رئیس كانون كارگران و بازنشستگان شهر تهران:

مخالف واگذاری شستا هستیم، واگذاری پالایشگاه لاوان به بانك رفاه

مخالف واگذاری شستا هستیم، واگذاری پالایشگاه لاوان به بانك رفاه كار در محل: رئیس كانون كارگران و بازنشستگان تهران اظهار داشت: با واگذاری شستا مخالفیم چون شركت هایی كه سودده نبوده، آنهایی هستند كه در قبال بدهی به تأمین اجتماعی واگذار شده درحالی كه اكثرا به سوددهی رسیده اند.به گزارش كار در محل به نقل از مهر، علی دهقان كیا در نشست خبری كه امروز برگزار شد، در مورد اصلاح ساختار سازمان تأمین اجتماعی گفت: بحث اصلاح ساختار نظام جامع رفاه و تأمین اجتماعی درانتها سال ۸۳ عنوان شد و برمبنای آن، قرار شد از ۹ نفر اعضای هیئت امنا، ۶ نفر دولتی و ۳ نفر باز نمایندگان كارگر، كارفرما و دولت در جلسات حضور داشته باشند.
وی افزود: بر طبق این مصوبه، مدیریت سازمان تأمین اجتماعی از سال ۸۳ به بعد دولتی شد اما اموال سازمان همچنان حق الناس است و هیچ كس حق دست درازی به آنرا ندارد.
رئیس كانون كارگران و بازنشستگان شهر تهران تاكید كرد: پیشنهاد ما این است كه برای تغییر ساختار، اصلاحاتی صورت گیرد و با نمایندگان باز در این خصوص صحبت كردیم تا علاوه بر احیای شورای عالی تأمین اجتماعی، سه جانبه گرایی باز در تمامی سطوح رعایت شود.
دهقان كیا با اشاره به اینكه ۲۶ قانون طی سال های اخیر برمبنای تصویب مجلس، بر دوش تأمین اجتماعی گذاشته شده است، اضافه كرد: مجلس خودش باید مجری قانون باشد اما از قانون با تحمیل این ۲۶ قوانین به تأمین اجتماعی تخطی كرده و انتظار داریم آنها خودشان قوانین را رعایت نمایند تا زیرمجموعه ها هم بتوانند از آن پیروی كنند و اثرات این قانون بر روی مدیران و… خودرا نشان داده است.
وی افزود: دولت با تصویب این قوانین، دست توی جیب بیمه شدگان تأمین اجتماعی می كند و از پولی كه حق ما است، برای تحمیل قوانین خودشان هزینه می كنند.
رئیس كانون كارگران و بازنشستگان شهر تهران با اشاره به اینكه با اجرای این ۲۶ قانون، ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر تحت پوشش قرار گرفته اند، اظهار داشت: ماهیانه برای اجرای این قوانین ۲، ۵۰۰ میلیارد تومان و در مجموع ۳۱ میلیارد تومان هزینه شده و این پول از جیب كارگران و بازنشستگان تأمین شده است؛ بطوریكه امروز منابع و مصارف تأمین اجتماعی با هم همخوانی ندارد.
دهقان كیا به بدهی دولت اشاره نمود و اضافه كرد: تا آخر سال ۹۶، دولت ۱۸۲ میلیارد تومان به تأمین اجتماعی بدهكار است و تا اختتام امسال بطور قطع این بدهی به بیشتر از ۲۰۰ هزار میلیارد تومان خواهد رسید.
وی اشاره كرد: دیوان محاسبات بدهی های دولت را تا آخر سال ۹۴، ۶۲ هزار میلیارد تومان عنوان كرده و وزیر امور اقتصادی و دارایی باز این بدهی را تا آخر سال ۹۴ بیشتر از ۳۰ هزار میلیارد تومان عنوان كرده است.
رئیس كانون كارگران و بازنشستگان شهر تهران گفت: درحالی كه مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی باز میزان بدهی های دولت را تا آخر سال ۹۴ بیشتر از ۱۲۰ هزار میلیارد تومان عنوان كرده است. همین طور مركز پژوهش های مجلس باز تا آخر سال ۹۵ این بدهی را ۱۴۱ هزار میلیارد تومان تعیین كرده است.
دهقان كیا اظهار داشت: در سال ۹۰ در زمان مدیریت مرتضوی در تأمین اجتماعی، مدیرعامل وقت به دولت نامه نوشته كه تا آخر سال ۹۱ بدهی های دولت به این سازمان ۳۱ هزار میلیارد تومان بوده كه سپس آن، دولت ۲۱ مورد مانند نیروگاه برق، پالایشگاه، پتروشیمی، سهام بانك، معادن و … را مصوب كرد كه تأمین اجتماعی در قبال بدهی ها پرداخت كند اما با تغییر دولت، آقای نوبخت اعلام نمود كه واگذاری این موارد برخلاف قانون است و این مصوبه اجرایی نشد.
