مهر گزارش می دهد:

افزایش سن امید به زندگی، شاخص امیددر استانها، البرزی ها درصدر

افزایش سن امید به زندگی، شاخص امیددر استانها، البرزی ها درصدر كار در محل: سن امید به زندگی در بین زنان و مردان ایرانی در استانهای مختلف در مقایسه با سالهای گذشته افزایش یافته است.


به گزارش كار در محل به نقل از مهر، سن امید به زندگی یك شاخص آماری است كه نشان داده است هر انسانی در طول حیات خود چند سال زندگی می كند و می توانند توقع حیات داشته باشد و معمولاً بر مبنای خدمات درمانی و امكانات بهداشتی كه در كشور ها ی مختلف به افراد جامعه عرضه می دهند متفاوت می باشد كه البته سن امید به زندگی در بین زنان همیشه بیشتر از مردان است. سن امید به زندگی در بعضی از كشورها مانند ژاپن هنگ كنگ ایسلند سوئیس و استرالیا با ۸۲ سال بالاتر از میانگین جهانی است و در رتبه های اول قرار دارند.سن امید به زندگی در ایران بر مبنای آمارهای به دست آمده نسبت به سالهای قبل چند سال افزایش یافته است و این نشان داده است كه هم خدمات وهم امید به زندگی در بین زنان و مردان بیشتر شده است.براساس اعلام مركز آمار ایران، شاخص امید زندگی در بدو تولد بر مبنای آخرین نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسكن ۱۳۹۵ و با بهره گیری از داده های ثبتی در سال ۱۳۹۵ در كل كشور برای مردان ۷۲.۵ سال و برای زنان ۷۵.۵ سال محاسبه شد. این شاخص برای مردان و زنان مناطق شهری به ترتیب برابر ۷۲.۷ و ۷۵.۷ سال و برای مردان و زنان مناطق روستایی به ترتیب برابر با ۷۱.۷ و ۷۴.۷ سال است. امید به زندگی در بدو تولد، متوسط سال هایی است كه انتظار می رود شخص از هنگام تولد زندگی كند و به صورت عمده از شرایط اجتماعی و خصوصیت های ژنتیكی فرد تأثیر می پذیرد. این شاخص نشان داده است كه هر یك از افراد متعلق به یك نسل معین تا آخر زندگی به صورت متوسط چند سال عمر خواهند كرد.
بیشترین امید در بین مردان البرزی، تهرانی و مازندرانیاز نظر استانی بالاترین مقدار امید زندگی مردان در سال ۱۳۹۵ در استان البرز (۷۴.۴ سال) و بعد از آن در استان های تهران(۷۴.۳ سال) و مازندران(۷۳.۵ سال) مشاهده می گردد و پایین ترین مقدار این شاخص در مردان متعلّق به استان های سیستان و بلوچستان (۶۵.۷ سال)، خراسان شمالی(۶۹.۸ سال) و هرمزگان(۶۹.۹ سال) بوده است.زنان البرز، تهران و اصفهان بالاترین امید به زندگی را دارندهمچنین بالاترین مقدار این شاخص برای زنان متعلق به استان های البرز(۷۸ سال)، تهران(۷۷.۸ سال) و اصفهان و مازندران (۷۷ سال) بوده و پایین ترین مقدار این شاخص در زنان مربوط به استان های سیستان و بلوچستان(۶۹.۲ سال)، ایلام (۷۲ سال) و خراسان شمالی (۷۲.۶ سال) می باشد. شاخص امید زندگی در بدو در سال ۱۳۹۰ در كل كشور برای مردان و زنان به ترتیب برابر ۷۱.۵ و ۷۴ سال بود كه این ارقام برای مردان و زنان مناطق شهری به ترتیب برابر با ۷۱.۷ و ۷۴.۲ سال و برای مردان و زنان مناطق روستایی به ترتیب برابر با ۷۰.۷ و ۷۳.۲ سال محاسبه شده بود.مقایسه این ارقام با ارقام سال ۱۳۹۵ نشان داده است در خلال پنج سال به ترتیب ۱ سال به امید زندگی مردان و ۱.۵ سال به امید زندگی زنان افزوده شده است.

1397/01/07
14:08:05
5.0 / 5
4574
تگهای خبر: خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
کار در محل

كار در محل

کار در محل سفارش دهنده

kardarmahal.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار در محل محفوظ است