گزارش كار در محل؛

حال ناخوش بازنشستگان تأمین اجتماعی

حال ناخوش بازنشستگان تأمین اجتماعی به گزارش کار در محل چند صباحی است که بازنشستگان و مستمری بگیران تأمین اجتماعی با روش های مختلف به مسؤلان گوشزد کرده اند از وضعیت حقوق و مستمری دریافتی خود با عنایت به افزایش هزینه های زندگی، گلایه دارند.خبرگزاری مهر؛ گروه اجتماعی: شرایط اقتصادی کشور و افزایش نرخ تورم به همراه گرانی بی رویه کالاها و مایحتاج عمومی مردم در سال کرونایی، سبب شده تا قشر بازنشسته و مستمری بگیر کشور بخصوص آنهایی که از سازمان تأمین اجتماعی حقوق و مستمری می گیرند، با مشکلات زیادی در تأمین هزینه های زندگی مواجه شوند، به صورتی که اجرای همسان سازی حقوق آن هم پس از چند سال انتظار برای محقق شدن آن، نتوانسته آن طور که باید و شاید تاثیر زیادی در بهبود معیشت آنها داشته باشد. از همین رو، شاهد اعتراضات و گلایه های بازنشستگان و مستمری بگیران تأمین اجتماعی نسبت به وضع موجود هستیم.
موضوع همسان سازی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی، یکی از گلایه های اساسی است که بازنشستگان و مستمری بگیران بر اصلاح آن اصرار و تاکید دارند، چونکه معتقدند که وضعیت دریافتی بازنشستگان کشوری به مراتب بهتر از آنها است و این تبعیض در پرداختی ها، موجبات گلایه و دلخوری بازنشستگان تأمین اجتماعی را فراهم آورده است. از همین رو، قرار شده همسان سازی حقوق آنها برای بار دوم و تا پیش از آخر سال ۹۹ اتفاق بیافتد تا شاید از حجم گلایه ها و دلخوری های آنها بکاهد.
شرط اجرای مرحله دوم همسان سازی حقوق
مصطفی سالاری مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی، شرط آغاز مرحله دوم همسان سازی حقوق بازنشستگان را اختصاص ۹۰ هزار میلیارد تومان بابت رد دیون به سازمان تأمین اجتماعی اعلام نمود و اظهار داشت: بزودی مبلغی به صورت علی الحساب بابت مرحله دوم متناسب سازی به بازنشستگان پرداخت می نماییم.
وی اضافه کرد: امیدواریم بتوانیم بخشی از این ۹۰ هزار میلیارد تومان را برای همسان سازی حقوق بازنشستگان هزینه نماییم.
سیاست اشتباه دولت و مجلس
در همین حال، اکبر شوکت عضو هیأت امنای سازمان تأمین اجتماعی، با اظهار تأسف از اینکه دولت و مجلس شورای اسلامی سیاست غلطی را پیش گرفته اند، اظهار داشت: همسان سازی سبب شد هر سال ۱۷ هزار میلیارد تومان بر دوش سازمان تأمین اجتماعی بیافتد و این بودجه باید از منابع داخلی تأمین شود، در حالیکه میتوان این اعتبار را برای عرضه سایر خدمات به بازنشستگان و بیمه شدگان هزینه کرد.
وی عنوان کرد: همسان سازی زمانی می تواند مفید باشد که کارگران و بازنشستگان حق و حقوق خویش را گرفته باشند و مابه التفاوت زیادی میان تورم و پایه حقوق آنها نباشد که در این صورت در شرایط معمول میتوان در کنار افزایش حقوق، همسان سازی را هم انجام داد. اما برای جبران یک اشتباه بزرگ، ضربه سنگینی به جامعه کارگری با اجرای همسان سازی وارد کردند.
عضو هیئت امنای سازمان تأمین اجتماعی، نحوه همسان سازی را اشتباه دانست و خواهان توجه به حقیقت های هزینه های زندگی بازنشستگان و مستمری بگیران تأمین اجتماعی شد.
مشکلات بازنشستگان باید ریشه ای حل شود
علی اصغر بیات رئیس کانون عالی بازنشستگان سازمان تأمین اجتماعی، در گفتگو با خبرنگار مهر، بر لزوم حل ریشه ای مشکلات بازنشستگان و مستمری بگیران تأمین اجتماعی تصریح کرد و اظهار داشت: محور اصلی مطالبات بازنشستگان و مستمری بگیران تأمین اجتماعی رفع تبعیض و یکسان نگری به مشکلات اقتصادی و معیشتی بازنشستگان و مستمری بگیران تأمین اجتماعی همانند بازنشستگان و مستمری بگیران سایر صندوق ها است.
وی با عنوان این مطلب که بیشتر از ۶۰ درصد بازنشستگان و مستمری بگیران تأمین اجتماعی در شرایط دشوار درآمدی قرار دارند، اضافه کرد: افزایش حقوق سال ۹۹ به هیچ وجه متناسب با تورم و هزینه های سرسام آور زندگی نبود و بخش بسیار زیادی از بازنشستگان ما به زیر خط فقر سقوط کردند. این وضعیت شایسته زحمتکش ترین، نجیب ترین و صبورترین قشر جامعه نیست. متأسفانه برخی افراد به بهانه پیگیری مطالبات و انتظارات بر حق بازنشستگان و مستمری بگیران تأمین اجتماعی به جامعه آدرس غلط می دهند. حتی اجرای کامل متناسب سازی حقوق و رفع تبعیض های غیر قابل توجیه میان بازنشستگان تأمین اجتماعی و سایر صندوق ها کف انتظارات این قشر است و نباید از دغدغه ها و مطالبات اصلی که همان عدم اجرا و یا اجرای ناقص برخی مواد قانونی مصرح است، غافل شد.