وی تاكید كرد: در سال ۹۶، ۱۸ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان بدهی دولت افزایش پیدا كرد كه امسال هم ۳۱ میلیارد تومان برمبنای همان ۲۶ قانون تحمیلی اضافه می شود.
رئیس كانون كارگران و بازنشستگان شهر تهران افزود: با عنایت به اینكه دولت ۹۰ هزار میلیارد تومان از بدهی های تأمین اجتماعی را كاهش داد، ما به دیوان عدالت شكایت كردیم و به دولت نامه زدیم كه باید رقم واقعی بدهی دولت محاسبه شود چونكه پیش بینی می شود سال آینده در ارتباط با اجرای ۲۶ قانون تحمیلی، ۴۰ هزار میلیارد تومان بدهی جاری دولت اضافه شود.
وی از نامه شریعتمداری به مقام معظم رهبری آگاهی داد و اظهار داشت: وزیر رفاه به رهبری نامه نوشته كه در سال ۹۸ دولت بایستی سه میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای تأمین اجتماعی در نظر بگیرد و ماهیانه باز ۵ میلیون بشكه نفت به فروش برسد تا از بدهی دولت كسر شود.
رئیس كانون كارگران و بازنشستگان شهر تهران اضافه كرد: همین طور یك نامه دیگر باز در مورد بهره مركب بدهی دولت، وزیر نوشته كه در آن عنوان شده میزان بدهی ها باید به روز باشد.
دهقان كیا در ارتباط با واگذاری شركت شستا باز اظهار داشت: ما با این فروش مخالفیم چونكه معتقدیم شركت هایی كه سودده نبوده، مربوط به آنهایی است كه ضررده بوده و در قبال بدهی به تأمین اجتماعی واگذار شده درحالی كه خیلی از شركت های شستا طی این مدت به سوددهی رسیده است.
وی با تاكید بر اینكه مدیران را دولتی ها به شستا تحمیل می كنند، اضافه كرد: در سرمایه گذاری های این شركت، دولت حتی یك ریال هم سرمایه گذاری نكرده است.
رئیس كانون كارگران و بازنشستگان شهر تهران در مورد بیمه درمان بازنشستگان و كارگران اشاره كرد: با پیگیری هایی كه از نمایندگان مجلس انجام دادیم، ۹ بیست و هفتم حق درمان مجدداً به تأمین اجتماعی بازگردانده شد كه اتفاق خوبی است.
دهقان كیا بیان كرد: در قانون، بیمه پایه و تكمیلی بازنشستگان و كارگران عنوان شده اما مشخص نشده كه حد این بیمه پایه چقدر است و هزینه ها تا كجا برای این افراد بلاعوض است درحالی كه هر نفر برای بیمه تكمیلی، هم اكنون ۳۸ هزار و ۲۰۰ تومان پرداخت می كند این در شرایطی است كه هزینه های بستری و اعمال جراحی دارای سقف است.
وی اظهار داشت: امسال ۷۹ قلم از داروهای بیمه شدگان تأمین اجتماعی از شمول بیمه خارج شد كه این مساله اصلاً خوب نبود.
رئیس كانون كارگران و بازنشستگان شهر تهران در مورد همسان سازی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی گفت: برمبنای قانون ششم باید در سال دوم، همسان سازی اجرایی شود كه متأسفانه پس از گذشت پنج سال كه مرحوم نوربخش این مساله را پیگیری كرد، تابحال در حد وعده وعید بوده و اجرایی نشده است.
وی با تاكید بر اینكه سازمان تأمین اجتماعی ماهیانه ۸۰۰ تا ۱، ۲۰۰ میلیارد تومان برای حقوق كسری دارد، اظهار داشت: برای تأمین این كسری، وام با بهره ۳۵ درصد از بانك رفاه می گیریم و در سال ۹۷ میزان وام هایی كه از بانك گرفتیم به ۴۰ هزار میلیارد تومان رسیده كه فقط برای پرداخت حقوق بازنشستگان بوده است. همین طور برای اجرای ۲۶ قانون تحمیلی باز ۴۰ هزار میلیارد تومان هزینه می شود.
رئیس كانون كارگران و بازنشستگان شهر تهران تاكید كرد: پالایشگاه لاوان در قبال بدهی تأمین اجتماعی به بانك رفاه واگذار شده است.
