گلپایگانی در گزارش كار در محل تاكید كرد:

لزوم بكارگیری مجری ذی صلاح در ساخت وسازها

لزوم بكارگیری مجری ذی صلاح در ساخت وسازها معاون شهردار تهران اظهار داشت: ورود افراد غیرمتخصص در فرایند ساخت و ساز ناشی از ضعف در قوانین است و باید با هماهنگی سیستمی بین سازمان نظام مهندسی ساختمان استان و شهرداری این معضل حل شود.


خبرگزاری مهر؛ گروه جامعه: اخیراً تعدادی از اعضای جامعه مهندسی ضمن صدور اطلاعیه ای اعتراضی درباره عدم بکارگیری افراد فاقد صلاحیت در ساخت و ساز در عین حال تاکید نمودند که طی ماه های اخیر تفاهم نامه ای بین نظام مهندسی، شهرداری و شورای شهر تهران در خصوص الزام به ثبت و حضور سازندگان دارای صلاحیت و حضور سرپرستان کارگاه در زمان آغاز به کار در گروه های ساختمانی گروه های «ج» و «د» در شهر تهران و تمامی کارهای منطقه دو در شهریور ماه ۱۳۹۹ انجام پذیرفته است. برمبنای اظهارات مهندسان با وجود اینکه این مصوبه در کمیته ۵ نفره استان تهران نیز تصویب و توسط وزارت راه و شهر سازی ابلاغ گردیده است اما کماکان تعداد زیادی از پروژه های ساختمانی بدون حضور و استفاده از خدمات سازندگان ذیصلاح اجرائی می شود. عبدالرضا گلپایگانی، معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران درباره فرجام تفاهم نامه مذکور به خبرنگار مهر، اظهار داشت: نیت اصلی شهرداری اجرای تفاهم نامه مذکوراست و مقدمات اجرای این تفاهم نامه در حال اجرائی شدن است اما مساله اصلی بحث هماهنگی سیستمی است که باید بین سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران و شهرداری تهران اتفاق بیفتد.
وی اشاره کرد: البته پروسه در حال انجام شدن است و قصد شهرداری اجرای این تفاهم نامه است، اما مقدمات کاری یک مقدار طولانی تر شده است و ان شاءالله بر طبق همان تفاهم نامه ای که منعقد شده است کار پیش خواهد رفت. معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران درباره ضرورت بکارگیری مجری ذی صلاح در ساخت و سازها اظهار داشت: بدون شک هیچ عقل سلیمی نمی پذیرد که ساختمان توسط سازنده ای که فاقد صلاحیت است ساخته شود و همه می دانیم که اساساً ساختمان باید توسط افراد دارای تخصص و صاحب صلاحیت ساخته شود. وی با اعلان اینکه همچنان که برای درمان بیماری به سراغ پزشک متخصص می رویم برای ساخت مسکن نیز باید به سراغ افراد صاحب صلاحیت برویم اشاره کرد: به لحاظ منطقی هیچکس مشکلی با این مساله ندارد، اما اتفاقاتی که بواسطه ضعف در قوانین ومقررات در چندین سال قبل رخ داده باعث شده است که مجری ذی صلاح تبدیل به یک کار غیرواقعی شود. گلپایگانی اضافه کرد: مجریان غیرواقعی فقط پولی را دریافت می کنند و برگه ای را امضا می کنند اما به هیچ وجه در پروسه کار حاضر نمی گردد و چنین فرآیند ای متأسفانه سبب تخریب مقوله مجری ذی صلاح شده است. معاون معماری و شهرسازی شهرداری تهران اشاره کرد: واقعیت امر این است مجریان غیرواقعی سبب تخریب چهره سازندگان واجد شرایط شده اند و همین مساله باعث شده است که نهادینه کردن این مهم با معضلاتی همراه باشد، این در حالیست که ساختمان باید بر طبق اصول منطقی و مهندسی ساخته شود. گلپایگانی افزود: دانش مهندسی در اختیار سازنده دارای صلاحیت است و بی گمان سازنده ذی صلاح باید نسبت به اجرای ساخت و ساز اقدام نماید اما پاره ای از مسائل و فقدان روال قانونی و فرایندهای واقعی موجب بروز مشکل در بکارگیری افراد صاحب صلاحیت شده است. وی اذعان داشت: بدین ترتیب نباید انتظار داشت که فقط با یک مقرره قانونی، یک الزام منطقی و عقلی در پروسه ساخت و ساز نهادینه شود و تحقق این مهم نیاز به فرهنگ سازی، تدوین ضوابط و مقررات سخت گیرانه، اتصال به مکانیزم های مالی و.. دارد و تا زمانی که این بسترها مهیا نشود بطور قطع صرف قانون گذاری به تنهایی کار را بر روی روال منطقی و واقعی اش نمی اندازد.


1399/11/14
12:21:58
0.0 / 5
666
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
کار در محل

كار در محل

کار در محل سفارش دهنده

kardarmahal.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار در محل محفوظ است