نظری:

سمن ها تهدید نیستند

سمن ها تهدید نیستند كار در محل: رئیس ستاد توان افزایی و پشتیبانی از فعالیت سازمان های مردم نهاد شهر تهران از بی توجهی برخی به فعالیت های داوطلبانه و سازمان های مردم نهاد انتقاد نمود.


به گزارش كار در محل به نقل از مهر، نشست هم اندیشی با نمایندگان انجمن ها و سازمان های مردم نهاد شهر تهران با همكاری ستاد توان افزایی و پشتیبانی از سازمان های مردم نهاد شهر تهران و مركز پژوهش های مجلس شورای اسلامی با حضور رئیس و معاونان ستاد سمن های شهر تهران، معاونین شهرداری تهران و معاونین مركز پژوهش های مجلس شورای اسلامی اجرا شد. حجت نظری رئیس ستاد توان افزایی و پشتیبانی از فعالیت سازمان های مردم نهاد شهر تهران و عضو كمیسیون فرهنگی شورای شهر تهران در نشست هم اندیشی با نمایندگان انجمن ها و سازمان های مردم نهاد شهر تهران ضمن تقدیر و تشكر از مركز پژوهش های مجلس شورای اسلامی برای برگزاری این جلسه هم اندیشی پیشنهاد نمود كه ادامه این جلسات در ستاد سمن های شهر تهران اجرا شود.

این عضو شورای شهر تهران با اشاره به مشكلات انجمن ها و سازمان های مردم نهاد در اجرای اهداف اجتماعی خود، اشاره كرد: من قبل از هرچیزی می خواهم برای حضار محترم در این نشست مشخص كنم دست كم قسمتی از این مشكلات بوسیله مجموعه مدیریت شهری یعنی شهرداری و شورای شهر قابل حل نیست. چونكه اولاً امكان حل این مشكلات در مجموعه مدیریت شهری وجود ندارد و ثانیاً قرار نیست كه تمام مسائل را مدیریت شهری حل كند.

این عضو كمیسیون فرهنگی شورای شهر تهران در ادامه اضافه كرد: فراموش نكنیم كه در موارد و موضوعات مختلف خصوصاً موضوعات فرهنگی نهادها و مجموعه های مختلف و متنوعی شامل نهادهای دولتی، نهادهای غیردولتی، مجموعه ها و مؤسسات و شركت های خصوصی یا دولتی به نحوی دخیل هستند و دقیقاً همین تنوع و توزیع منابع سبب شده تا بعضاً بین این مجموعه ها نه تعامل یا حتی رقابت بلكه تقابل شكل بگیرد كه این اتفاق عملاً روند امور را تحت تأثیر قرار می دهد.

او همینطور با اشاره به انتقاد بعضی از نمایندگان انجمن ها و سازمان های مردم نهاد در خصوص عدم تمایل مدیریت شهری برای تعامل با سمن ها به سبب وجود یك حس بی اعتمادی بین مسئولان و سمن ها، اشاره كرد: چنین دیدگاهی درست نیست و اساساً چنین مسأله ای واقعیت ندارد و اتفاقاً ستاد سمن ها تاكید ویژه ای بر تقویت همكاری با انجمن ها و سازمان های مردم نهاد داشته و دارد.

نظری اضافه كرد: البته بعضی از دوستان انتقاد كردند كه چرا به سمن ها اجازه ورود به بحث كمك و پشتیبانی از قربانیان و حادثه دیدگان سیل ندادند كه من در پاسخ به این دوستان باید اعلام كنم، ستاد سمن های شهر تهران حتی الامكان با سمن ها همكاری كرد. ما تا آنجایی كه ممكن بود، سعی كردیم از سمن ها در این بحث حمایت نماییم. همچنانكه فضای ستاد سمن ها را برای سمن ها فراهم كردیم.

