گزارش كار در محل؛

شهر با شعار اداره نمی گردد

شهر با شعار اداره نمی گردد شهر اهواز را نمی توان با شعار و وعده و وعیدهای اینستاگرامی اداره كرد. مشكلاتی كه یكی بعد از دیگری روی هم تلنبار می شوند و مسؤلان شهری در حال جدال برای ماندن بر صندلی خودشان هستند.خبرگزاری مهر - گروه استانها، نیکا مهر دیلمی: حدود دو سال از روی کار آمدن «موسی شاعری» شهردار جوان اهواز در سمت شهردار این شهرستان می گذرد اما اوضاع شهر کماکان آشفته است؛ ورودی هایی که بیشتر شبیه یک روستا می مانند تا کلانشهر میلیون نفری! ۶ هزار سگ ولگردی که حتی عقیم سازی هم نشدند و همیشه در محله های شهر پرسه می زنند و الان با نزدیک شدن به فصل بارندگی، نگرانی ها درباب آب گرفتگی معابر در شهر اهواز افزایش یافته است.
معضل فاضلاب اهواز، قطار شهری، حاشیه نشینی چند صد هزار نفری، ناوگان پیر و فرسوده اتوبوس رانی و جمعیت رو به افزایش سگ های ولگرد تنها گوشه ای کوچک از مشکلات شهر اهواز هستند که برمبنای تجربه با تغیر شهردار هم حل نخواهند شد بلکه هر سال تعدادشان بیشتر و بیشتر می شود.
«شاعری» که در ایام ابتدای فعالیتش گفته بود آمده است تا مشکلات و معضلات این شهر را حل کند، امروز می گوید «در شرایطی که منابع مالی مناسب وجود نداشته باشد، اقدامات مؤثری نمی توان انجام داد». بنظر می رسد این گفته شهردار صرفا یک شعار برای خالی نبودن عریضه بوده است تا یک طرح و چشم انداز قابل تحقق.
حجم انتقادها به شهردار اهواز در زمان شروع پاندمی کرونا افزایش یافت؛ چونکه در زمان اوج این بیماری همه گیر، شاعری مبادرت به بستن خیلی از مسیرهای پرتردد و بازارهای شهر اهواز کرد اما در همان زمان هم بنرهای تبلیغاتی بازارچه میوه و تره بار زیر نظر این سازمان بر روی بیلبوردهای شهر بالا رفت.
پس از آن هم چند پروژه فرهنگی را با نازل ترین سطح ممکن افتتاح نمود و چند باری در شبکه های اجتماعی روی آنها مانور تبلیغاتی داد؛ کارهایی همچون تغیر رنگ پل سفید و یا رنگ کردن چند سطل زباله در حاشیه های خیابان های شهر که موجبات ناراحتی هنرمند بومی استان را فراهم آورد.
پروژه هایی که هیچ ربطی به هویت شهر اهواز ندارند و تنها برای پر کردن عریضه راندمان معاونت فرهنگی شهرداری علم شده اند؛ نمادهای شهری یکی بعد از دیگری با یک نظرسنجی اینستاگرامی در صفحه شهردار جوان به رنگ های مختلفی در می آیند که هیچ ربطی به پیشینه تاریخی خودشان ندارند.
انتقاد هنرمندان از بی نظمی مبلمان شهری
«جلال خراسانی» رئیس سابق انجمن هنرهای تجسمی خوزستان در این خصوص به خبرنگار مهر می گوید: به طور قطع هر زمان که سطح برگزاری رویدادها و پروژه های فرهنگی در یک شهر و جامعه پایین بیاید، به دنبال آن سطح سلیقه شهروندان هم کم کم پایین می آید.

