در گفت وگو با كار در محل مطرح شد

ساماندهی دستفروشان با نگاه درآمدزایی ممکن نیست

ساماندهی دستفروشان با نگاه درآمدزایی ممکن نیست به گزارش کار در محل، یک فعال حوزه کار معتقد است: نگاه درآمدزایی و منفعت طلبی به پدیده دستفروشی نتیجه معکوس می دهد و نمی تواند گام موثری در راستای ساماندهی و کمک به معیشت این قشر تلقی شود.حمید نجف در گفت و گو با ایسنا، در ارزیابی تبدیل شدن دستفروشی به شغل رسمی اظهار داشت: معتقدم اگر نگاه شهرداری ها و وزارت اقتصاد دراین زمینه، بحث ساماندهی و کمک واقعی به این قشر و طیف باشد، موفقیت آمیز خواهد بود ولی اگر نگاه فقط درآمدزایی و منفعت طلبی باشد، فشار بر طبقات ضعیف دستفروش وارد می شود.

وی افزود: عمده دستفروشان بدین سبب که مالیات و اجاره پرداخت نمی کنند، نرخ اجناسشان پایین است و مشتری دارند، پس برای ساماندهی و کمک به آنها می توانیم جمعه بازارهایی را راه اندازی نماییم یا مراکزی را برای فروش محصولات آنها در اختیار بگذاریم تا هم به اشتغالزایی آنها کمک گردد و هم افراد ضعیف بتوانند مایحتاج خودرا قیمت مناسب تهیه کنند.

این فعال حوزه کار، بازار دست دوم فروشان را مثال زد و اظهار داشت: بازار خلازیر زمانی یکی از شلوغ ترین بازارهای تهران بود و مشتریان بسیاری داشت. عده ای دستفروش برای عرضه اجناس دست دوم خود در این مکان جمع می شدند و اقشار ضعیف جامعه با مراجعه به آن مایحتاج خودرا با قیمت نازل خریداری می کردند ولی به سبب حاکم کردن نگاه منفعت طلبی و درآمدزایی به نام ساماندهی خیلی از آنها از این بازار به حاشیه های شهر رانده شدند.

نجف افزود: دستفروشان در این بازار فرضا برای یک روز کار باید ۲۵۰ هزار تومان پرداخت می کردند ولی کل بساط آنها شاید این مبلغ هم نمی شد و باید درآمدی کسب می کردند که بتوانند چنین اجاره ای را بپردازند، پس به ناچار اجناس دست دوم خودرا با قیمت بالاتر می فروختند ولی مشتریان آنها که از طبقات ضعیف بودند توان خرید جنس با قیمت بالا را نداشتند چون اگر قدرت خریدشان بالا بود به بازارهای اصلی مراجعه می کردند و جنس نو می خریدند ولی با چنین تصمیمی بازار اجناس دست دوم که به سبب توان خرید و وضعیت اقتصادی به شدت رشد کرده بود، به خلوت ترین بازار تبدیل شد برای اینکه نگاه به ساماندهی و قانون مداری نگاه درآمدزایی بود.

وی اضافه کرد: خیلی از دستفروشان هر زمان بحث ساماندهی یا اختصاص غرفه هایی برای فروش آنها مطرح می شود استقبال نمی کنند و می گویند برایشان صرفه ندارد. بنا بر این به میادین شهر یا متروها و داخل اتوبوس ها روی می آورند و از این طریق امرار معاش می کنند.

نجف در آخر اشاره کرد: شهرداری ها باید از محل درآمدهای خود که از عوارض و یا تراکم ساختمانی دریافت می کنند، مبلغی به دستفروشان کمک کنند و حتی اجازه عرضه رایگان محصولات را به آنها بدهند. ممکنست برخی دستفروشان با هزینه های گزاف اجناس خودرا بفروشند ولی در مقابل عده ای هم هستند که کل بساط آنها رقم ناچیزی است و باید دستشان را گرفت و مورد حمایت قرار داد پس معتقدم نگاه درآمدزایی و منفعت طلبی به پدیده دستفروشی نتیجه معکوس می دهد و نمی تواند گام موثری در راستای ساماندهی و رونق کسب وکار این قشر تلقی شود.

منبع:

1401/09/19
15:38:32
0.0 / 5
350
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
کار در محل

كار در محل

کار در محل سفارش دهنده

kardarmahal.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار در محل محفوظ است