پس از چند سال اطلاع رسانی و هشدار؛

تهران دیگر خانه زند نوابی ندارد

تهران دیگر خانه زند نوابی ندارد شب گذشته در حالی خانه تاریخی زند نوابی در میدان فلسطین تهران از خاطره این شهر پاك شد كه معاون میراث فرهنگی تهران خیال خوش توقف عملیات تخریب را در سر می پراند.


به گزارش کار در محل به نقل از مهر، هر بار که خبرنگاران حوزه میراث فرهنگی از میدان فلسطین تهران عبور می کردند متوجه ریزش، تخریب و ایجاد کارگاه حذف خانه تاریخی زند نوابی می شدند و اطلاع رسانی های آنها و دوست داران میراث فرهنگی سبب می شد تا این تخریب به تعویق بیفتد شاید وزارت میراث فرهنگی اقدامی انجام دهد غافل از اینکه مدیران اداره کل میراث فرهنگی تهران در ساعات اداری پشت میز کارشان و در ساعات غیر اداری زحمت بازدید از بناهای در حال تخریب را به خودشان نمی دهند. حتی این بنا که وسط شهر واقع شده بود و اطلاع رسانی ها درباره آن کم نبود.

قبل از مبادرت به تخریب کامل شب گذشته خبر رسید که عملیات این بنای تاریخی شروع شد. عملیاتی که از مدتها پیش شروع شده بود و اتفاقاً اداره کل میراث فرهنگی استان تهران هم از آن خبر داشت. پیرو این اتفاقات مرتضی ادیب زاده معاون میراث فرهنگی تهران که چند رو پیش خبرگزاری مهر از عدم پاسخگویی وی در ساعات غیراداری مطلبی را نوشته بو د، به روابط عمومی وزارت میراث فرهنگی اعلام نمود: خانه تاریخی زند نوابی همچون بناهای پرارزش معماری معاصر تهران به شماره ۱۶۳۶۹ در تاریخ ۲۴ آبان ۱۳۸۵ در لیست آثار ملی ثبت شده اما متأسفانه بر مبنای رأی شعبه ۲ دیوان عدالت اداری دارای حکم خروج از ثبت است و بخش های قابل توجهی از این اثر ارزشمند، تخریب شد. با این حال، در مذاکرات انجام شده از جانب معاونت میراث فرهنگی کشور با شهرداری، فعلاً عملیات تخریب متوقف شده است. این صحبت درحالی شده که جای سوالی خالی است و آن اینکه آیا میراث فرهنگی چنین مذاکراتی را نمی توانست زودتر انجام دهد تا تخریب متوقف شود؟ چرا اجازه دادند بخش مهمی از بنا نابود شود سپس اعلام کنند که عملیات متوقف می شود؟ حالا آیا واقعاً این عملیات متوقف خواهد شد؟

وضعیت بنا در بامداد امروز ششم آذر این تخریب تا ساعات اولیه شب ادامه داشت و حالا از معماری منحصر به فرد آن چیزی باقی نمانده است و هر رهگذری امروز بامداد که از کنار آن رد می شود، توقفی کوتاه جلوی بنا می کند آخرین نگاه ها را به باقی مانده آن می اندازد چون می داند احتمالاً همین روزها باقی مانده آنرا با بیل مکانیکی جمع می کنند تا به جایش ساختمانی جدید ساخته شود.
بدین سان دیگر تهران، خانه ای به نام زند نوابی با شماره ثبتی ۱۶۳۶۹ ندارد.


منبع:

1399/09/05
13:50:46
5.0 / 5
998
تگهای خبر: شهرداری , مدیر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
کار در محل

كار در محل

کار در محل سفارش دهنده

kardarmahal.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار در محل محفوظ است