رئیس ستاد توان افزایی و پشتیبانی از فعالیت سازمان های مردم نهاد شهر تهران با اشاره به اینكه برخی نسبت به دیدگاه دولت در قبال سمن ها انتقاد داشتند كه این مساله در حوزه مدیریت شهری نیست، اظهار نمود: متأسفانه یك نگاهی از طرف برخی افراد در كشور وجود دارد و این نگاه انجمن ها، احزاب و تشكل های اجتماعی و دانشجویی را نه فرصت بلكه تهدید تصور می كند و ما باید با همكاری و همراهی یكدیگر این نگاه را تغییر بدهیم.

عضو كمیسیون فرهنگی شورای شهر تهران با اشاره به تلاش مدیریت شهری برای تدوین و تنظیم قانونی برای فعالیت و پشتیبانی از سمن ها، اظهاركرد: خوشبختانه در دوره ای یك روند خوبی در این عرصه شكل گرفت و مجموعه جلسات هم اندیشی و مشورتی با سمن ها در وزارت كشور انجام شد ولی متأسفانه این روند با فرارسیدن انتخابات ۹۶ وارد تغییر و تحولاتی شد تا عملاً محتوای خروجی آن جلسات كه در نكات و مفادی برای قانون سمن ها گردآوری شده بود، دگرگون شد.

عضو شورای شهر تهران افزود: این تغییرات موجب نگرانی ما شد و پس ما جلساتی با خانم جنیدی معاون رئیس جمهوری در امور خانواده و زنان و همین طور آقای عباسی معاون ایشان داشتیم و خروجی این جلسات مفصل منتج به گردآوری مجموعه نكاتی از دغدغه های سمن ها شد و قرار براین بود كه این نكات گردآمده بجای نسخه پیشین وزارت كشور مورد بررسی قرار بگیرد ولی بعداً كاشف به عمل آمد كه باردیگر همان نسخه اولی مورد بررسی قرار گرفته است ودوباره سعی كردیم بلكه حداقل هایی در آن نسخه ابتدایی منطبق با نظر سمن ها تغییر كند.

نظری اظهار نمود: من طی تمام این اتفاقات و با عنایت به تجربیاتی كه كسب كردم به این نتیجه رسیدم كه برخی در تلاشند تا هر اقدامی برای تقویت و توسعه امكانات و اختیارات قانونی و پشتیبانی از سمن ها را خنثی كند و ما امیدواریم كه در بحث قانون سمن ها این رویه را حتی المقدور تغییر بدهیم و تلاش می نماییم كه بوسیله دوستان و همكاران در مجلس شورای اسلامی دغدغه و مطالبات سمن ها در قانون و مصوبات مجلس برای سمن ها منعكس شود.

بگفته وی، اینكه بعضی از مطالبه گری سمن ها انتقاد می كنند اشتباه است و ما باید به لحاظ قانونی از فعالیت قانونی سمن ها حمایت نماییم. البته طی سالیان اخیر یك روند غلطی در مجلس دنبال می شود كه طبق آن تمركزگرایی روز به روز تقویت می شود و بر طبق این اتفاق عملاً و به مرور اختیارات مدیریت شهری به دولت و نهادهای دولتی و غیردولتی واگذار شده و به تبع این اتفاق نقش سمن ها باز كمرنگ تر می شود. این در شرایطی است كه مدیریت شهری پل ارتباطی بین مردم و مسئولان است. رئیس ستاد توان افزایی و پشتیبانی از فعالیت سازمان های مردم نهاد شهر تهران با تاكید بر اینكه رویه منطقی و درست واگذاری شهر به مدیریت شهری است، اظهار داشت: متأسفانه در بخشنامه و مصوبه هیأت وزیران به تاریخ ۹۵ یا ۹۶ بخش مهمی از اختیارات مدیریت شهری مشخصاً در بحث كانون های اجتماعی به بخشداری ها واگذار شد. این بدان معناست كه ما اجتماعی ترین سوژه شهری را به سیاسی ترین بخش كشور یعنی وزارت كشور واگذار كردیم.

