در جریان بررسی یك لایحه مطرح شد؛

از انتقاد به عدم تحقق اهداف و شعارهای شورای شهر تا عدم عزل شهردار

از انتقاد به عدم تحقق اهداف و شعارهای شورای شهر تا عدم عزل شهردار کار در محل: در جریان بررسی اصلاحیه مصوبه ساماندهی مشارکت های اجتماعی در محلات که برگشت خورد، میرلوحی از تحقق سهم ناچیزی از اهداف و شعارهای دوره پنجم شورای شهر و نظری از عدم عزل شهردار انتقاد کردند.


به گزارش کار در محل به نقل از مهر، محمد سالاری در جریان بررسی لایحه ای درباب «اصلاحیه تبصره یکم مصوبه ساماندهی مشارکت های اجتماعی در محلات»، اظهار داشت: به نظر من لایحه ای که شهردار تهران داده است در امتداد قسمتی از اختیارات نهادهای اصلی شورای شهر و شورایاری هاست و در تضعیف کمیسیون فرهنگی و اجتماعی هم هست.تن به واگذاری اختیارات شورای شهر ندهیدوی افزود: در سال ۸۶ شهردار وقت با این رویکرد که نیاز به تدوین مجموعه ای از دستورالعمل ها برای ساماندهی محلات و شورایاری ها داریم، اختیارات شورای شهر را به این شورای نظامات داده است و پس از آن شهرداری نهاد شورایاری ها را از مسیر اصلی خودش منحرف کرد. و مسائل و مشکلات زیادی با ورود مالی شورایاری ها به وجود آورد که موجب شد که به این نتیجه برسیم که این شورای نظامات یک اشتباه راهبردی بوده است. سالاری گفت: نباید آن اشتباه راهبردی باردیگر تکرار شود. از اعضا شورای شهر می خواهم به هیچ عنوان تن به این واگذاری اختیارات ندهند. تعیین سیاست ها، راهبردها و ماموریت های ساماندهی برنامه های محلات را به این کمیته واگذار کنند که کل اختیارات شوراست و می خواهیم به شهرداری واگذار نماییم. وی از حق شناس خواست این لایحه را پس بگیرد تا مجموعه اختیارات شورا را به یک کمیته واگذار کند. سالاری اظهار داشت: به درستی شهرداری ستاد سمن ها را به وجود آورده است و ایجاد کمیته در کمیته غلط است. پس ستاد شورایاری ها چه می کنند و چرا سکوت کرده اند.شورای شهر متأسفانه از اختیار عزل شهردار استفاده نمی کندحجت نظری در موافقت با این طرح اظهار داشت: تصور آقای سالاری این است که ما می خواهیم بداهه اختیاراتی را واگذار نماییم درحالیکه این لایحه اصلاح یک مصوبه است که به دنبال افزایش اختیارات شوراست. اگر این مصوبه را هم رد کنید، قابلیت اجرا دارد چون شورا این را تصویب کرده است. وی ادامه داد: شورای شهر با قانون ناقصی که دارد عملاً اختیار خاصی جز عزل و نصب شهردار و وضع عوارض و بهای خدمات ندارد که متأسفانه از اختیار عزل هم استفاده نمی نماییم و اختیار تعیین بهای خدمات را هم واگذار کرده اید..تحقق سهم ناچیزی از اهداف و شعارهای دوره پنجم شورای شهردر ادامه میرلوحی با اشاره به اینکه ساختار اداری شهرداری تا ناحیه امتداد دارد در صورتیکه در شهری مثل تهران فعالیت ها فراتر از ناحیه است، اظهار داشت: باید کارهای زیادی صورت گیرد، از حیث نامگذاری اتفاقات خوبی افتاد اما برای مشارکت شهر ۱۰ میلیونی تهران با این مختصر فعالیت ها به نتیجه نمی رسیم و باید به جایی برسیم که همه بخش های جامعه در یک محله حضور منطقی فعال و دو طرفه داشته باشند. این عضو شورای شهر اظهار داشت: در این لایحه هر کار سیاستگذاری نظارت و اجرا را واگذار کرده اید.۵ هزار میلیارد دارایی شهرداری بی صاحب افتاده استحق شناس در واکنش به این انتقادات اظهار داشت: وقتی در جایگاه موافق و مخالف سخن می گوئیم در قالب موضوع و طرح باید سخن بگوییم درست است به فضای انتخابات نزدیک می شویم اما مخاطب بیرونی مورد نظر نیست. چرا در موافقت و مخالفت خطابه بیان می نماییم. وی افزود: یادمان رفته که در حدود ۳۵۰ محله ای صحبت می نماییم که ۳۴۳ سرای محله دارد. آیا می دانید هر کدام از این ساختمان ها تا ۵۰۰ میلیارد قیمت دارد و رها شده است.
به گفته رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر اظهار داشت: ساختاری که در چند سال قبل تلاش نموده است به این نهاد نظم دهد و در حوزه ۵ هزار میلیارد دارایی شهرداری بی صاحب افتاده است. این بی نظمی به نفع چه کسی است؟ در دوره ای شورای نظامات منحل شده سبب شده در ساختار بلبشویی ایجاد شود. وی افزود: گفته شده ساختاری شکل می گیرد که عضو شورا و ستاد سمن ها حضور دارند. با این مساله منطقی برخورد نماییم و حوزه های سفید را بخوانیم. جوادی یگانه معاون شهردار تهران با اشاره به اینکه در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ شورا مکلف کرده که شورایاری تعیین تکلیف کند. اظهار داشت: تنها مصوبه شورا که از طرف دیوان عدالت باطل نشده است همین مصوبه است. استخوان لای زخم نگذارید ما مطلقاً وارد حوزه شورایاری ها نشدیم. وی افزود: اگر جایی که ستاد سرای محلات است برای تصمیم گیری ستاد راهوری تشکیل گردد تا این تصمیم تنها توسط شهرداری مورد بررسی قرار نگیرد و به روشن شدن وضعیت سرای محلات کمک می نماید. مسجد جامعی پیشنهاد داد: این مساله جهت بررسی بیشتر به کمیسیون فرهنگی اجتماعی و حقوقی بازگردد. وی ادامه داد: ما در حق شورایاری ها خوب عمل نکردیم با وجود اینکه شورایاری ها تنها نهاد انتخابی مدیریت شهری هستند و تعدادی از اطلاعات داده شده درباره این نهاد درست نبود و مبنای غیرقانونی گذاشته شده بود و مورد اعتراض فرمانداری قرار گرفت و شورای شهر آنرا اصلاح کرد. این عضو شورای شهر اظهار داشت: بحث حقوقی در این زمینه جدی است و ما با شورایاری ها مثل نهاد مدنی برخورد نکردیم و حتی یک جلسه هم با آنها نگذاشتیم. ۴ سال است که زمین مانده و در فصل بودجه می آورید؟ عجله نکنید ما هر کاری بکنیم به این دوره نخواهد رسید. نظری در مخالفت با این طرح اظهار داشت: آقای مسجد جامعی کم لطفی می کنید ما درباره بودجه و پروژه ها با شورایاری ها صحبت می نماییم، نمی دانم دیگر چطور باید با شورایاری ها صحبت نماییم. این پیشنهاد با ۱۲ موافق رأی آورد و طرح جهت بررسی بیشتر به کمیسیون بازگشت.منبع:

1399/11/23
22:54:08
0.0 / 5
493
تگهای خبر: بودجه , حقوق , خدمات , شهرداری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
کار در محل

كار در محل

کار در محل سفارش دهنده

kardarmahal.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار در محل محفوظ است