیریت شهری
حاجی محمدعلی: کار شهرداری ها فوق العاده تخصصی و به نظر من تمام اجماع همه سیستم هایی که شهر نیاز دارد، شمرده می شود که سازمان تبلیغات اسلامی، نظامی و آتش نشانی سازمان شبه نظامی ما است، اتفاقات امنیتی، عمرانی و ده ها مورد دیگر در وظایف شهرداری ها گنجانده شده است در حقیقت تمام وزارتخانه های آب، برق، گاز و… توسط شهرداری ها پوشش داده می شود. در کشورهای دیگر مشکلات کمتر است برای اینکه مدیریت شهری واحد است و در کشور ما قبل و پس از انقلاب متأسفانه مدیریت شهری را تفکیک کرده دیده ایم و در حقیقت تمام ارگان های درآمدزای آن مانند مخابرات و گاز و… به دولت ها سپرده شد و مابقی آن بر دوش مردم قرار گرفت.
شهر یک موجود زنده ای مانند ما است که باید آمادگی فیزیکی، لباس، روحیه و سلامت را داشته باشد، بحث های فرهنگی، اعتقادی، عالم پروری و ده ها مورد دیگر همگی از ظرفیت های شهرستان زر خیز شاهرود هستند و امثال آیت الله العظمی سید محمود شاهرودی که چهره جهانی هستند در زمره این ظرفیت ها محسوب می شوند از طرف دیگر شهرداری با تلاش فراوان باید این مسائل فرهنگی را انجام دهد، عملکرد برخی دستگاه های استان نشان میدهد که تفاوت هایی برای شهرستان ها وجود دارد ولذا باید اظهار داشت که مردم ریزبین شاهرود تمام آنها را می بینند و از یاد نمی برند. پس باید حساسیت ها و تفاوت ها را کم کرد.
در مقوله فرهنگی باید گفت هر مناسبتی که در تقویم است باید مهم قلمداد شود که این امر در شاهرود در عمل نیز اثبات شده است و در مناسبت هایی مانند شهادت امام صادق (ع) تمام المان ها، فضا سازی ها و… از طرف شهرداری تقبل شد و از طرف دیگر مشاوران سازمان فرهنگی، هنری و ورزشی شهرداری شاهرود اماکنی مانند سازمان تبلیغات اسلامی، فرهنگ و ارشاد اسلامی و… محسوب می شوند در نتیجه این تعامل دوسویه در شاهرود راه افتاده است.

