در شورای شهر تهران اتفاق افتاد؛

بررسی پرونده های باغ و غیرباغ در صحن شورا

بررسی پرونده های باغ و غیرباغ در صحن شورا به گزارش كار در محل اعضای شورای اسلامی شهر تهران امروز هیچ تذكری عرضه ندادند و به صورت كامل پرونده های ثبتی را برای تشخیص باغ و غیرباغ مورد بررسی قرار دادند.به گزارش کار در محل به نقل از مهر، اعضای شورای شهر تهران امروز در دویست و نوزدهمین جلسه صحن علنی شورای شهر تهران، بدون هیچ تذکر و نطقی، به سراغ بررسی پرونده های ثبتی برای تشخیص باغ و غیر باغ رفتند.
در ابتدای جلسه ملکی در منطقه ۲ به مساحت ۱۷۵۰ مترمربع مورد بررسی قرار گرفت که مطابق با نظر کمیسیون شهرسازی و معماری، حد نصاب درختان را داشت اما بعضی از اعضا بر این باور بودند که چون خود مالک، درختان را کاشته است ازاین رو «باغ» نیست.
در ادامه اعضای شورای شهر تهران بعد از «باغ» شناخته شدن ملک ۱۵۴۰ متری دیگر در منطقه ۲، به سراغ بررسی ملکی ۵۴۰ متری در منطقه ۱ رفتند. در این ملک ۵ درخت و ۹ نهال وجود دارد و طبق گفته کمیسیون شهرسازی و معماری، حد نصاب باید ۱۸ اصله درخت باشد. همینطور در سند هم گفته شده که ملک مذکور، «باغ» و «عمارت» است.
زهرا صدراعظم نوری رئیس کمیته سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران در واکنش به نظر کمیسیون شهرسازی و معماری در خصوص «غیرباغ» بودن ملک اظهار داشت: برای آنکه مشخص شود ملک «باغ» یا «غیرباغ» است، معیار سند مادر قبل از تفکیک است. همینطور بن های درختان موجود در این ملک هم ۲۳۰، ۱۵۰ و ۲۶۰ است.
زهرا نژادبهرام عضو شورای شهر تهران اظهار داشت: ۴۵ درصد ملک، بنا است و بنابراین هر چند سند مادر، «باغ» است و تعدادی هم درخت دارد، معتقدم که این ملک «باغ» نیست.
در نهایت اعضای شورا به ملک مذکور رأی «باغ» دادند.
در ادامه ملکی در منطقه ۲۰ مورد بررسی قرار گرفت که یک اصله درخت در زمین مزروعی وجود دارد و سند آن هم «باغ» اعلام شده است.
حسن خلیل آبادی عضو شورای شهر تهران در واکنش به رأی فوق کمیسیون شهرسازی و معماری اظهار داشت: این ملک مزروعی بوده و باغ نیست و در آن سبزی کاری می شده است.
رسولی اظهار داشت: معیار ما سند ملک است که «باغ» ذکر شده است.
در نهایت با وجود مخالفت نژاد بهرام در خصوص اینکه زمین فوق، بایر و مزروعی است و باغ نیست، اما ملک مذکور «باغ» شناخته شد.
در ادامه ملکی ۱۱۲۵ مترمربعی در منطقه ۲ مورد بررسی قرار گرفت.
طبق توضیحات کمیسیون شهرسازی و معماری، مالک این ملک ادعا کرده که فردی کلاهبردار، زمین بدون درخت این فرد را برای آنکه تملک کند، تبدیل به باغ کرده است. در نهایت دادگاه رأی به قطع درختان داده تا مالک بتواند زمینش را پس بگیرد.
محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران در واکنش به این پرونده اظهار داشت: این پرونده مشکوک است چون درختان مجاور این ملک هم همانند درختان درون آن است و معلوم نیست که رأی قطع درخت بر چه مبنایی صادر گردیده است.
صدراعظم نوری اظهار داشت: غیر ممکن است که دادگاه رأی به قطع درخت بدهد. در عین حال رأی های غیرواقعی، کم نبوده است؛ ملک مذکور نزدیک رود دره قرار دارد و اگر بخواهیم به آن رأی «غیرباغ» دهیم، حریم رود دره را نقض کرده ایم.
در نهایت پرونده ملک مذکور، «غیرباغ» شناخته شد.
در ادامه زمینی به مساحت ۵۸۰ مترمربعی در منطقه ۱۰ مورد بررسی قرار گرفت که حد نصاب آن برای «باغ» بودن ۲۴ اصله درخت بود اما ۳۰ اصله درخت در آن وجود داشت؛ این ملک هم «باغ» شناخته شد. هر چند بعضی از اعضا معتقد بودند که چون زمین در منطقه ۱۰ است، «باغ» شناخته می شود و پرونده های منطقه ۱ و ۲ «باغ» شناخته نمی شوند.
پس از بررسی سه پرونده بعنوان «باغ» و یک پرونده بعنوان «غیرباغ»، پرونده ای مربوط به منطقه ۱ در خیابان نیاوران مورد بررسی قرار گرفت. مساحت این ملک ۱۳۰۶ مترمربع است که طبق گفته محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران، مالک اولیه آنرا بعنوان «غیرباغ» به فروش می رساند ولی زمانی که مالک دوم آن مبادرت به دریافت پروانه ساخت می کند، می گویند ملک «باغ» تشخیص داده شده است.
رئیس شورای شهر تهران پیشنهاد کرد که این پرونده جهت بررسی حقوقی به دو کمیسیون شهرسازی و معماری و حقوقی و نظارت ارسال شود.
در نتیجه رأی اعضا هم پرونده مذکور از دسترس خارج شد.
در ادامه ملکی ۵۴۷ مترمربع در یافت آباد منطقه ۱۸ به علت حد نصاب داشتن درختان، «باغ» شناخته شد اما ملکی دیگر در منطقه ۱۱ به مساحت ۹۹۱ مترمربع به علت آنکه در سند ذکر شده بود که ملک مذکور، «عمارت» و «دکاکین» و «طویل» است و همینطور نداشتن حد نصاب درختان، «غیرباغ» شناخته شد.
در ادامه پنج پرونده دیگر هم در منطقه ۱ «باغ» شناخته شد و پرونده دیگر هم به علت برخی مشکلات حقوقی، به کمیسیون مشترک شهرسازی و معماری و حقوقی و نظارت جهت بررسی ارسال شد.

1399/03/21
11:54:57
5.0 / 5
2708
تگهای خبر: حقوق , خدمات , شهرسازی , شورا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
کار در محل

كار در محل

کار در محل سفارش دهنده

kardarmahal.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار در محل محفوظ است