عضو شورای شهر تهران با تاكید بر اینكه ما از واگذاری ها به بخش های مردمی استقبال می نماییم، اظهار نمود: یكی از دوستان در این نشست پیشنهاد دادند كه می توان امری مانند زیباسازی شهر را به سمن ها واگذار كرده و در این راه سمن های متولی را حمایت كرد.

وی ادامه داد: ما امروز نگران آن هستیم كه تجربیات گذشته تكرار شود. ما شاهد بودیم كه در دوره قبل برخی افراد با سابقه پیمانكاری انجمن هایی ایجاد می كردند و مسئولان برای توجیه فعالیت خودشان در خصوص پشتیبانی از سمن ها تمام امور خودشان را به آن انجمن ها واگذار می كردند. ما امروز ترس از تكرار این اتفاقات را داریم و باید این ترس با همكاری و همراهی سمن ها و البته قانون گرایی شكسته شود.

نظری افزود: ما از حمایت مالی مستقیم اجتناب می نماییم و بااینكه از قطع حمایت مالی سمن ها حمایت نمی نماییم ولی اعتقاد داریم كه باید سازوكار این حمایت خیلی مشكل باشد و سمن های فعال و متناسب با فعالیت و گستردگی فعالیت شان مورد حمایت قرار گرفته و این حمایت در یك چرخه كاملاً شفاف صورت بگیرد.

عضو كمیسیون فرهنگی شورای شهر تهران همین طور در پاسخ به سوال یكی از حضار درباره عملكرد شورای شهر در جهت تعریف و تعیین قوانینی برای پشتیبانی از سمن ها، اشاره كرد: ما در برنامه سوم شهرداری تهران طی بندی قید كردیم شهرداری طی لایحه ای پیشنهادات خودرا برای پشتیبانی از سمن ها به ستاد سمن ها عرضه نماید و این لایحه پس از بررسی در ستاد به شورای شهر ارسال شود ولی متأسفانه این بند پیشنهاد با مخالفت یكی از اعضای كمیسیون فرهنگی و اختلاف یك رأی مخالف در صحن شورای شهر رأی نیاورد و من هنوز علت اصلی این مخالفت را نفهمیدم.

رئیس ستاد توان افزایی و پشتیبانی از فعالیت سازمان های مردم نهاد شهر تهران همین طور به راه اندازی سمن سراها در مناطق ۲۲ گانه تهران اشاره نمود و اظهار داشت: نخستین سمن سرای شهر تهران را چندی قبل در منطقه ۱۴ تهران راه اندازی كردیم و با مناطق ۲۲ گانه تهران رایزنی كردیم كه اماكنی را برای ایجاد سمن سراها به ما پیشنهاد بدهند كه در این اماكن یك نفر بعنوان منشی از جانب شهرداری زمینه همكاری و تسهیل گری برای امور سمن ها را دنبال كند.

عضو شورای شهر تهران همین طور با تاكید بر اینكه ستاد سمن های شهر تهران به صورت جدی مطالبات و دغدغه های سمن ها را پیگیری می كند، اظهار داشت: ما در بحث تصمیم سازی این پیشنهاد را مطرح كردیم كه نمایندگانی از سمن های فعال در رابطه با حوزه های تخصصی در كمیته های شورای شهر بعنوان عضو ناظر حضور داشته باشند تا تجربیات و پیشنهادات خودشان را با اعضای شورای شهر مطرح كنند كه این پیشنهاد باز مورد استقبال اعضای شورای شهر باز واقع شده و سوژه تا مراحل خوبی پیش رفته است.

وی با تاكید بر اینكه ستاد سمن های شهر تهران به صورت جدی بحث شفاف سازی را دنبال می كند، اظهار داشت: ما در بحث شفاف سازی این افتخار را داریم كه در ستاد سمن های شهر تهران تمام دخل و خرج ها با بیان جزئیات در سایت منتشر می شود و در دسترس عموم قرار دارد. همین طور بنا داریم كه در آینده سامانه ای را تحت عنوان سامانه جامع طرح و لوایح شورای شهر تهران راه اندازی نماییم كه سمن ها از جزئیات باخبر شده و بتوانند در مورد موضوعات مختلف نظرات خودشان را عرضه كنند.

