پیشنهاد حوزه هنری روی زمین ماند

نگارخانه ای برای آشتی شهر با هنر، نه شهرداری به زیباسازی خرم آباد

نگارخانه ای برای آشتی شهر با هنر، نه شهرداری به زیباسازی خرم آباد كار در محل: نگارخانه خیابانی ابتكار خلاقانه حوزه هنری لرستان برای زیباسازی شهر و بردن هنر به دل معابر و خیابان هاست، طرحی كه با نه شهرداری خرم آباد روبه رو شده است!خبرگزاری مهر- گروه استان ها: «خرم آباد» را با قلعه تاریخی «فلك الافلاك»، خیابان های محصور شده با درختان كهنسال، خانه های قدیمی و چشمه های «گلستان» و «شهوا» و... می شناسند؛ مواهبی طبیعی كه خداوند ارزانی داشته و میراث های تاریخی كه از گذشتگان به ما رسیده است...؛ اما ما در این سال ها برای شهرمان چه كرده ایم؟ كدام اِلمان را برای معرفی شهر خود ساخته ایم؟ كدام دست ساخته را در معابر نصب كرده ایم؟
از خرم آباد زیبای ما خیابان های پرترافیك و شلوغ، دیوارهای خاك گرفته و خرم رود با دیوارهای تخریب شده باقی مانده است و آدم هایی كه در این میان مجالی برای ایستادن و لذت بردن از شهر زیبای خود و هنرهای نهفته در آن ندارند...
متاسفانه در این سال ها فرصت عرض اندام هنرمندان برای زیباسازی شهر فراهم نشده، حتی در قد و قواره یك نقاشی بر دیوارها...
فضاسازی های شهری در خرم آباد مغفول مانده است
آثار هنری جوانان خرم آباد در كارگاه های آموزشی و نگارخانه های محدود، خاك می خورند و مدیران شهری مجال ارائه این آثار هنری به جامعه و معرفی جوانان خوش ذوق به مردم شهر را نداده اند؛ فضاسازی های شهری در خرم آباد مغفول مانده و دست كم در ۱۰ سال اخیر تغییری در فضای مبلمان شهری خرم آباد رخ نداد و خلاقیتی در این رابطه به چشم نمی خورد.
این در حالیست كه سیل فروردین ماه نیز زیرساخت های شهری خرم آباد را از بین برد و همچنان نیز چهره معابر و خیابان های شهر از آثار تخریبی سیل پاك نشده است.
«نگارخانه خیابانی» ابتكاری برای زیباسازی شهر
در این میان حوزه هنری لرستان بعنوان نهادی كه ترویج و تبیین هنر فاخر و انقلابی را دنبال می كند دست به ابتكاری خلاقانه زده و «نگارخانه خیابانی» را برای شهر خرم آباد طراحی نموده است، طرحی كه به ما فرصت می دهد شهر را زیبا نماییم و شهروندان را از آخرین آفرینش های هنری جوانان لرستانی بهره مند سازیم.

این نگارخانه خیابانی فضای چندانی از معابر اشغال نمی كند بلكه پنجره ای به سمت آشتی مردم با هنر است، فرصتی است تا مردم در بین همه دل مشغولی های روزانه خود لحظه ای برای تماشای تصاویر به نمایش در آمده در این نگارخانه بایستند و روح خودرا با لطافت هنر نوازش دهند.
مكان یابی «نگارخانه خیابانی» در سه منطقه خرم آباد
مدیركل حوزه هنری لرستان در این رابطه به خبرنگار مهر اظهار داشت: تصاویر و تری دی مكس «نگارخانه خیابانی» برای اجرا در سطح شهر خرم آباد طراحی شده است و واحد هنرهای تجسمی حوزه هنری لرستان آماده اجرای این طرح است.
محمد امیدی پور با اشاره به اینكه این طرح در سال های قبل به شهرداری خرم آباد ارائه شد اما مسئولان شهرداری اجازه اجرای این طرح را ندادند، اشاره كرد: در سمینار مدیران حوزه هنری این طرح را مطرح كردیم و تصاویر و تری دی تولید شده آن به نمایش درآمد كه در نهایت مورد توجه همگان قرار گرفت و سه استان طرح های این پروژه را از ما گرفتند و در سطح شهرهای خود اجرایی كردند.
سه استان طرح های این نگارخانه را از ما گرفتند و در سطح شهرهای خود اجرایی كردند
وی با اشاره به اینكه مكان یابی این نگارخانه خیابانی را در سه منطقه مطهری، پل شهدا و مصلی انجام داده ایم و تصاویر آن نیز تهیه شده است، تصریح كرد: فیلم هایی هم در نمای دید ناظر این نگارخانه تهیه شده تا مدیران شهری بهتر بتوانند پیرامون آن تصمیم گیری كنند.
مدیركل حوزه هنری لرستان با تاكید بر اینكه فضاسازی شهری و ساخت المان های هنری مطالبه مردم خرم آباد است و مدیران شهری و فرهنگی باید در این راستا حركت كنند، اضافه كرد: همین الان هم آمادگی اجرای این طرح را در سطح شهر خرم آباد داریم. مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی نماید.
فایل آنرا از اینجا دانلود كنید: video/mp4
طرحی كه برای شهرداری خرم آباد هیچ هزینه ای ندارد
امیدی پور با اشاره به اینكه برای طراحی و ساخت این نگارخانه خیابانی نیز هیچ هزینه ای از شهرداری مطالبه نكرده ایم و سازه را هم خودمان می سازیم، تصریح كرد: فقط یك اجازه می خواهیم كه شهرداری خرم آباد این «بله» را نداده است.
وی اشاره كرد: این نگارخانه تنها محدود به فعالیت های هنری و فرهنگی حوزه هنری نخواهد بود و دیگر نهادها همچون ارشاد و شهرداری و... نیز می توانند از این فضا استفاده كنند و نمایشگاه بگذارند.
به هر روی، در فضایی كه همه خلاقیت های شهرداری خرم آباد در زیباسازی شهری به كاشت گل و گیاه در بلوارها و پارك ها محدود شده، مدیران این نهاد باید از طرح ها و ایده های خلاقانه دیگر نهادهای هنری و فرهنگی كه هزینه ای نیز برای آنها به دنبال ندارد، نهایت بهره را ببرند.


منبع:

1398/07/15
11:29:49
5.0 / 5
4017
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
کار در محل

كار در محل

کار در محل سفارش دهنده

kardarmahal.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار در محل محفوظ است