وی ادامه می دهد: در چند سال اخیر در حوزه زیباسازی و مبلمان شهری پایین ترین پروژه های فرهنگی شاهد بودیم که با کمترین هزینه و کیفیت این پروژه ها انجام شدند؛ تأثیرگذاری فرهنگ و هنر در همه بخش های جامعه به صورت مشهود قابل دیدن است و به طور قطع با همکاری هنرمندان بومی در زمینه برگزاری کارهای هنری و فرهنگی صحیح و با کیفیت می توان سایر بخش های اجتماعی و اقتصادی شهر را هم بهبود بخشید.واگذاری های مبهم
فعالیت شهردار جوان در ماه های اخیر سبب شده تا صدای شورای شهر اهواز هم دربیاید به شکلی که اعضای شورای این شهر در هفته های اخیر در خط مقدم انتقاد از شهردار قرار داشتند؛ پرسش هایی که چندین بار در صحن علنی شورا مطرح نمودند اما شاعری جوابی برای آنها نداشت.
در همین راستا و بعد از رخ دادن جریانات مبهمی همچون واگذاری زمین های کیان شهر، مهرشهر و تخفیف ۱۶ میلیارد تومانی شهرداری اهواز، مساله طرح سوال به یک مطالبه جدی تبدیل شد و در دستور کار شورای شهر اهواز قرار گرفت.
انتصابات اخیر شهردار در ماه های اخیر که برمبنای مدارک عرضه شده از جانب برخی اعضای شورا حتی بعضی از آنها غیرقانونی هم بوده اند، موجب شد تا یکی از اعضای شورای شهر سوالات ۹ گانه خویش را که با محوریت آشفتگی در زمینه مدیریت شهری، توقف پروژه های عمرانی و استخدام های بدون مجوز بود، مطرح کند.
استنکاف شهردار از حضور در جلسه پاسخگویی
شهردار جوان اما از حضور در جلسه پاسخگویی به سبب ابتلاء به بیماری کرونا سر باز زد؛ بیماری که در گرفتار شدن به آن در این بازه زمانی خاص، شک و شبهه بسیاری را برای شهروندان و اعضای شورا به وجود آورد که البته اقدامات خود شاعری هم در این خصوص بی تاثیر نبوده است؛ عزل و نصب های شبانه و جهل مدیران عزل شده از همه جا، بازار حاشیه و شایعات را پیرامون جلسه پاسخ گویی تقویت کرد.
در شب پیش از برگزاری جلسه پاسخ گویی، ۹ مدیر شهرداری عزل و مدیران دیگری منصوب شدند و این حرکت به قدری سریع صورت گرفت که برخی از مدیران عزل شده در گفت و گو با رسانه ها عنوان کردند که «خبر عزل خویش را بامداد روز بعد در شبکه های مجازی خوانده اند و متوجه ماجرا شده اند».
اما سؤالی که در اینجا مطرح می شود این است که آیا این چنین عزل و نصب هایی آن هم به صورت شبانه برای امتیاز دهی انجام شد؟ آیا این جابه جایی ها روی تصمیم اعضای شورا تأثیری بر جای خواهد گذاشت؟ و در آخر مهم ترین سوال دراین زمینه این است که آیا این چنین جابه جایی های فله ای به صلاح شهر و شهروندان اهوازی است؟ و شهروندان اهوازی در بین این چنین حرکت هایی چه سودی خواهند برد؟
شهر اهواز در این زمان همانند سال های گذشته با مشکلات گوناگونی دست و پنجه نرم می کند اما چرا شهردار و شورای شهر به جای همدلی و همراهی برای حل مشکلات یکدیگر باید این چنین در مقابل یکدیگر جبهه بگیرند؛ رویکرد شاعری اما به مذاق اعضای شورای شهر خوش نیامد و همین مساله وی را در آستانه استیضاح قرار داد.
عزل و نصب ها نظرات شورا را تغییر می دهد
«محمد جعفر فلسفی» رئیس کمیسیون عمران، شهرسازی و معماری شورای شهر اهواز در این خصوص به خبرنگار مهر می گوید: زمانی که بخواهیم انتصابات اخیر شهردار را بررسی نماییم باید به مقطع زمانی این تغییرات، نوع و شیوه انتصاب ها دقت نماییم تا مشخص شود با چه هدفی این تغییرات انجام شده است.

