بررسی وضعیت سلامت روان كارگران یا استرس شدید ۷ درصد كاركنان

بررسی وضعیت سلامت روان كارگران یا استرس شدید ۷ درصد كاركنان رئیس مركز توسعه پیشگیری بهزیستی به پژوهش انجام شده در بیش از ۱۳ هزار كارگر اشاره كرد و اظهار داشت: كارگران شاغل در استان‎های خراسان شمالی، سیستان و زنجان وضعیت روان خوبی ندارند.به گزارش كار در محل به نقل از مهر، دكتر فرید براتی سده در نشست خبری كه به مناسبت روز سلامت روان كارگران برگزار شد، اضافه كرد: با عنایت به اینكه كار كردن هویت و نظمی به زندگی انسان می دهد و همینطور احساس هویت معنا، نظم در زندگی و در تفكر را به همراه می آورد، ازاین رو رضایت در این موارد نشان از سلامت روان است.
وی با اشاره به اینكه كیفیت زندگی كاری نكته مهمی است كه باید به آن پرداخته شود تصریح كرد: وجود استرس و فشارهای روانی سبب می گردد كه از نظر سلامت روان در محیط كار مشكلاتی تولید شود.
براتی سده به پژوهشی كه در سازمان بهزیستی توسط اساتید دانشگاه و اعضای هیات علمی بر روی ۱۳ هزار و ۲۰۰ كارگر شاغل در مراكز تولید و صنعتی در كل كشور انجام شده اشاره كرد و اظهار داشت: نتایج این تحقیق نشان داده است كه استان های خراسان شمالی، سیستان و بلوچستان و زنجان وضعیت سلامت روان كارگران شاغل مناسب نبوده و به عكس در استان های هرمزگان، گلستان و البرز كارگران شاغل وضعیت بهتری دارند.
رئیس مركز توسعه پیشگیری بهزیستی اظهار داشت: بر مبنای این پژوهش مشخص شد میزان استرس روانی در مردان شاغل در كارگاه ها بیشتر از زنان بوده است و یكی از دلایل آن این است كه مردان نان آور خانه هستند و اگر كاری را از دست دهند برایشان بسیار اهمیت است.
وی با تاكید بر اینكه اصلی ترین مشكل مردان شاغل امنیت شغلی است، اظهار داشت: نتایج دیگر این تحقیق نشان می دهد، كاركنانی كه طلاق گرفته و یا روزمزد هستند بیشتر از سایرین دچار مشكل روانشناختی هستند و نشانه های استرس، اضطراب، نگرانی خستگی بیش از حد و كمر درد در آنها زیاد است.
به قول وی هفت درصد افراد مورد بررسی در این تحقیق علائم شدید استرس داشتند و بالاترین میزان استرس مربوط به كاركنان استان های محروم سیستان بلوچستان، خراسان شمالی و زنجان بوده است.
براتی به كیفیت كاری شاغلین اشاره كرد و اظهار داشت: پیشرفت و ترقی شغلی و سیاست های حمایتی و مشاركت دادن در تصمیم گیری ها از جمله مواردی بوده كه كارگران به آن اشاره داشتند كه مجموع آنها سبب كیفیت كاری آنها می گردد به طوری كه در این تحقیق مشخص شد ۱۷ درصد كارگران كیفیت زندگی پایین كاری، ۳۷ درصد كیفیت زندگی متوسط، ۳۲ درصد كیفیت كاری متوسط رو به بالا و تنها ۱۲ درصد كیفیت زندگی كاری خوب و بالا داشتند.
رئیس مركز توسعه پیشگیری بهزیستی به مشكلات محیط های كاری اشاره كرد و تصریح كرد: نبود تسهیلات مشاوره روانشناختی و همینطور نبود تسهیلات پزشكی در محیط های كار تفاوت زیاد حقوق و دستمزد كارگران با مدیران از جمله نگرانی هایی بود كه كارگران شاغل به آن اشاره كردند و از جانب دیگر نگرانی از پایین بودن سرانه مسكن و سروصدای زیاد در محیط كار موارد دیگری بود كه سبب تولید استرس در محیط كار می گردد.
وی اظهار داشت: با عنایت به نتایج تحقیق انجام شده سازمان بهزیستی اقداماتی را در جهت كاهش مشكلات روانشناختی كارگران در دستور كار قرار داده به طوری كه طی دو سال قبل از جانب وزارت رفاه اعتباری برای پرداخت رایانه مشاوره در اختیار بهزیستی قرار گرفته است. هرچند كه این رقم كافی نیست اما شروع خوبی است كه امیدواریم بتوانیم خدماتی را برای كارگران، تولید كنندگان در محیط های كاری تولید كنید.
براتی تصریح كرد: همینطور بیمه كردن خدمات مشاوره هم گام بزرگی است كه می توان در جهت بهبود وضعیت مشاوره و رفع مشكلات سلامت روان كارگران به كار برد.
رئیس مركز توسعه پیشگیری بهزیستی اظهار داشت: اضطراب، افسردگی و خشم در جهت بروز استرس های شغلی در كارگران و كارمندان تولید می گردد كه به طرق مختلف در جامعه و خانواده خویش را نشان داده است و بر همین مبنا برای جامعه كار و تولید باید راهكارهایی را در نظر گرفت كه یكی از آنها اختصاص بودجه است و در همین راستا سازمان بهزیستی در فصل بودجه با مجلس جلساتی را برگزار خواهد نمود.
وی از فعالیت ۲هزار مركز مشاوره غیردولتی اطلاع داد و اضافه كرد: خط ملی مشاوره ۱۴۸۰ و همینطور فعالیت در جهت مشاوره در فضای مجازی و آموزش مهارت های زندگی و پیش از ازدواج به خانواده ها از جمله اقداماتی است كه بهزیستی در جهت عرضه خدمات مشاوره به مردم انجام می دهد.
به گفته براتی در سال قبل بیش از یك میلیون و ۲۱ هزار نفر از خط مشاوره تلفنی در سراسر كشور استفاده كردند كه ۵۲۴ هزار و ۷۳۹ مورد آن تماس موفق بوده كه از نظرات كارشناسان ما بهره مند شدند و بیش از یك میلیون نفر هم به مراكز مشاوره برای دریافت خدمات روانشناسی بهره مند شدند. كه عمده مراجعات مشكلات خانوادگی، اضطراب، افسردگی و تعارضات خانواده بوده است.
رئیس مركز توسعه پیشگیری بهزیستی به تكلیف برنامه ششم در رابطه با مشاوره به زوج های دارای مشكلات خانوادگی اشاره كرد و اظهار داشت: بر مبنای این برنامه بهزیستی با همكاری قوه قضاییه در جهت مشاوره به زوجینی كه در آستانه طلاق هستند اقدام می كنند كه البته هم اكنون برای تخصیص بودجه لازم در حال رایزنی با سازمان برنامه و بودجه هستیم.
وی همینطور به احكام دائمی برنامه ششم هم اشاره كرد و تصریح كرد: بر مبنای احكام دائمی برنامه ششم صدور مجوز مراكز مشاوره و روانشناختی بر عهده بهزیستی گذاشته شده و با این حكم ادعای سازمان های دیگر برای صدور مجوز برای مراكز مشاوره منتفی شده است.
 

1396/07/19
23:27:39
5.0 / 5
4927
تگهای خبر: بهزیستی , تسهیلات , كارگر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
کار در محل

كار در محل

کار در محل سفارش دهنده

kardarmahal.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار در محل محفوظ است