دهقان كیا اظهار داشت: سال قبل ۷، ۲۰۰ میلیارد تومان در قانون برای اجرای همسان سازی مصوب شده بود كه دولت آنرا پرداخت نكرد بنا بر این تأمین اجتماعی باز همسان سازی را اجرایی نكرد. هم اكنون كمیته ای برای همسان سازی تشكیل شده و كارهای اداری آن باز تمام شده و منتظریم دولت بدهی تأمین اجتماعی را پرداخت كند تا بتواند نسبت به اجرای همسان سازی اقدام نماید.
وی اضافه كرد: اگر دولت پول ندهد، سازمان تأمین اجتماعی بالقطع نمی تواند آنرا اجرایی كند اما ما از تأمین اجتماعی این مطالبه را درخواست می نماییم و به شدت پیگیر آن باز هستیم.
رئیس كانون كارگران و بازنشستگان شهر تهران به طرح اصلاح ساختار تأمین اجتماعی از طرف نمایندگان مجلس اشاره نمود و اظهار داشت: بر طبق این طرح، چندین مورد مقرر است اصلاح گردد كه یكی از آنها این است كه حق بیمه بیمه شدگان از ۷ به ۹ درصد افزایش پیدا كند. همین طور افرادی كه تابحال با ۱۰ سال سابقه بازنشسته شده اند، با ۱۵ سال سابقه بازنشسته شوند. علاوه بر این، مورد دیگر افزایش سنوات در مشاغل سخت و زیان آور بوده بطوریكه از ۲۰ به ۲۵ سال افزایش پیدا كند.
وی اشاره كرد: متأسفانه در این طرح، نمایندگان به جای اینكه به دولت بگویند بدهی خودرا بدهد، به بیمه شدگان فشار می آورند.
دهقان كیا اظهار داشت: البته هنوز این طرح به تصویب نهایی نرسیده است.
رئیس كانون كارگران و بازنشستگان شهر تهران گفت: نمایندگان باید در طرح اصلاح ساختار، ۲۶ قانون تحمیلی را حذف و به اجرای سه جانبه گرایی تاكید می كردند درحالی كه این اتفاقات رخ نداده است.
دهقان كیا با اشاره به اینكه تأمین اجتماعی ۴۲ میلیون نفر تحت پوشش خود دارد، اظهار داشت: پارسال در كانون شهر تهران با ۳۲ نفر از نمایندگان مجلس جلسه گذاشتیم و بحث اصلاح ساختار را پیگیری كردیم و از بُعد امنیتی باز موارد را به معاون سیاسی فرماندار تهران، استاندار تهران، كمیسیون شورای تأمین و پلیس امنیت تهران گزارش كردیم و در نهایت نامه ای در شورای امنیت ملی تصویب گردید و مصوب شد دولت ۵، ۰۰۰ میلیارد تومان از بدهی خودرا پرداخت كند اما به محض ابلاغ، دكتر هاشمی وزیر بهداشت وقت اعلام نمود كه ۷، ۰۰۰ میلیارد تومان تأمین اجتماعی به آنها بدهكار است و اعتبار پرداختی دولت به وزارت بهداشت بوده است.
وی با اشاره به اینكه برنامه ما برای سال آینده، همسان سازی حقوق و افزایش دستمزدها است، اضافه كرد: ما نمی توانیم درباب مشكلات بازنشستگان بی تفاوت باشیم و چنانچه خواسته های ما محقق نشود، اعتراض خودرا اعلام خواهیم كرد.
دهقان كیا در مورد دستمزد بازنشستگان و كارگران در سال آینده اظهار داشت: دو سال قبل شورای عالی كار كه متشكل از كارگر، كارفرما و دولت می باشد، مصوب كردیم افزایش حقوق ها برمبنای سبد هزینه خانوار، متناسب با تورم باشد. همین طور سال قبل سبد هزینه خانوار دو میلیون و ۶۹۰ هزار تومان بود كه امسال به سه میلیون و ۷۶۹ هزار تومان رسیده و مابه التفاوت آن یك میلیون و ۸۰ هزار تومان است كه از دولت درخواست می نماییم برمبنای همین سبد خانوار، متناسب با تورم، دستمزدهای سال آینده را مصوب كند.
رئیس كانون كارگران و بازنشستگان شهر تهران اشاره كرد: معمولاً در افزایش حقوق ها، كارگران و بازنشستگان چند درصد بیشتر از دولتی ها حساب می شود كه امیدواریم سال آینده شاهد افزایش خوبی باشیم.

1397/12/25
22:22:08
5.0 / 5
4679
تگهای خبر: اقتصاد , بازنشسته , بانك , بیمه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
کار در محل

كار در محل

کار در محل سفارش دهنده

kardarmahal.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار در محل محفوظ است