افزایش حقوق سال ۹۹ به هیچ وجه متناسب با تورم و هزینه های سرسام آور زندگی نبود و بخش بسیار زیادی از بازنشستگان ما به زیر خط فقر سقوط کردند بیات با طرح این سوال که چرا متناسب سازی حقوق با شرط و شروط عمل می شود، اظهار داشت: چرا برای سایر بازنشستگان صندوق ها با استفاده از درآمدهای عمومی کشور عمل می شود. دولت و مجلس باید دین و سهم خویش را به بازنشستگان تأمین اجتماعی ادا کنند. بازنشستگان تأمین اجتماعی نباید دغدغه داشته باشند که روز به روز توان اقتصادی و معیشتی آنها کم شود و این موضوعی عرفی، شرعی و قانونی می باشد. نکته مهم این است که باید در کنار پیگیری و احقاق حقوق خود از دولت و مجلس، از سازمان تأمین اجتماعی در کوران مسائل و مشکلاتی که با آنها دست و پنجه نرم می کند مراقبت و صیانت شود.
گلایه از تبعیض های دوران بازنشستگی
بازنشستگان و مستمری بگیران تأمین اجتماعی، متفق القول بر این عقیده اند که هزینه های زندگی برای قشر بازنشسته کشور، یکسان و برابر است. یعنی این طور نیست که هزینه های زندگی و معیشت عده ای از بازنشستگان، خیلی بیشتر از دیگران باشد و بخواهند دریافتی بیشتری داشته باشند. اگر قرار بر ایجاد عدالت در پرداختی ها است، بازنشستگان تأمین اجتماعی در اولویت قرار دارند و می بایست بیشتر مورد توجه قرار گیرند. این قشر از جامعه توقع دارند پس از ۳۰ سال کار و خدمت، حالا روزهای بدون دغدغه ای داشته باشند و این میسر نمی گردد مگر با ایجاد عدالت در پرداختی ها که می تواند شامل همه بازنشستگان و مستمری بگیران کشور شود.
گره کور مرحله دوم همسان سازی حقوق
علی دهقان کیا رئیس کانون بازنشستگان تأمین اجتماعی استان تهران در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد مرحله دوم همسان سازی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی اظهار داشت: اعتباری که مجلس برای همسان سازی حقوق بازنشستگان تصویب کرده باید به تأیید شورای نگهبان برسد و بعد از آن با تخصیص اعتبار، سازمان تأمین اجتماعی نسبت به پرداخت مرحله دوم همسان سازی اقدام نماید.
وی خاطرنشان کرد: از طرفی شورایعالی کار باید مزد را مشخص نماید و مابه التفاوت افزایش دستمزد ۱۴۰۰ تا رسیدن به حداقل حقوق بازنشستگان کشوری را محاسبه و آن وقت در مرحله دوم به بازنشستگان تأمین اجتماعی پرداخت گردد.
متناسب سازی بر مبنای فرمول خاصی انجام می شود و بنابراین تا آخر سال امکان پرداخت کامل مرحله دوم آن ممکن نیست دهقان کیا ضمن اشاره به اینکه به قول مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی مقرر است مبلغی به صورت علی الحساب در هفته پایانی اسفند به حساب بازنشستگان واریز شود، اظهار داشت: متناسب سازی بر مبنای فرمول خاصی انجام می شود و باید مراحل آن طی شود بنابراین در زمان کم باقی مانده تا آخر سال امکان پرداخت کامل مرحله دوم نیست و علی الحساب مبلغی پرداخت خواهد شد.
رئیس کانون بازنشستگان تأمین اجتماعی استان تهران اضافه کرد: در مرحله اول به صورت متوسط با عنایت به سابقه بازنشستگان به آنها ۵۴۶ هزار تومان پرداخت شد، در حالیکه متناسب سازی حقوق بازنشستگان کشوری و لشکری ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان بود.
وی اضافه کرد: بنا داریم بخشی از این فاصله میان حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی و لشکری و کشوری ها را از راه افزایش دستمزدها و مابقی را از متناسب سازی حقوق پُر نماییم.
دهقان کیا اظهار داشت: بازنشستگان هم اکنون شرایط سختی دارند و بیشتر از ۶۰ درصد آنها با حداقل حقوق زندگی می کنند. بنابراین اگر در سال آینده حقوق و دستمزد آنها به میزان قابل توجهی افزایش پیدا نکند، با مشکلات زیادی روبرو خواهیم شد و به مراتب زندگی آنها سخت تر از قبل می شود و دیگر نمی توانند این شرایط را تحمل کنند بنابراین انتظار داریم دولت و مجلس هر چه سریع تر برای رفع مشکلات این قشر از جامعه تدبیری بیندیشند.
در روزهای پایانی سال، حال بازنشستگان و مستمری بگیران تأمین اجتماعی ناخوش است. درست مثل روزهای کرونایی که همگان را ناخوش کرده است، با این تفاوت که بازنشستگان تأمین اجتماعی علاوه بر سختی های کرونا، باید تبعیض ها را هم تحمل کنند.

1399/12/22
20:59:15
0.0 / 5
611
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
کار در محل

كار در محل

کار در محل سفارش دهنده

kardarmahal.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار در محل محفوظ است