وی اضافه می کند: این فرضیه که انتصابات روی نظرات اعضای شورا در زمینه بررسی وضعیت شهردار تأثیرگذار بوده یا نه را می توان در ایام آینده به خوبی مشاهده کرد و همینطور آثاری در این خصوص در میان اعضای شورا دیده شده است.
فلسفی با اعلان اینکه بعضی از مدیران عزل شده از جریان عزل شبانه خود خبر نداشته اند، تصریح می کند: یکی از مهم ترین معاونت های شهرداری در آستانه فصل بارندگی تغییر نمود و یا اینکه مدیران شهرداری برخی مناطق تنها چند ماه از فعالیتشان می گذشت که بار دیگر جابه جا شدند و این رویه نشان میدهد که انتصابات در شهرداری ریشه در کوشش برای ابقاء و دخالت های غیر دارد.
این عضو شورای شهر اظهار می کند: یکی از ایراداتی که به نحوه عملکرد شهردار وارد شد، این است که کمترین ارتباط را با شورای شهر دارد و در خیلی از جلسات شرکت نمی کند؛ در اصل می توان گفت شهردار با اشخاص در ارتباط هست نه با مجموعه شورای شهر که این مساله یک ضعف شمرده می شود و باید اصلاح گردد.
وی با اعلان اینکه ریشه شهرداری، شورای شهر است، در ادامه می گوید: شهر اهواز در این زمان با مشکلات بسیاری مواجه است؛ بنابراین تعامل شهرداری و شورای شهر دراین زمینه باید افزایش یابد تا بتوان به این معضلات رسیدگی کرد.
اعضا نمی توانند در انتصابات دخالت کنند
«محمدرضا ایزدی» رئیس کمیسیون تحقیق، نظارت و بازرسی شورای شهر اهواز هم درباب اختلافات بین شهرداری و شورای شهر اهواز به خبرنگار مهر می گوید: در شورای شهر ۱۳ نفر عضو هستند و در این راستا ۱۳ عقیده و نظر متفاوت وجود دارد؛ بنابراین اختلاف نظر در میان افراد و در مواجه با عملکرد شهرداری بسیاری طبیعی است.
وی همینطور به انتصابات اخیر شهردار اهواز اشاره می کند و ادامه می دهد: برمبنای قانون، شهردار می تواند بدون اطلاع اعضای شورای شهر، مدیران زیر مجموعه خویش را تغیر دهد و اعضای شورای شهر هیچ دخالتی در این خصوص نمی توانند داشته باشند اما در همه جای کشور مرسوم می باشد که اعضای شورا می توانند در این انتصابات نقش داشته باشند.
رعایت نکردن اصل شایسته سالاری
«مهران باباپور» نایب رییس شورای اسلامی شهر اهواز هم در این خصوص در گفت و گو با خبرنگار مهر بیان می کند: درست است که شهردار مسئولیتی در قبال هماهنگی پیش از انتصابات با اعضای شورای شهر ندارد اما در همه جای کشور مرسوم می باشد که پیش از انتصابات با شورا در امتداد هماهنگی بیشتر مشورت صورت بگیرد چون که این دو نهاد باید در کنار هم حرکت کنند و امور شهری را پیش ببرند.
وی با اعلان اینکه در انتصابات عجولانه شهردار اصل شایسته سالاری رعایت نشده و همین مساله ابهاماتی را ایجاد کرده است، به طرح سوال از شهردار اشاره می کند و ادامه می دهد: من فکر می کنم انتصابات اخیر شهردار روی این مساله بی تاثیر نبوده است؛ برمبنای شرایط فعلی احتمال می دهم که فرد سؤال کننده فرصتی را در اختیار شهردار قرار دهد تا بتواند در راه هم راستا با شورا قدم بردارد.
انتصابات شهردار جز حقوق قانونی وی هستند
«سید محسن موسوی زاده» عضو شورای اسلامی شهر اهواز هم در این خصوص به خبرنگار مهر می گوید: شهردار یک شهر برمبنای قانون می تواند هر مدیری را که مد نظر قرار دارد، منصوب کند و بی گمان در جریان انتصاب یک مدیر باید خیلی از موارد را مد نظر و یک انتخاب اصلح انجام داد.
وی اضافه می کند: در همین راستا و در زمینه انتصاب مدیران شهرداری هیچ فردی بهتر از شخص شهردار نمی تواند دراین زمینه تصمیم گیری کند چرا وی باید مدیرانی را منصوب کند که در امتداد برنامه های مدیریتی وی حرکت کنند تا هماهنگی لازم بین بخشی در مجموعه شهرداری ایجاد شود.
وی با اعلان اینکه از زمان شهرداری کتانباف روند انتصابات در حال انجام گرفتن است، ادامه می دهد: این مساله بسیار بدیهی است که یک مدیر بعد از بررسی های فراوان منصوب شود که البته باید این فرد هم راستا با تفکرات مدیریتی بالا دست خود باشد؛ در صورتیکه یک و یا چند نیرو به مجموعه شهرداری تحمیل شوند، به طور قطع نتیجه مناسبی حاصل نمی گردد و ناهماهنگی های به وجود آمده در این خصوص تبعات بسیار بدی را هم برای شورای شهر و هم مجموعه شهرداری به وجود می آورد.
موسوی زاده تصریح می کند: شورای شهر باید روی عملکرد مدیران انتصابی نظارت داشته باشد و در صورتیکه در روند فعالیت آنها تخلفی را مشاهده کند، وارد عمل شود و نسبت به این مساله واکنش نشان دهد و تا جایی که قانون اجازه داده باشد، تذکر دهد و بمنظور روشن سازی واقعیت طرح سوال کند.
وی به حق قانونی تذکر و طرح سوال توسط شورای شهر به مجموعه شهرداری اشاره می کند و می افزاید: در مقابل این جریان شهردار هم موظف است که نسبت به پرسش های مطرح شده جوابی قانع کننده داشته باشد اما در اهواز هر زمان که بحث طرح سوال از شهرداری مطرح می شود، یک جو ناعادلانه در فضای مجازی شکل می گیرد و هر دو طرف جریان را به حاشیه می کشانند.
این عضو شورا تصریح می کند: در جریان طرح سوال شورا از شهردار، هر دو طرف قضیه مورد هجمه رسانه ای قرار گرفتند و عده ای انتصابات شهرداری را هم برای تخریب افراد وارد این قضیه کردند.
موسوی زاده اظهار می کند: جامعه رسانه شهر باید به این بلوغ برسد که حق طرح سوال را برای اعضای شورا محترم و قانونی بداند و از سویی تا زمانی که پاسخ شهردار مورد بررسی قرار نگرفته است، مجموعه کارهای وی را مورد قضاوت قرار ندهند.

