گزارش كار در محل؛

افراد گمنام در نبرد با كرونا را دریابیم

افراد گمنام در نبرد با كرونا را دریابیم به گزارش کار در محل در کنار اعضای کادر درمان که مهم ترین سد مبارزه با کرونا به شمار می روند، بعضی از افراد دیگر هم در گوشه و کنار کشور در حال کوشش برای حفظ سلامت شهروندان، با خطر مبتلا شدن به کرونا رو به رو هستند.خبرگزاری مهر؛ گروه جامعه_ ساناز باقری راد: ۱۷ آذرماه سالجاری بود که خبر شهادت نخستین پرسنل بخش جمع آوری پسماندهای بیمارستانی آن هم به علت مبتلا شدن به ویروس کرونا منتشر شد؛ رضا حصاری اپراتور شاغل در بخش زباله های بیمارستانی که ۳۷ سن سال داشت و بارگیری زباله های بیمارستان های مسیح دانشوری، ۵۰۵ ارتش و محک را برعهده داشت.
در طول قریب به ۱۱ ماه گذشته که ویروس کرونا جای خویش را در کشور باز کرده است، شمار زیادی از پزشکان، پرستاران و اعضای کادر درمان بعنوان مدافعان سلامت در خط مقدم مقابله با این ویروس قرار داشتند.
میدان نبرد با کرونا هم رحمی به مدافعان سلامت نداشت و تابحال خیلی از اعضای کادر درمان برای حفظ جان مردم کشور جان خویش را از دست داده اند.
اما در کنار اعضای کادر درمان که بعنوان مهم ترین سدهای مبارزه کننده با کرونا به شمار می روند، بعضی از افراد دیگر هم در گوشه و کنار کشور با قمار جان خود، در حال کوشش برای حفظ سلامت شهروندان هستند؛ کسانی که احتمالاً بسیار گمنام تر از دیگر گروه های مردمی برای مهار کرونا تلاش می کنند اما زحمات آنها کم تر دیده می شود.
پاکبانان؛ همان افراد گمنام صحنه جنگ با کرونا هستند. کسانی که وظیفه جمع آوری پسماندهای بیمارستانی را بر عهده دارند یا در مجتمع های جمع آوری زباله های شهری مشغول به کار هستند.
این افراد به علت تماس با زباله های بیمارستان ها و مواد آلوده عفونی، در معرض انواع بیماری ها و خطرات قرار دارند و حال با انتشار کرونا هم این خطر برای آنها بیشتر از پیش شده است.
رضا حصاری هم یکی از پاکبان هایی است که به علت تماس با زباله های آلوده بیمارستان ها به کرونا مبتلا شد و حدود یک ماه پیش جان خویش را از دست داد.
با توجه به آیین نامه «تعیین مصادیق احراز شهید و ایثارگر» مصوب اردیبهشت ۹۳، هم اکنون آن دسته از اعضای کادر درمان که از جانب وزارت بهداشت بعنوان شهدای سلامت به بنیاد شهید معرفی شوند، شهید خدمت محسوب شده و همچون دیگر خانواده های شهدای تحت حمایت بنیاد شهید به شمار می روند.
این در حالی است که هنوز برای کارکنان دیگر نهادها که امکان دارد شغل آنها خطر مبتلا شدن به کرونا و قربانی شدن فرد را به دنبال داشته باشد، ساز و کاری برای رفتن به فهرست شهدای خدمت، در نظر گرفته نشده است. به صورتی که پاکبانان سلامت و پرسنل مشغول در بخش زباله های بیمارستانی هم مشمول این خطر بوده و جزو همین دسته به شمار می روند. حمایت مالی از خانواده شهید سلامت
به دنبال شهادت نخستین شهید راه سلامت سازمان مدیریت پسماند، صدرالدین علیپور مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره اقدام برای شهید محسوب شدن پاکبانان اظهار داشت: اساسا این مورد از مواردی است که بعنوان اولویت در دستور کار قرار دارد و مکاتبات لازم با متولیان این امر در حال انجام می باشد.
وی اضافه کرد: از آغاز امر سازمان مدیریت پسماند جهت پرسنل خدوم حوزه خدمات شهری بخصوص همکاران واحد مدیریت پسماندهای بیمارستانی برای جلوگیری از مبتلا شدن به بیماری تمهیداتی در نظر گرفت.
مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند با اشاره بر این اقدامات انجام شده، اظهار داشت: تهیه تجهیزات ایمنی انفرادی تخصصی، ضدعفونی مستمر ماشین آلات و محل های استقرار پرسنل و آموزش های تخصصی در این حوزه برای کاهش خطر ابتلای پاکبانان به ویروس کرونا انجام شده است.
علیپور خاطرنشان کرد: خوشبختانه این حساسیت در پیشگیری سبب شد تا با وجود قرار گرفتن نیروهای این سازمان در صف مقدم مبارزه با کرونا، سازمان مدیریت پسماند طی یکسال اخیر با حداقل مبتلا شدن و تلفات جانی مواجه شود.
وی با تکیه بر پیگیری رسیدگی به وضعیت این شهید راه سلامت هم تصریح کرد: سازمان مدیریت پسماند هم طرح حمایت مالی از خانواده این شهید بزرگوار را در دست اقدام دارد.
تصمیم گیری درباره موارد استثنا شهدای سلامت بر دوش وزیر بهداشت
در همین راستا هم سعید اوحدی رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران در گفتگو با خبرنگار مهر، در واکنش به شهادت نخستین پاکبان مسیر سلامت اظهار داشت: بر مبنای مصوبه شورایعالی امنیت ملی آئین نامه تعیین مصادیق شهدای سلامت تشکیل و یک کمیته ملی هم با مسئولیت وزیر بهداشت و درمان و عضویت بنیاد شهید، سازمان برنامه و بودجه و سازمان امور استخدامی کشور برای این منظور به وجود آمد.
وی اضافه کرد: برای احتساب کارکنان دستگاه ها بعنوان شهید خدمت هم پرونده آن دسته از کسانی که مستقیماً به علت کرونا در کادر پزشکی، درمانی، پرستاری، بهیاری و خدمات درمانی در بیمارستان ها، درمانگاه ها، موسسات و کلینیک ها حضور داشتند، برای تعیین مصادیق شهدای سلامت به این کمیته ارسال می شود و مورد بررسی قرار می گیرد. بعد از این مرحله هم پرونده ها به بنیاد شهید منتقل می شود.
اوحدی با اشاره بر موارد استثنا برای احتساب شهدای خدمت سلامت، اظهار داشت: مسئولیت پیگیری این موارد بر مبنای مصوبه شورایعالی امنیت ملی به شخص وزیر بهداشت محول شده و بر مبنای بند (ز) این آئین نامه هم وزیر بهداشت درباره این موارد استثنا تصمیم گیری خواهد نمود.
وی افزود: چنانچه وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درباره موارد استثنا تشخیص شهید راه سلامت دهند، مورد مذکور در کمیته ملی برای تعیین مصداق شهید مطرح خواهد شد.


منبع:

1399/10/19
22:11:21
0.0 / 5
651
تگهای خبر: استخدام , بودجه , خدمات , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
کار در محل

كار در محل

کار در محل سفارش دهنده

kardarmahal.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار در محل محفوظ است