سالاری عنوان كرد؛

لزوم اصلاحات و ساماندهی مجدد در حوزه رفاه و تأمین اجتماعی

لزوم اصلاحات و ساماندهی مجدد در حوزه رفاه و تأمین اجتماعی به گزارش کار در محل مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی اظهار داشت: در حوزه رفاه و تأمین اجتماعی، بیمه ها و صندوق های بازنشستگی نیازمند ساماندهی مجدد، اصلاح و تغییرات در بعضی از قوانین هستیم.به گزارش کار در محل به نقل از مهر، مصطفی سالاری در مراسم اختتامیه همایش ملی «ایران ۱۴: رفاه و تأمین اجتماعی» که امروز برگزار شد اظهار داشت: در حوزه دفاع و تأمین اجتماعی مهم ترین بحثی که داریم این است که این حوزه نیازمند ساماندهی مجدد و اصلاحات کلان است و این که مشخص شود چه سازمان هایی باید چه کارهایی انجام دهند.
وی اضافه کرد: به نظر می آید جابجایی هایی صورت گرفته که به کیفیت خدمات لطمه وارد شده و عدم وجود مرجع در حوزه رفاه اجتماعی و خارج بودن بیمه های بازنشستگی و … مشکلاتی را بوجود آورده است.
وی اظهار داشت: در بحث حقوق بازنشستگان طی یک سال قبل اقدامات خوبی در جهت افزایش و همسان سازی حقوق آنان انجام شد اما در کنار نارضایتی هایی که در مقاطعی از جانب مراجع غیرمرتبط بروز می کرد سبب شد این اقدامات به خوبی نشان داده نشود.
مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی اظهار داشت: در حوزه درمان ضعف هایی وجود دارد به صورتی که در پوشش پایه بیمه درمان میزان منابعی که صرف می نماییم می تواند باری از دوش مردم بردارد و یک همکاری بین بیمه ها و وزارت بهداشت باشد. اساسا متولی حوزه بیمه ها وزارت بهداشت است و باید عهده دار تولی گری و عرضه خدمات باشد و بیمه ها بعنوان خریدار خدمات فعالیت کنند اما اگر تفکیک وظایف دقیق نباشد تداخل های طرفین لطمه هایی را وارد می نماید.
وی خاطرنشان کرد: اگر نظام پزشک خانواده و نظام ارجاع درست پیاده سازی شود می تواند کیفیت خدمات را بهتر و میزان هزینه کرد را بهبود بخشد.
سالاری همینطور اضافه کرد: در حوزه از کار افتادگی و بیمه بیکاری هم نیازمند بازبینی هستیم و در بحث خدمات و تعهداتی که در تأمین اجتماعی به عهده دولت می باشد هم باید بازبینی صورت گیرد. هم اکنون تعهدات دولت با عنایت به قوانین فعلی برای برقراری پوشش بیمه ای اقشار مختلف و گروه های خاص (۲۰ گروه) ۶۰ هزار میلیارد در سال است در حالیکه این یارانه سهم کارفرما در بعضی مشاغل و جاها احتیاج به سوبسید دولت نیست و بسیاری از جاهایی را که در بر نمی گیرد را باید دولت حداقل بخشی از حق بیمه را بر مبنای آزمون وسع پرداخت کند بنابراین به نظر می آید ساماندهی جدی مورد نیاز است چون که در غیر این صورت با انباشت بدهی دولت و عدم امکان پرداخت آن مواجه خواهیم شد که امکان دارد یک روز بن بست هایی را ایجاد نماید و دولت بابت مواردی که لزوم نداشته بدهکار می شود در نتیجه به شکلی پایداری خدمات را در سازمان های بیمه گر با چالش مواجه می کند.
وی به اصلاحات پارامتریک اشاره نمود و اظهار داشت: اساسا بعضی از اصلاحات پارامتریک نیازمند تحول اساسی هستند به صورتی که هم اکنون امکان بازنشستگی یک فرد ۳۶ ساله وجود دارد در حالیکه در هیچ جای دنیا این گونه نیست.
وی افزود: الان امید به زندگی ۷۶ سال است و فردی که در ۳۸ یا ۴۰ سالگی بازنشسته شود در ۴۰ سال بعد به جای این که مولد باشد مصرف کننده خواهد بود و در نهایت توازن درآمد هزینه بر هم می خورد ازاین رو در این موارد نیازمند اصلاح جدی هستیم.
وی تصریح کرد: در کشورهای توسعه یافته چیزی بعنوان سنوات مطرح نیست و فقط سن مطرح است و هر فردی با عنایت به سابقه بیمه پردازی مستمری متفاوت دریافت می کند ولی کسی را در ۳۸ سالگی بازنشسته نمی کنند. بنابراین در حوزه اصلاحات پارامتریک نیازمند تغییرات اساسی هستیم در غیر این صورت با چالش اساسی رو به رو می شویم.
سالاری ضمن اشاره به این که ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار بازنشسته زیر پوشش تأمین اجتماعی هستند، اظهار داشت: نرخ پشتیبانی در دهه ۶۰، ۱۴ به یک بود که امروز به زیر ۵ رسیده که تهدید جدی است و سال به سال این نرخ رو به کاهش است. اگر همین وضعیت ادامه پیدا کند هیچ دولتی نمی تواند منابع لازم برای صندوق ها را تأمین کند و نباید منافع گروه های کم تعدادی که مبتنی بر منطق نیست ما را از اصلاح ضروری که نیاز جامعه است بازدارد.
مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی اضافه کرد: روزی که منابع به اتمام رسید دولت باید به جای همه بیمه پردازها و وصولی ها اعتبار پرداخت کند که این امر عملاً امکان پذیر نیست بنابراین در بخش صندوق ها و بیمه های بازنشستگی هم نیازمند اصلاح هستیم و اگر منابع و مصارف همخوانی داشته باشد می توانیم به سمت درمان مجانی پیش برویم، پوشش بیمه بیکاری بهتر و مستمری بهتر و بیشتری پرداخت نماییم که کفاف زندگی بازنشستگان را بدهد که این موضوعات نیازمند گفتمان سازی است که باید به سمتش حرکت نماییم و نباید آنقدر زمان ببرد که دیر شده باشد.
وی تصریح کرد: هنوز منابع و مصارف ما همخوانی دارد اما افق دراز مدت را خطرناک می بینیم که باید اصلاحات و تغییرات لازم را برای رفع مشکلات انجام دهیم.


منبع:

1400/03/08
11:30:24
0.0 / 5
253
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
کار در محل

كار در محل

کار در محل سفارش دهنده

kardarmahal.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار در محل محفوظ است