نائب رئیس كمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران:

احدی از كاركنان شهرداری در اصلاح ساختار اخراج یا بیكار نمی گردد

احدی از كاركنان شهرداری در اصلاح ساختار اخراج یا بیكار نمی گردد به گزارش كار در محل رسولی، تصریح كرد: در فرآیند اصلاح ساختار شهرداری با عنایت به ظرفیت شغلی فراوان شهرداری احدی از كاركنان زحمتكش شهرداری اخراج و بیكار نخواهد شد بلكه ثبات استخدامی آنان بیشتر هم می شود.


به گزارش کار در محل به نقل از مهر، سیدحسن رسولی رئیس کمیته منابع انسانی و تشکیلات شورای شهر تهران در نطق قبل از دستور جلسه امروز ضمن تسلیت به خانواده های جانباختگان حادثه کلینیک "سینامهر"، اظهار نمود: درباره لایحه بازبینی و اصلاح ساختار سازمانی شهرداری تهران و واحدهای تابعه، به نمایندگی از طرف کمیسیون برنامه و بودجه، توضیحات زیر را خدمت همکاران، اصحاب رسانه و نهادهای علمی و تخصصی حوزه مدیریت و سازمان تقدیم می کنم. متن این نطق به شرح ذیل است:
صاحب نظران حوزه سازمان و مدیریت بر این باورند: تشکیلات که بستر اداره بهینه هر دستگاه اجرائیست، از حیث اثربخشی و کارآمدی و انطباق با شرایط زمانی حداقل می بایست هر چهار سال یکبار مورد لطمه شناسی و باز طراحی قرار گیرد. همچنانکه باغداری ثمربخش بدون انجام هرس نوبه ای درختان امکانپذیر نیست، کارآمدی سازمان نیز بدون توسل به هرس متناوب سازمانی، انتظار بیهوده ای است. برخلاف این قاعده علمی متأسفانه این مهم در شهرداری تهران طی دهه های اخیر بجز در جهت بزرگ تر شدن ابعاد سازمان مغفول مانده است. امروز قسمتی از واحدهای سازمانی شهرداری در اثر گسترش غیراصولی و موازی بودن وظایف به دو برابر تعداد مورد نیاز رسیده اند. یعنی در این سطح بطور متوسط برای انجام یک ماموریت شهرداری دو واحد سازمانی مشابه، پیکره سازمانی را از حیث تناسب علمی و منطقی حد و اندازه سازمان مختل و مسیر خدمت رسانی را پیچیده نموده است. اسناد قانونی گردنگیر آور بالادستی، شامل: ماده ۱۰ سیاست های کلی نظام اداری، مواد ۴ و ۷۵ بخشنامه استخدامی شهرداری تهران، ماده ۱۱۲ قانون استخدام کشوری، ماده ۱۲ برنامه پنج ساله سوم توسعه شهر تهران، مصوبه مورخ ۰۹/‏۰۴/‏۹۸‬ شورا مصوبه اساسنامه نمونه سازمانهای وابسته شهرداری تهران، ضوابط تشکیلاتی شهرداری تهران مصوب ۳۱/۱/۱۳۹۹ و مصوبه «الزام شهرداری تهران به اصلاح ساختار سازمانی و کاهش حوزه های معاونت شهرداری و سازمان ها و شرکت های تابعه و ساماندهی مجدد مناطق شهرداری تهران» مورخ ۰۹/‏۱۰/‏۹۷‬ اسناد گردنگیر آور انجام وظیفه شهرداری و شورای اسلامی شهر تهران را در این عرصه تصریح کرده اند. مطالعات پشتیبان، شامل:
_ مطالعات سازمان و تشکیلات شهرداری تهران توسط دکتر رمضانی در سال ۱۳۸۶،
_بازنگری، اصلاح و بهبود ساختار سازمانی شهرداری تهران توسط مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران در سال ۱۳۸۹، مطالعه ساختارشناسی هویت محله ای شهر تهران توسط مهندسان مشاور مانیستارپار در سال ۱۳۸۹،
_ بازبینی در طرح طبقه بندی مشاغل و نظام پرداخت شهرداری تهران توسط شرکت دانش پویا در سال ۱۳۹۰،
_بازنگری و اصلاح الگوی ساختار سازمانی شرکتها و سازمان های تابعه شهرداری تهران توسط دکتر سنجری در سال ۱۳۹۳،
