معاون وزیر كار اعلام كرد

بیشترین حوادث ناشی از کار متعلق به صنعت ساختمان

بیشترین حوادث ناشی از کار متعلق به صنعت ساختمان کار در محل: معاون روابط کار وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از کاهش 14 درصدی حوادث ناشی از کار در سال قبل آگاهی داد و بیشترین نرخ حوادث را مربوط به ساختمان سازی دانست.به گزارش کار در محل به نقل از ایسنا، ارتقای ایمنی بمنظور کاهش حوادث ناشی از کار همچون مطالبات مهم جامعه کارگری و کارفرمایی بشمار می رود و وزارت کار در دولت سیزدهم اقدامات موثری درباره ی کاهش حوادث ناشی از کار، گسترش آموزش و رعایت نکات ایمنی در پیش گرفته که منجر به کاهش آمار تلفات و حوادث ناشی از کار شده است.

معاون روابط کار وزارت کار از وجود یک میلیون کارگاه فعال زیر ۱۰ نفر نیروی کار در کشور آگاهی داد و اظهار داشت: ۴ درصد از تولید ناخالص کشورها در سال برای حوادث کار و بیماریهای شغلی هزینه می شود که این عدد در ایران نیز قابل توجه است.

یکی از مهم ترین دستاوردهای دولت در راه ارتقای فرهنگ ایمنی و بهداشت کار، کاهش نرخ لطمه های شغلی بوده است. هم اکنون موضوع صیانت از نیروهای کار یکی از اولویت های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است و در این جهت بیش از ۲۲ هزار کمیته حفاظت فنی در سطح کشور و در کارگاه های بالای ۲۵ نفر بمنظور صیانت از نیروی کار شکل گرفته است.

آمارهای جهانی نیز حاکی از آنست که بر اثر وقوع حوادث ناشی از کار بطور متوسط سالانه ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر فوت می شوند. کارشناسان معتقدند مهم ترین پیامد صیانت از نیروی کار ارتقای رشد و راندمان در بنگاه است و زمینه پشتیبانی از پایداری مشاغل و حفظ اشتغال در واحدها را فراهم می آورد.

سید صولت مرتضوی - وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این زمینه به آمار تلفات جاده ای اشاره کرده و می گوید: فوت سالانه ۲۰ هزار نفر در حوادث جاده ای زیبنده کشور نیست.
وی می گوید: قسمتی از حوادث مربوط به خودرو و جاده است اما بخشی به راننده و رعایت اصول ایمنی بر می گردد. تحلیل ها نشان میدهد عمده حوادث جاده ای در ۳۰ کیلومتری شهرهاست که ناشی از خستگی راننده رخ می دهد و در این زمینه باید آموزش های لازم به افراد داده شود.

وزیر کار معتقد است: یکی از با اهمیت ترین رسالت ها، آموزش بمنظور استواری و ایمنی در کار است و آموزش همگانی منجر به افزایش کیفیت کارهای تولیدی و بهداشت کار می شود.

در همین راستا علی حسین رعیتی فرد ـ معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از کاهش ۱۴ درصدی حوادث ناشی از کار در سال قبل آگاهی داده و می گوید: بیشترین حوادث ناشی از کار در بخش ساختمان سازی اتفاق می افتد و از مجموع ۷۱۱ فوتی ناشی از حوادث کار ۳۸۰ نفر در کارگاه های ساختمانی رخ داده است.

وی از فعال شدن کمیته های بازرسی کارگاه ها بمنظور به حداقل رسیدن مشکلات این حوزه آگاهی داد و با اشاره به الحاق جمهوری اسلامی ایران به مقاوله نامه ۱۵۵ ایمنی و بهداشت کار در دو سال گذشته، اظهار داشت: ۴ درصد از تولید ناخالص کشورها در سال برای حوادث کار و بیماریهای شغلی هزینه می شود که این عدد در ایران نیز قابل توجه است.به گفته معاون وزیر کار آموزش کارفرمایان کارگاه های زیر ۱۰ نفر نیروی کار و آموزش ۱۰ هزار نفر از فعالان مشاغل خانگی و زنان سرپرست خانوار همچون اقدامات انجام شده در امتداد کاهش مشکلات و حوادث در این حوزه می باشد و وجود یک میلیون کارگاه فعال زیر ۱۰ نفر نیروی کار نشان از اهمیت این مساله است.

آموزش کارفرمایان کارگاه های زیر ۱۰ نفر نیروی کار و آموزش ۱۰ هزار نفر از فعالان مشاغل خانگی و زنان سرپرست خانوار همچون اقدامات انجام شده وزارت کار در امتداد کاهش مشکلات و حوادث ناشی از کار است.در راستای صیانت از نیروی کار در سطح ملی و بین المللی مقاوله نامه ۱۵۵ ایمنی و بهداشت شغلی سازمان بین المللی کار آذر ماه سال ۱۴۰۰ به تصویب مجلس رسید و جهت اجرا از طرف رییس جمهور به وزارت کار ابلاغ گردید. به سبب این مقاوله نامه هر کشور عضو باتوجه به شرایط و رویه های ملی و با مشورت با تشکل های کارفرمایی و کارگری منتخب، باید سیاست ملی منسجمی را درباب ایمنی و بهداشت شغلی و محیط کار تدوین و اجرا کنند و بطور دوره ای مورد بازبینی قرار دهد.

فرایند پیوستن جمهوری اسلامی ایران به مقاوله نامه ایمنی و بهداشت شغلی بعد از طی قدمهای قانونی و با حمایت شرکای اجتماعی به عاقبت رسید. پیوستن ایران به این مقاوله نامه در امتداد بهبود شرایط کار و حفظ حقوق کارگران مطابق با استانداردهای بین المللی صورت گرفت.

به گزارش کار در محل به نقل از ایسنا، به اعتقاد کارشناسان، آموزش رمز اصلی پیش گیری از حوادث ناشی از کار است و کارگاه ها باید رعایت نکات ایمنی و حفاظتی را در دستور کار قرار بدهند. مطابق ماده ۹۵ قانون کار، نظارت مستمر بر حوزه ایمنی کار و مسئولیت اجرای مقررات و ضوابط فنی و بهداشت کار بر عهده کارفرمایان گذاشته شده است. هر گاه بر اثر عدم رعایت مقررات مذکور از طرف کارفرما یا مسئولین واحد حادثه ای رخ دهد، شخص کارفرما یا مسئول مذکور از نظر کیفری و حقوقی و مجازات های مندرج در این قانون مسئول است.

منبع:

1402/11/18
08:25:36
0.0 / 5
279
تگهای خبر: آموزش , اشتغال , تولید , حقوق
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
کار در محل

كار در محل

کار در محل سفارش دهنده

kardarmahal.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار در محل محفوظ است