امانی در تذكر به شهردار تهران مطرح كرد؛

كوتاهی شهرداری درارسال لایحه كنترل آلایندگی پایانه های اتوبوسرانی

كوتاهی شهرداری درارسال لایحه كنترل آلایندگی پایانه های اتوبوسرانی به گزارش كار در محل رئیس كمیته ایمن سازی در حمل و نقل شورای اسلامی شهر تهران اظهار داشت: متاسفانه با گذشت دو سال، تابحال لایحه ضوابط كنترل آلایندگی ترمینال ها به شورا ارسال نشده است و باید ارسال آن تسریع یابد.به گزارش کار در محل به نقل از مهر، شهربانو امانی در دویست و پنجاه و دومین جلسه شورای شهر ضمن اشاره به مبحث آلودگی هوا و نقش آن در تشدید علایم کرونا ویروس اظهار داشت: بر مبنای مقالات علمی انتشار یافته، مواجهه طولانی مدت با آلاینده های هوا در فضای باز سبب ایجاد التهاب مزمن ریه می شود که امکان دارد سبب افزایش شدت علایم ناشی از ابتلاء به ویروس کرونا شود.
وی افزود: نتایج ارتباط آلودگی هوا با کرونا نشان داده که افزایش یک میکروگرم بر متر مکعب در ذرات pm ۲.۵ با افزایش ۷ درصدی مرگ ناشی از کرونا همراه خواهد بود. در مقالات مشابه، این مقدار، به ۸ و ۹ درصد افزوده شده است.
امانی اضافه کرد: مطالعه ای دیگر هم که به کمک دانشگاه علوم پزشکی تهران و دانشگاه صنعتی شریف انجام شده است، نشان داده است در مناطقی که آلودگی از لحاظ ذرات معلق بیشتر بوده است، تعداد مرگ و بستری ناشی از کووید ۱۹ هم بیشتر مشاهده شده است. هر چند این نتایج تابحال توسط سازمان بهداشت جهانی تأیید نشده است، اما نباید نسبت به این مورد بی تفاوت بود، بنابراین باید به تمامی مشکلات ناشی از آلودگی هوا، تشدید بیماری کرونا هم اضافه کرد.
وی در ادامه اضافه کرد: همانطور که شهردار محترم تهران در نامه ای به رهبر معظم انقلاب تاکید نمودند، کمک به توسعه حمل و نقل عمومی یکی از اقدامات ضروری در این شرایط است. مجدداً از دولت محترم انتظار داریم به این مورد مهم که با جان تمامی شهروندان تهرانی سر و کار دارد، توجه ویژه ای داشته باشد و نسبت به انجام وظایف خود در این خصوص اقدام نماید.
رئیس کمیته ایمن سازی در حمل و نقل شورای اسلامی شهر تهران خاطرنشان کرد: پایانه های اتوبوسرانی با وجود اینکه نقش بسزایی در عملکرد جریان ترافیک دارند، اما عدم مدیریت و بهره برداری نادرست از آنها باعث ایجاد یک منبع آلودگی جدید و به خطر افتادن جان رانندگان، مسافران، کارکنان پایانه ها و در نهایت کاربری های اطراف پایانه ها و شهروندان می شود. بنابراین یکی از مکان های مهم جهت سنجش آلودگی هوا محسوب می شوند. بخشی از سهم آلاینده ذرات معلق در ارتباط با پایانه های اتوبوسرانی است و شهرداری می تواند با اتخاذ تدابیری، باعث کاهش این آلاینده شود.
امانی تصریح کرد: مطابق بند ۱۱ ماده پنجاه و پنج برنامه ۵ سال سوم، شهرداری تهران موظف شد تا در جهت کاهش و کنترل انتشار آلاینده های محیطی هوا ناشی از ایستگاه های اتوبوسرانی درون شهری و پایانه های اتوبوسرانی برون شهری مستقر در محدوده شهر تهران، لایحه ضوابط کنترل آلایندگی پایانه های اتوبوسرانی و ترمینال ها را طی ۶ ماهه اول برنامه جهت تصویب به شورا ارائه نماید. متأسفانه با گذشت حدود دو سال، تابحال این لایحه به شورا ارسال نشده است.
وی تصریح کرد: لازم است تا نسبت به تسریع در ارسال لایحه ضوابط کنترل آلایندگی پایانه های اتوبوسرانی و ترمینال ها اقدام گردد. بدین منظور اجرای ماده هفتاد و سوم قانون شوراها مراتب را به شهردار محترم تهران بعنوان تذکر ابلاغ شود.


منبع:

1399/09/11
23:04:18
5.0 / 5
953
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
کار در محل

كار در محل

کار در محل سفارش دهنده

kardarmahal.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار در محل محفوظ است