_مهندسی مجدد ساختار تشکیلاتی حوزه حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران در سال ۱۳۹۵،
_مطالعه تطبیقی ساختار مشهد درباب ادغام معاونت های عمرانی و حمل و نقل و ترافیک و ایجاد معاونت اقتصادی در سال ۱۳۹۸،
_گزارش توجیهی بازبینی و اصلاح ساختار سازمانی توسط اداره کل تشکیلات و بهبود روش ها در سال ۱۳۹۸. یادآوری می کنم: تحقق وعده داده شده به شهروندان شریف تهرانی که صاحبان اصلی شهرداری هستند. در جریان رأی اعتماد به آقایان دکتر نجفی، مهندس افشانی و دکتر حناچی یکی از شروط اصلی شورای اسلامی شهر تهران بوده است. هر سه این بزرگواران این شرط را پذیرفته و پایبندی خود را به اجرای این مهم بصورت واضح اعلام نموده اند.
دی ماه سال قبل لایحه شهرداری بعد از تصویب کلیات، جهت بررسی کارشناسی به این کمیسیون ارجاع شده است. متناسب با اهمیت و وجوب همراه سازی تمام ذینفعان حقوقی شهرداری و شورا، صدها نفر ساعت وقت صرف شده است. تائیدیه وزارت کشور جهت اساسنامه نمونه سازمانها وفق بند ۱۵ ماده ۸۰ قانون شوراها و تائیدیه اولیه سازمان امور اداری و استخدامی کشور وفق ماده ۱۱۲ قانون استخدام کشوری درباب ساختار سازمانی ستاندن گردیده است. سپس گزارش کمیسیون برنامه و بودجه تقدیم هیأت رئیسه شده تا در دستور علنی صحن قرار گیرد. راهبردها و سیاست ها:
_ تحقق وظیفه شورا و شهرداری بر اساس مستندات قانونی پیش گفته
عمل به یکی از وعده های انتخاباتی اصلاح طلبان در برنامه شورای عالی سیاستگذاری سال ۹۵ و ۹۶
_ کوچک سازی و چابک سازی سازمان مبتنی بر نابسامانی های فراوان در سطوح سازمانی و مدیریتی
_اهتمام به دو مقوله مهم منافع عمومی و سازمانی از یک طرف و نصب العین قراردادن مصالح و امنیت شغلی کارکنان شهرداری و واحدهای تابعه از طرف دیگر مد نظر است. در این راستا باتوجه به ظرفیت شغلی فراوان شهرداری احدی از کارکنان زحمتکش شهرداری اخراج و بیکار نخواهد شد بلکه ثبات استخدامی آنان بیشتر نیز می گردد بگونه ای که کارکنان شرکت خدمات اداری شهر مستقیماً برمبنای ائین نامه استخدامی کارکنان موقت با شهرداری طرف قرار داد خواهند شد و همین طور سازمانها دارای پست سازمانی مصوب شهرداری تهران می شوند که سبب ثبات استخدامی کارکنان است.
_کمک به تقویت انضباط اداری و مالی بوسیله ادغام و حذف واحدهای سازمانی موازی و زائد و برقراری نظام جامع و نظارتپذیر در تمام واحدهای صف و ستاد سازمانی
_تقویت بخش اقتصادی مدیریت شهری با هدف هموارتر ساختن مسیر مشارکت بخشهای عمومی و خصوصی در تامین زیرساختهای شهری از آنجاکه تبیین اصلاحات و تغییرات پیشنهادی تفصیلی مورد نظر کمیسیون، منوط به طرح و تصویب گزارش کمیسیون تخصصی برمبنای رأی و نظر همکاران است از ورود به جزئیات معذورم. استدعا می کنم اعضای محترم شورا با مداقه کامل در این لایحه اساسی فرابخشی، اسباب غنابخشی بیشتر آنرا فراهم آورند.


منبع:

1399/04/17
14:06:59
5.0 / 5
2490
تگهای خبر: استخدام , اقتصاد , بودجه , حقوق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
کار در محل

كار در محل

کار در محل سفارش دهنده

kardarmahal.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار در محل محفوظ است