نامه سرگشاده معلولان به نمایندگان مجلس

عدم اجرای بخشهای زیادی از قانون معلولان به علت سرپیچی دستگاهها

عدم اجرای بخشهای زیادی از قانون معلولان به علت سرپیچی دستگاهها به گزارش كار در محل مدیر كمپین پیگیری حقوق افراد دارای معلولیت اظهار داشت: بخشهای زیادی ازقانون معلولان به علت كوتاهی دستگاهها اجرا نشده و كمتر ازیك شانزدهم بودجه لازم در لایحه بودجه عرضه شده كه به هیچ وجه كافی نیست.بهروز مروتی در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد بودجه لایحه پشتیبانی از حقوق معلولان اظهار داشت: پیشنهاد سازمان بهزیستی ۲۰ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان بود درحالی كه در لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ كل كشور فقط ۱۳۰۰ میلیارد تومان عنوان شده است كه این مبلغ یك شانزدهم بودجه مورد نیاز قانون پشتیبانی از حقوق معلولان است
وی با اشاره به اینكه افراد دارای معلولیت نامه ای به نمایندگان مجلس نوشته و خواهان افزایش اعتبار قانون جامع پشتیبانی از حقوق معلولان شده اند، اضافه كرد: با عنایت به شرایط فعلی و تورم افسار گسیخته و پیشبینی شرایط سخت تر سال آینده، وضعیت معیشتی، درمانی، توانبخشی، مراقبتی، تردد، بیكاری و... افراد دارای معلولیت به مراتب دشوارتر از هر زمان دیگری شده و سبب بحرانی تر شدن زندگی آنان و خانواده هایشان خواهد شد بنابراین نامه ای برای نمایندگان مجلس نوشته و خواهان رسیدگی به وضعیت معلولان و رفع مشكلات آنها شده ایم. وی به بخشی از مواردی كه در این نامه آمده اشاره نمود و اظهار داشت: قانون پشتیبانی از حقوق معلولان توسط نمایندگان مجلس در اسفند ۹۶ تصویب و از اردیبهشت ۹۷ توسط رئیس جمهور به تمامی وزارت خانه ها و دستگاه های اجرایی ابلاغ گردید اما متاسفانه با گذشت نزدیك به ۲۰ ماه از ابلاغ آن، بخش های خیلی از این قانون به علت سرپیچی دستگاه ها اجرا نمی شوند و سازمان برنامه و بودجه اعتبار مورد نیاز اجرای آنرا تخصیص نمی دهد و همان مبالغ ناچیز تخصیص یافته را هم بموقع پرداخت نمی كند یا به عناوین دیگر بخشی از همان بودجه ناچیز را حذف می كند و تمامی این موارد در نامه اعلام شده است.
وی به بودجه سال ۹۸ هم اشاره نمود و اظهار داشت: برای امسال هم ۱۱۰۰ میلیارد تومان تصویب شده بود كه فقط تا امروز ۱۷۸ میلیارد تومان اختصاص داده شده كه معلوم نیست تا آخر سال مبلغ دیگری تخصیص دهند یا خیر.
به گفته مروتی، در سال ۹۷ هم كه نخستین سال اجرای قانون حقوق معلولان بود، ۲۰۰ میلیارد تومان به تصویب رسید درحالی كه هیچ مبلغی از آنرا ندادند.
مدیر كمپین پیگیری حقوق افراد دارای معلولیت اضافه كرد: هر سال با استناد به قانون استفاده از امكانات كشور، سه درصد از بودجه سازمان ها، كسر و صرف مناطق محروم می شود درحالی كه در قانون تنظیم بخشی از مقررات دولت، باید بودجه بهزیستی و كمیته امداد به صورت كامل پرداخت گردد اما این سه درصد هم از بودجه مددجویان بهزیستی كه بیشتر از سایر اقشار احتیاج به حمایت دارند، كسر می شود.
مروتی بیان كرد: طبق ماده ۷۶ برنامه ششم توسعه، معلولان باید حداقل دستمزد مصوب را مستمری دریافت نمایند كه متأسفانه هنوز این امر محقق نشده و همینطور مستمری ناچیزی را هم كه به مددجویان پرداخت می كنند و امسال باید ۲۰ درصد افزایش پیدا می كرد، با گذشت حدود ۱۰ ماه از سال، هنوز این افزایش پرداخت نشده است.
وی با اشاره به اینكه برخی مفاد قانون جامع پشتیبانی از حقوق معلولان احتیاج به اعتبار ندارد، اظهار داشت: در ماده ۲۰ و ۲۱ باید فرهنگ سازی صورت گیرد و بودجه ای هم لازم ندارد اما این موارد هم اجرایی نمی گردد به صورتی كه صدا و سیما باید در هفته پنج ساعت را به امر فرهنگ سازی برای معلولان اختصاص دهند كه متأسفانه علیرغم رایزنی های متعدد، این اتفاق رخ نداده است.
مدیر كمپین پیگیری حقوق افراد دارای معلولیت در مورد نقش سازمان بهزیستی برای گرفتن حق معلولان از سازمان های مختلف تصریح كرد: بر مبنای قانون، بهزیستی می تواند دستگاه ها و ارگان ها را مكلف به انجام امور مربوط به معلولان كند و در صورت عدم انجام این كار، نسبت به آنها در دستگاه قضایی اقامه دعوی كنند اما بهزیستی تابحال این كار را نكرده است.
وی اضافه كرد: شهرداری ها در مورد مناسب سازی و وزارت بهداشت هم برای بیمه خدمات توانبخشی مكلف به عرضه خدمات شده اند درحالی كه تابحال سازمان بهزیستی هیچ جلسه ای با آنها برای انجام اقدامات صورت نداده و عملكرد بهزیستی در این خصوص ضعیف است.
مروتی با اشاره به اینكه هیچ همتی برای اجرای قانون جامع پشتیبانی از حقوق معلولان از جانب دستگاه ها وجود ندارد، اظهار داشت: پس از حدود ۲۰ ماه از اجرای قانون جامع، هنوز شهرداری ها هیچ ابلاغیه ای برای مناسب سازی اماكن، معابر و سازمان های دولتی نداشته اند كه این خود تخلف است و بهزیستی باید پیگیر این مورد شود.
مدیر كمپین پیگیری حقوق افراد دارای معلولیت با اشاره به اینكه خیلی از مراكز بهزیستی جهت استفاده معلولان مناسب سازی نشده اند، خاطرنشان كرد: اخیرا رئیس سازمان بهزیستی به تمامی ادارات خود نامه ای ابلاغ كرده در خصوص اینكه مكلف به مناسب سازی شوند.

1398/09/27
18:19:44
5.0 / 5
4663
تگهای خبر: بهزیستی , بودجه , بیكاری , بیمه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
کار در محل

كار در محل

کار در محل سفارش دهنده

kardarmahal.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار در محل محفوظ است