بایدها و نبایدهای وزیر جدید رفاه(۱)

بیمه شدگان و بازنشستگان در اولویت باشند، سیاسی كاری ممنوع

بیمه شدگان و بازنشستگان در اولویت باشند، سیاسی كاری ممنوع كار در محل: یك استاد دانشگاه اعتقاد دارد وزیر جدید رفاه باید به دور از سیاسی كاری و با عنایت به شرایط اقتصادی كشور، بیمه شدگان و بازنشستگان را در اولویت برنامه های خود قرار دهد.دكتر مجید ابهری در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد تعیین وزیر جدید وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: وزارت رفاه و تعاون از تركیب وزارت كار و امور اجتماعی، رفاه و تعاون تشكیل شده و گسترده ترین سازمان در میان نهادهای دولتی در خدمت گذاری بخش های كم درآمد است. كارگران و یا افراد نیازمند به كار، بیمه دهندگان و اقشار دیگر باید در این شرایط دشوار با كمك این سازمان زندگی كنند. همینطور از طرفی بزرگترین گروه های صنعتی و شركت های اقتصادی در قالب شستا و موسسات دیگر تحت پوشش این وزارتخانه هستند.
وی ادغام سه وزارتخانه را امری نادرست ذكر كرد و اضافه كرد: تركیب سه وزارتخانه با خدمات جداگانه از ابتدا كار درستی نبوده چون كه گروه كارخانجات و صنایع نیازمند مدیران تخصصی و با تجربه هستند و سازمان تأمین اجتماعی بعنوان نهاد درآمدساز و با مسئولیت بازنشستگی، كارگران و پشتیبانی از حقوق آنها نیاز به مدیری مجرب دارد و وزارت كار هم با تولید زمینه های كارآفرینی و اشتغال زایی سبب حركت چرخ های صنعتی و اقتصادی كشور می گردد.
این استاد دانشگاه تهران تصریح كرد: متأسفانه در دوران وزیر قبلی شركت های تحت پوشش به دست نورچشمی ها سپرده شد و برای انتخاب مدیر فقط روابط سیاسی در نظر گرفته می شد و شستا هم بعنوان حیاط خلوت این وزارتخانه با قبیله سالاری سبب تحمیل زیان های سنگین به بیت المال شد.
ابهری در مورد سرپرست فعلی این وزارتخانه هم اظهار داشت: با عنایت به اینكه بهزیستی بعنوان متولی اصلی اقشار محروم، معلول و نیازمند، بدسرپرست و بی سرپرست سازمان بسیار گسترده و پیچیده ای است و با تعدد وظایف، بهتر است كه مدیر بهزیستی به جای خود برگردد و با روندی سریعتر و بهتر به كار خود ادامه دهد چون كه آسیبهای اجتماعی مردم و دولت را با ابرچالش های تأسف آور روبرو تولید كرده است.
به گفته این صدمه شناس اجتماعی، وزیر آینده برای این وزارتخانه باید بدور از رانت و روابط پشت پرده با نیت خدمت جهادی وارد عرصه فعالیت شود و آنچه در جلسه استیضاح در مجلس گفته شد نیازمند زمان برای اصلاح و تغییر نگاه مردم می باشد.
ابهری تصریح كرد: هیچ كس حق ندارد با مال مردم برای خود امتیاز تهیه نماید بنابراین باید اقدامات انجام شده مورد بازبینی قرار گرفته و مدیران گروه های تولیدی مورد ارزیابی مجدد قرار گیرند. البته وزیر قبلی هم در حد توانایی خود با عنایت به تنوع شگفت انگیز وظایف و گستردگی مسئولیت ها توانست خدماتی انجام دهد كه البته كافی نبود و باید از روابط سیاسی دور نگه داشته می شد كه متأسفانه اینگونه نشد.
وی تولید اتاق فكر برای دعوت از نخبگان و مدیران با تجربه، صاحبنظران در آسیبهای اجتماعی را ضروری دانست وافزود: باید برای تغییر در این وزارتخانه علاوه بر بازبینی در اقدامات، مدیران مالی و صنعتی بعد از ارزیابی عملكرد با اهداف نوین همگام شوند وگرنه با تغییر یك نفر دردی درمان نخواهد شد.
این استاد دانشگاه اظهار داشت: باید با عنایت به افزایش فقر و ضعف اقتصادی موجود، بازنشستگان و بیمه شدگان در اولویت قرار گیرند، با تغییر مدیران شركتهای شستا در جهت درآمدسازی آنها اقدام گردد و همینطور پیشگیری و مقابله با آسیبهای اجتماعی هم در دستور كار وزیر آینده قرار گیرد.

1397/06/01
13:53:10
5.0 / 5
4550
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
کار در محل

كار در محل

کار در محل سفارش دهنده

kardarmahal.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار در محل محفوظ است