عضو كمیسیون شوراهای مجلس در گفت وگو با مهر؛

عملكرد هیات نظارت دوره پیشین سبب تخلفات گسترده در شوراها شد

عملكرد هیات نظارت دوره پیشین سبب تخلفات گسترده در شوراها شد به گزارش کار در محل یک نماینده مجلس با اشاره به اینکه عملکرد هیات نظارت مجلس پیشین سبب تخلفات گسترده در دوره پنجم شوراها شده است، اظهار داشت: باید از سهم نمایندگان در تایید صلاحیت ها کاسته شود.احمد علیرضا بیگی عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مجلس در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن اشاره به اینکه شوراهای اسلامی شهر و روستا فرصتی است که به واسطه آن امکان مشارکت مردم در اداره کشور فراهم گردد، اظهار داشت: با وجود فراز و نشیب هایی که در کارکرد شوراها در از آغاز تشکیل تا دوران کنونی شاهد بوده ایم، همچنان شوراها فرصتی برای مشارکت عمومی تلقی می شوند.
وی نقص ها و تخلفات پیش آمده در عملکرد شوراها به واسطه نوع نرم افزارهای به کارگیری شده برای تعیین صلاحیت اعضا دانست و عنوان کرد: بر مبنای قانون موجود بیشترین سهم در تعیین صلاحیت اعضای شوراها به نمایندگان مجلس داده شده است.
علیرضا بیگی ضمن اشاره به اینکه نمایندگان مجلس به طور عمده برای رد یا قبول کاندیداها نگاهشان به سبد رأی خودشان معطوف می شود، اظهار داشت: بنابراین سیستم ارزیابی مبتنی بر تعارض منافع بوده و سبب شده هرگاه تخلفی رخ می دهد بدگمانی هایی نسبت به صلاحیت ها پیش بیاید.
وی به طرح مجلس در اصلاح قانون انتخابات شوراها اشاره نمود و اظهار داشت: در این طرح تلاش شده است نرم افزار تعیین صلاحیت ها تقسیم شود و بخشی از این ارزیابی ها از جانب قوه قضائیه صورت گیرد تا مسئله تعارض منافع پیش نیاید.
این عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها نظارت پسینی را بخش دیگری از این طرح برشمرد و توضیح داد: اعضا بعد از ورود به شوراهای شهر و روستا عملکردشان به واسطه این سیستم تحت نظارت قرار می گیرد که بخش عمده این نظارت هم از جانب قوه قضائیه انجام خواهد گرفت.
وی با اشاره به اینکه متأسفانه این طرح به مرحله تصویب نرسیده است، اظهار داشت: ارزیابی صلاحیت ها برای دوره ششم شوراهای شهر و روستا هم همچون دوره های پیشین انجام گرفته است و احتمالاً با معضلات قبلی در این دوره هم مواجه خواهیم شد.
علیرضا بیگی در واکنش به اعتراضات روزهای اخیر از رد صلاحیت برخی چهره های اصلاح طلب عنوان کرد: در هر دوره ای این اعتراضات وجود دارد اما باید توجه داشته باشیم که عملکرد هیأت نظارت بر انتخابات دوره گذشته آنچنان بود که شاهد ورود افراد ناپاکی به فضاهای شوراها شدیم و تخلفات گسترده ای در رخ داد.
این نماینده مجلس بر این نکته تصریح کرد که عموم نمایندگان هیأت نظارت دوره گذشته مجلس در این دوره به خاطر عملکرد شائبه مندشان رد صلاحیت شده اند.منبع:

1400/02/09
12:54:32
0.0 / 5
259
تگهای خبر: شورا , كاركرد , نمایندگان
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
کار در محل

كار در محل

کار در محل سفارش دهنده

kardarmahal.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار در محل محفوظ است