مجموعه مدیریت شهری نگاه مثبتی دارد
مسئولانی که انتخابی هستند معمولاً با اقداماتی که بیشتر دیده شود، همراهی بیشتری هم دارند و این در زمینه مسئولان انتصابی که می دانند باید مقطعی را میهمان یک شهر باشند کمتر صدق می کند اما خوشبختانه در مجموعه مدیریت شهری شاهرود اتفاقاً تلاش شده همیشه از مجرای شورای شهر مسائل ورود و به شهرداری بیاید در نتیجه تعامل بسیار خوبی در مجموعه مدیریت شهری وجود داشته و تک روی ها را شاهد نیستیم، معتقد هستیم که اگر قرار باشد مجموعه جواب بدهد، باید همدلی باشد و اگر امروز موفقیت هایی در شاهرود می بینیم نتیجه کار تیمی است پس ما قول می دهیم که مناسبت های فرهنگی و دینی با همین رویه اعمال کار تیمی و استفاده از تمام ظرفیت ها صورت خواهد گرفت.
از سوی دیگر معتقد هستیم که هزینه کرد در زمینه ترویج فرهنگ نوعی درآمد برای آینده شهرداری شمرده می شود برای اینکه وقتی شهری با نشاط باشد و سطح فرهنگی ارتقا یافته ای را در درون خود ببیند بطور قطع مشارکت با شهرداری هم در آتی افزایش خواهد یافت و این نفع کلی به شهرداری هم خواهد رساند.
اعتقاد شهرداری شاهرود این است که اگر ما زمینه فرهنگی را درست نماییم، مابقی امور خود به خود درست خواهد شد چونکه بستر همه تفکرات فرهنگ است. اگر در یک شهر پیشرفته آدمی که ارتقای فرهنگی ندارد ورود کند، گرفتار مشکل می شود و پس باید ارتقای فرهنگی را در اولویت قرار داد. از طرف دیگر شهرداری شاهرود پیشنهاد می دهد برای تقویت فرهنگ عمومی و اجرای مناسبت ها، یک برنامه مدون تقویمی از مناسبت ها در شهر شاهرود تشکیل و به شهرداری ابلاغ شود. از جانب دیگر در این ایام نزدیک انتخابات شهرداری ترجیح می دهد برای برگزاری مراسم و مناسک از ظرفیت دیگر ارگان ها مانند سازمان تبلیغات اسلامی نیز استفاده نماید برای اینکه بسترسازی لازم برای حضور حداکثری مردم در انتخابات مورد تاکید است.
تقویم مناسبتی در شاهرود ایجاد می شود
عبدالهی: در زمینه تدوین تقویم مناسبتی و فرهنگی باید گفت اقدام مشترکی بین شهرداری و سازمان تبلیغات اسلامی شاهرود صورت خواهد گرفت اما درباره موضوعات غیر مناسبتی نیز می بایست کارهای اساسی انجام داد. امروز ما معتقد هستیم که محور فرازمانی و فرا مناسبتی و کار روی فرهنگ عمومی و نیاز فرهنگی مردم شهرستان شاهرود و استان سمنان الزامی است پس باید نقاط قوت و ضعف در حوزه فرهنگی را شناسایی و پذیرفت. نسل قدیم در همین شهر شاهرود دارای خاصیت هایی بودند و به شکلی دیگر زندگی می کردند اما امروز با وجود فضای مجازی و… بصورت محسوسی شاهد تغییر سبک زندگی هستیم.
رهبر معظم انقلاب اسلامی در جمع مردم خراسان در مقوله سبک زندگی فرمودند که ما دنبال تمدن سازی هستیم و تمدن بخش سخت افزاری و نرم افزاری دارد که نرم افزاری آن سبک زندگی شمرده می شود که این امر نشان دهنده اهمیت سبک زندگی است. متأسفانه امروز کار فرهنگی جدی گرفته نمی گردد برای اینکه برخی افراد فهم درستی از اهمیت سبک زندگی و فرهنگ ندارند. امروز باید اهمیت امور فرهنگی و سیاسی حاکم ارتقا یابد.
ما باید بر روی فرهنگ عمومی کار نماییم و از طرف دیگر ظرفیت های عظیم و ابعاد مختلفی از داشته هایمان مورد استفاده قرار نمی گیرند و استحصال نشده است، ما امروز روی بخش تحقیق، تدوین و گفتمان سازی مشکلات زیادی داریم برای اینکه نتوانسته ایم موارد اصلی مورد نیاز فرهنگ جامعه را به زبان امروز و مورد نیاز مخاطب اجتماعی مان ترویج دهیم.
ظرفیت ها در زمینه فرهنگی بسیار است اما متأسفانه در فضای علمی و مدیریت شهری، این امر بعضاً تشریفاتی دیده می شود. نگاه ما این است که دین می تواند همه مسئله را حل کند و اگر ما درگیر بحران اعتیاد، فروپاشی خانواده و… هستیم نسخه درمانی درستی را داریم و باید به آن عمل نماییم. امروز غرب از مسیر اشتباهاتش باز می گردد اما مسلمانان را به مسیری هدایت می کنند که صد سال پیش خودشان رفته و امروز با شکست مواجه گشته اند.
تغییر نگاه فرهنگی
قرآن تشریفاتی نیست بلکه کتاب زندگی است و برای حل تمام مسائل جواب دارد پس برای مثال باید در شهرها مساجد و امامان جماعت را محوریت قرار داده و برای مدیریت فرهنگی جامعه مان اهتمام نماییم یک یا چند مسئله را در مجموعه مساجدمان بیان و حل نماییم. امروز خیلی از ارگان های ما تقلیدی بوده و وارداتی است که درگیر بوروکراسی شده اند و به تنها چیزی که فکر نمی کنند حل مسئله است که نتیجه این نوع نگاه، ورودی ۷۰ میلیون پرونده در قوه قضائیه خواهد بود.
لذا طرح مسئله از مساجد محوری به سبب همین ناکارآمدی از طرف سازمان تبلیغات اسلامی دنبال می شود، امروز نیاز به تغییر نگاه فرهنگی داریم و بوروکراسی ناکارآمدی نهادهای فرهنگی سبب شده تا مردم به شدت ناامید شوند در صورتیکه اگر مساجد را برای حل مسئله و اختلاف باردیگر احیا نماییم شاهد اتفاقات بسیاری خواهیم بود که بار قوه قضائیه، شهرداری، کمیته امداد و… را کم خواهدنمود.
امروز نظام اداری فرهنگی ما نیاز به ویرایش جدی دارد و باید فکر نماییم که مسیر ۴۰ ساله نقاط ضعف و قوتمان چیست. اگر مقرر است انرژی مردم را در حاکمیت داشته باشیم همانطور که امام خمینی (ره) توانست با مردم، انقلاب را پیروز کند، می بایست مسائل را حل نماییم.