نظری همین طور در پاسخ به سوالات یكی از حضار در این جلسه هم اندیشی درباره بحث زیست شبانه در تهران، اشاره كرد: ما در شورای شهر به این مساله ورود كردیم كه یك بار آن در بحث طرح ساماندهی مشاغل سیار و بی كانون در شهر تهران بود و دیگری طرح زیست شبانه در شهر تهران بود كه البته این طرح به دلایلی به نتیجه نرسید كه در این میان باز می توان به نامه فرماندار تهران به آقای محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران اشاره نمود. اما فارغ از این دو مساله من حتی در تذكر اخیری كه در شورای شهر ایراد كردم، گفتم كه می توان از تجربه زیست شبانه در ماه مبارك رمضان در سایر ماه های سال بهره برد و بهره برد.

عضو كمیسیون فرهنگی شورای شهر تهران با اشاره به نامه فرماندار تهران به رئیس شورای شهر، اشاره كرد: آقای فرماندار در این نامه شخصاً اعلام مخالفت كرده كه برای تصمیم گیری در این مساله باید نهادهای امنیتی و حاكمیتی فرادست همچون شورای عالی امنیت ملی تصمیم گیری كنند. البته جز این موارد دیگری باز وجود داشت كه امیدواریم در نهایت این موارد حل و برطرف شود. برای مثال ما در بحث مشاغل بی كانون پیشنهاد دادیم كه فعالیت ایشان پس از تعطیلی مشاغل مستقر و ثابت آغاز شود كه به نحوی به زیست شبانه شهر كمك می نماید.

نظری با اشاره به اینكه سرمایه های اجتماعی مهمترین ركن سمن ها و انجمن های مردم نهاد برای بهبود كیفیت وضعیت جوامع بشری هستند، اشاره كرد: متأسفانه ما مسئولان تمایلی نداریم كه مسیر دلخواه مردم را دنبال نماییم و همین مساله موجب آن شده كه به مرور مردم با ما همراهی و همكاری نداشته باشند و این سبب كاهش سرمایه اجتماعی می شود. متأسفانه هنوز برخی مسئولان می خواهند با آئین های ملی نه همراهی بلكه برخورد و تقابل داشته باشند. همچنانكه در سال قبل یكی از مسئولان در شهرداری تهران به صراحت اعلام نمودند كه ما برای چهارشنبه سوری هیچ برنامه ای نخواهیم داشت.

بگفته وی، واقعیت این است كه بنظر می رسد فهم و درك مشتركی از مطالبات و مسیر دلخواه مردم بین مجریان وجود ندارد. البته در شورا این روند شرایط متفاوتی دارد و شوراهایی مانند تهران، شیراز و مشهد تلاش های جدی و مهمی برای پیگیری مطالبات شهروندان دنبال می شود و پس از سمن ها می خواهیم ما را در این راه همراهی كنند.

نظری درانتها این همایش ضمن تاكید بر لزوم حمایت سرای محلات از سمن ها تا زمان راه اندازی سمن سراها، به سوژه محیط زیست و مدیریت پسماند اشاره نمود و اظهار داشت: ما با عنایت به اقدامات موفق سمن ها در روزهای عزادارای محرم و جمع آوری زباله ها فكر می كنم كه در روزهای ماه مبارك رمضان و شب های قدر اقدامات موفقی را انجام داد.


منبع:

1398/02/18
18:26:35
5.0 / 5
4500
تگهای خبر: سازمان , سایت , شركت , شهرداری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
کار در محل

كار در محل

کار در محل سفارش دهنده

kardarmahal.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار در محل محفوظ است