گزارش كار در محل به نقل از مهر؛

زائرانی كه بعد از اربعین به كربلا می رسند، تداوم سردرگمی ها

زائرانی كه بعد از اربعین به كربلا می رسند، تداوم سردرگمی ها كار در محل: تداوم تاخیرها در آماده شدن ویزای زائران كربلا، باعث افزایش سردرگمی زائران شده است و در ایام اخیر، این مورد حادتر و پیچیده تر شده است.خبرگزاری مهر، گروه جامعه: روز گذشته مدیركل عتبات عالیات سازمان حج و زیارت با تاكید بر اینكه روزانه ۵۰ هزار ویزا در تهران صادر می شود، تصریح كرده بود: شاید نیم درصد زائران در ارتباط با ویزا دچار مشكل شده باشند. البته دبیر ستاد مركزی اربعین هم این مطلب را تایید و تاكید كرده ویزای زائران كمتر از ۷۲ ساعت آماده می گردد.
اما واقعیت این است كه تعداد زائرانی كه میان دفاتر زیارتی، سفارت عراق و سازمان حج و زیارت سرگردان هستند بسیار چشمگیر است و بعضی از آن ها بیشتر از ۱۰ روز است از سرنوشت پاسپورت و ویزای خود بی اطلاع هستند.
این بار خبرنگار خبرگزاری مهر، به سراغ مدیران كاروان ها رفته است تا آن ها از گره هایی بگویند كه مشخص نیست چه زمانی مقرر است باز شود.
از سرنوشت ۷۰ پاسپورت بی خبرم
در میان تجمع اعتراضی زائران در اطراف یك كارگزاری، یكی از مدیران كاروان ها فریاد می زند كه نشانی از 70 پاسپورتی كه تحویل داده، نیست. می گوید: به جهت اینكه ویزای زائران را زودتر بگیریم، ۴هزار پاسپورت از شهرستان لامرد فارس به تهران آوردم و ۱۴ روز پیش ثبت نام كرده ام، اما سرنوشت سفر خیلی ها هنوز مشخص نمی باشد.
این مدیر كاروان توضیح می دهد: پاسپورت ها را خیابان شهدا تحویل دادم، اما الان از ۷۰ پاسپورت اصلا خبر ندارم و كسی هم توضیحی درباره آن ها نمی دهد.
در میان صدای اعتراض ادامه می دهد: اینكه سرنوشت ۷۰ پاسپورت مشخص نمی باشد، یك طرف ماجراست. مبحث حادتر این است كه مثلا از یك خانواده هفت نفره، شش ویزا آماده شده و یكی از اعضا پاسپورت ندارد. الان خیلی ها این وضعیتی هستند و همین مبحث سبب شده عملا خیلی از خانواده ها نتوانند به موقع به كربلا بروند.
این جوان لامردی اضافه می كند: خیلی از زائران ما باید ۷ صفر اعزام می شدند، الان كلی از اتوبوس های ما كنسل شده است و با این روند فكر می كنم خیلی ها پس از اربعین به عراق اعزام می شوند.

كندی سامانه سماح عامل اصلی تاخیرهاست
یكی دیگر از مدیران كاروان در گفتگو با خبرنگار مهر می گوید: امسال به علت افزایش قیمت ارز، مشكلات اساسی پیش آمد و در نهایت قرار شد كسانی از ارز دولتی استفاده كنند كه در سامانه سماح نام نویسی كرده باشند.
وی افزود: اما كندی ثبت نام اولیه در سامانه سماح و در كنار آن بروكراسی پیچیده آماده سازی ویزا سبب شد امسال خیلی ها نه در ۷۲ ساعت كه حتی در ده روز هم به ویزا نرسند.
این مدیر كاروان می افزاید: ثبت نام اولیه برای هر پاسپورت حداقل ده دقیقه زمان می برد. ما روز گذشته خواستیم ۸۰ پاسپورت را در سامانه ثبت نماییم كه ۹ ساعت از ما زمان گرفت.
وی در ادامه می گوید: بر مبنای آمارهای سال قبل، هفته منتهی به اربعین، بیشتر از یك میلیون نفر ویزا می گیرند، با عنایت به این حجم رجوع كننده، به نظر می آید باید مسئولان سازمان حج و زیارت، برای برون رفت از مشكلات آتی به فكر چاره ای اساسی باشند.
اصلا نمی دانیم پاسپورت ها كجاست
دانشجویان یكی از گروه هایی هستند كه همه ساله حجم بالایی از سفر اربعین را به خود اختصاص می دهند. همه ساله دانشجویان بسیاری عازم كربلا می شوند و به دیدار و زیارت بارگاه امام شهید(ع) و یاران وفادارش می روند.
مسئول كاروان دانشجویان هم درگفتگو با خبرنگار مهر می گوید: در كاروان دانشجویی ما ۲۳۰ زائر دانشجو وجود دارد كه پس از حدود ۱۰ روز، ۱۴۰ پاسپورت دست ما رسیده و از سرنوشت ۶۰ پاسپورت اصلا خبر نداریم.
وی می گوید: در سامانه سماح نوشته شده كه ویزا برای همه پاسپورت های ما صادر گردیده است اما با پیگیری با استفاده از روابطی كه داریم، از این پاسپورت ها حتی در سفارت عراق هم خبری نیست.
این مسئول كاروان دانشجویان با اشاره به اینكه امسال خیلی ها به علت آماده نبودن ویزا متضرر شده اند، بخصوص كسانی كه بلیط هواپیما داشته اند، اضافه می كند: ما به هزار دشواری توانستیم یكی از پروازها را به شنبه منتقل نماییم. مسئولان قول داده اند همه ویزاها را تا آن زمان برسانند و ما هم امیدواریم كه این وعده محقق شود.
وی می گوید: یك پرواز ما هم مقرر است چهارشنبه از تهران به مقصد نجف برود؛ ظرفیت ما برای این پرواز، ۱۸۰نفر است و این در شرایطی است كه ما تا این زمان تنها ۱۴۰ پاسپورت دستمان داریم.
قطعا اعتراضات زائران قابل چشم پوشی و پنهان كردن نیست و از مسئولان انتظار می رود برای تسریع در امور و تسهیل شرایط اقدامات جدی تری انجام دهند.

1397/07/30
13:05:40
5.0 / 5
4844
تگهای خبر: ثبت نام , سازمان , سفر , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
کار در محل

كار در محل

کار در محل سفارش دهنده

kardarmahal.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار در محل محفوظ است