سیستم ها نادرست چیده شده است
حاجی محمد علی: باید گفت در میان اهل تسنن سیستم مسجد محوری بیشتر دیده می شود و در حقیقت پایین ترین میزان ورودی پرونده ها نیز در نقاط اهل تسنن نشین در زمینه قوه قضائیه وجود دارد برای اینکه در صورت بروز مسئله ای همه طرفین در مسجد گردهم آمده و پس از مناسک دینی بین طرفین بیان مسئله و با کدخدامنشی رفع اشکال می شود و اگر به نتیجه نرسید بوسیله قوه قضائیه دنبال می شود.
رفتار اداری ما با مردم مناسب نمی باشد و مردم نارضایتی دارند پس اگر رفتار اداری ما اسلامی باشد عزتمندی مردم و جلوگیری از رانت و اختلاس و… را شاهد خواهیم بود، اینها همه برگرفته از یک سردرگمی بین حکومت اسلامی و رفتار اداری و یومیه ما است. یکی از خواسته های ما از نمایندگان این است که اصلاً قانون جدید تصویب نکنند فقط قوانین که قبل بوده را اصلاح کنند و همین کار برای یک دوره مجلس کفایت می کند، امروز یکی از موضوعات نارضایتی مردم این است که قوانین قدیمی بوده و در نتیجه مردم ناراضی هستند.
در گفتمان ها باید رضایت خدا محور امور باشد، این امر متأسفانه در سیستم اداری گرفتار مشکل است و برای مثال در مجموعه شهرداری می توان با برخی اقدامات روبنایی و ظاهری مردم را راضی کرد برای اینکه عامه مردم بیشتر با مسائلی راضی می شوند که به چشم بیاید و این خواص هستند که به دنبال کارهای زیربنایی هستند. در نتیجه ما باید به دنبال مسائل زیربنایی باشیم برای اینکه خدمتی که در یک شهر داریم در حقیقت امانتی است که باید خدا را راضی نگه داریم و حتی نگران جریان هایی که سوار بر افکار عمومی هستند هم نبود.


منبع:

1400/02/09
16:23:23
0.0 / 5
543
تگهای خبر: بودجه , دانش , دانشگاه , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
کار در محل

كار در محل

کار در محل سفارش دهنده

kardarmahal.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار در محل محفوظ است