وی با اعلان اینکه قضاوت کردن افراد برمبنای شایعات دور از اخلاق رسانه است، اضافه می کند: باتوجه به جو فعلی در شهرداری و شورای شهر اهواز بعید می دانم مساله طرح سوال از شهردار به مرحله استیضاح برسد.
شهرداری و شورا در تعامل یا تقابل؟
بی شک انتصاب یک و یا چند مدیر در هر مجموعه ای، جزو حقوق قانونی مدیریت ارشد آن سازمان و یا نهاد است و در این مساله نمی توان هیچ شک و شبه ای وارد کرد اما آیا می توان انتصاب ۹ مدیر رده بالا در مجموعه شهرداری اهواز را آن هم شبانه و بدون مشورت با اعضای شورای شهر و بدون اطلاع دادن به مدیران عزل شده آن هم در شب پیش از طرح سوال از شهردار، به مبحث به استیضاح شهردار ربط داد؟
بر اساس قانون شوراها در صورتیکه فرد سؤال کننده بعد از ۱۰ روز بررسی از پاسخ های داده شده توسط شهردار قانع نشود باید پنج عضو دیگر شورا درخواست استیضاح را مطرح کنند و تنها در آن زمان بحث استیضاح موضوعیت پیدا می کند؛ البته طبق اتفاقات رخ داده در ایام اخیر بنظر می رسد که جریان استیضاح شهردار منتفی است و اعضای شورا از عزل و نصب های شبانه این مدیر جوان راضی شده اند.
شهر را نمی توان با وعده و وعیدهای اینستاگرامی اداره کرد؛ مشکلاتی که یکی بعد از دیگری روی هم تلنبار می شوند و مسؤلان شهری در حال جدال برای ماندن بر میز و صندلی خودشان هستند؛ نه شهردار می تواند فعالیت خو را در محیطی آرام پیش ببرد و نه شورای شهر می تواند از انتصابات شهردار بگذرد.
تاکنون پنج دوره از عمر شوراهای شهر در اهواز می گذرد اما در هیچکدام از این دوره ها شاهد رابطه شفافی بین اعضای شورا و شهرداری نبوده ایم؛ گلایه ها و درخواست هایی که معین نیست برای منافع شخصی مطرح شده اند و یا اینکه دغدغه واقعی تصمیم گیران شهر هستند.
این در حالی است که روزبه روز به مشکلات شهر اهواز افزوده می شود و حال باید صبر کرد و دید آیا شهردار جوان به مرحله استیضاح می رسد و یا اینکه عزل و نصب های شبانه توانسته ورق برای این مدیر جوان برگرداند.


منبع:

1399/07/30
13:37:10
5.0 / 5
1470
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
کار در محل

كار در محل

کار در محل سفارش دهنده

kardarmahal.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار در محل محفوظ است