حذف رشته های دانشگاهی فاقد بازار كار

حذف رشته های دانشگاهی فاقد بازار كار به گزارش كار در محل، به نقل از ایسنا یك كارشناس بازار كار اظهار داشت: بازار كار به همه شغل‌های موجود نیاز نداشته و باید در رشته‌هایی كه دیگر بازار كاری برایشان وجود ندارد، دانشجو نپذیریم.


علی اكبر سیارمه، اظهار كرد: زمانی بود كه كمبود پزشك داشتیم و از پزشكان هندی و فیلیپینی استفاده می‌كردیم اما وقتی نیاز به پزشك در كشور مطرح شد، دانشگاهها به سرعت به سمت رشته پزشكی رفتند تا این كمبود برطرف شود اما امروز به جایی رسیده‌ایم كه پزشك مازاد داریم و متاسفانه بسیاری از آنها بیكار هستند.
 
وی با بیان اینكه بازار كار به همه شغل‌های موجود نیاز ندارد، گفت: در حال حاضر رشته‌های علوم انسانی زیاد شده و فارغ التحصیلان این رشته‌ها اكثرا بیكار هستند، به همین دلیل باید جلوی گنجاندن برخی رشته‌ها در دفترچه‌های آزمون و پذیرش نیرو در این رشته‌ها گرفته شود.
 
به گفته سیارمه، وزارت علوم با همكاری دستگاه‌هایی كه در فرایند اشتغال فارغ التحصیلان نقش دارند باید نسبت به شناسایی این رشته‌ها اقدام كند.
 
این كارشناس بازار كار دلیل خالی بودن فرصتهای شغلی و وجود فارغ التحصیلان جویای كار در كشور را عدم انطباق میان عرضه و تقاضا در بازار كار دانست وگفت: اگر فارغ التحصیلان بر اساس نیاز بازار تربیت شوند، پس از فارغ التحصیلی برای ورود به بازار كار دچار مشكل نمی‌شوند.
 
وی در عین حال با اشاره به استقبال كم فارغ التحصیلان از طرح كارورزی، خاطرنشان كرد: فارغ التحصیلان به این نتیجه رسیدند كه این طرح بیگاری است و آینده‌ای برایشان ندارد به همین دلیل ورودشان به طرح صرفا برای آن است كه یا تجربه‌ای بیاموزند و یا آموزشی ببینند ولی از آنجا كه درآمد و تامین هزینه‌های زندگی اهمیت بیشتری برای فارغ التحصیلان دارد برخلاف تصور تعداد كمی از آن استقبال كرده‌اند.
 
به اعتقاد سیارمه، ارزش كارورزی فرد بر اساس ساعاتی كه در اختیار كارفرما قرار می‌گیرد، باید محاسبه و در نظر گرفته شود چون نیرویی كه تحت عنوان كارورز مشغول كار می‌شوند ،تمام وقت نزد كارفرما است؛ در حالی كه نه تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی است و نه از دستمزد مكفی و مناسبی برخوردار است.
1396/04/23
23:08:40
5.0 / 5
5494
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
کار در محل

كار در محل

کار در محل سفارش دهنده

kardarmahal.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار در محل محفوظ است