گزارش كار در محل

حل مشكلات جامعه شاهد و ایثارگر در انتظار رئیس جدید

حل مشكلات جامعه شاهد و ایثارگر در انتظار رئیس جدید كار در محل: بیماری رئیس سابق بنیاد شهید و امور ایثارگران در طول چند ماه گذشته، بر عملكرد این سازمان سایه انداخته و هم اكنون انتظار حل این چالش ها توسط رئیس جدید سازمان وجود دارد.خبرگزاری مهر؛ گروه جامعه_ ساناز باقری راد: شهریور ماه ۹۲ بود که حجت الاسلام محمدعلی شهیدی با حکم حسن روحانی رئیس جمهور، بعنوان رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران منصوب گردید اما دو روز پیش ۱۷ خرداد ماه با ارسال نامه ای به رئیس جمهور خواهان کناره گیری از ریاست این نهاد شد.
شهیدی در نامه به روحانی دلیل استعفای خودرا بیماری و ناتوانی جسمی برای انجام امور سنگین اعلام نموده بود. رئیس جمهور نیز با پذیرش استعفای وی، ظهر روز گذشته سعید اوحدی را بعنوان رئیس جدید بنیاد شهید منصوب نمود.
هرچند که به اذعان برخی، شهیدی عملاً از مدت ها پیش ریاست بنیاد شهید را رها کرده بود و حال در ایام اخیر کناره گیری خودرا رسمی کرد. ماجرای بیماری حجت الاسلام شهیدی از حدود یک سال پیش شروع شد و از همان زمان نیز ناتوانی جسمی وی برای مدیریت نهاد پر مسئولیتی همچون بنیاد شهید مشخص بود.
شهیدی در سال ۹۸ چندین بار به علت انجام عمل جراحی در بیمارستان بستری شد و بیش از دو سال است که حضور خیلی کم رنگی در نشست های خبری با اصحاب رسانه داشت بطوریکه حضور وی در نشست های رسانه ای و همایش ها بسیار محدود بوده و حتی قبل از به انتها رسیدن مراسم ها نیز مجلس را ترک می کرد.
در طول این مدت نیز ضعف عملکرد بنیاد شهید و بروز مشکلات فراوان برای جانبازان و ایثارگران، صدای رسانه ها و شماری از نمایندگان مجلس را درآورد و همگی خواهان برکناری وی از ریاست این سازمان و روی کار آمدن مدیری با توان مدیریتی بالاتر بودند.
در همین راستا نیز نامه هایی از طرف نمایندگان مجلس و اعضای فراکسیون ایثارگران برای برکناری شهیدی، به امضا رسید اما هیچکدام به نتیجه نرسید.
این در حالی است که شخص شهیدی نیز نسبت به عدم توانایی مدیریت بنیاد شهید اذعان داشت و در نشست خبری مرداد ماه ۹۸ بعد از مدت ها غیبت، در جمع رسانه ها اعلام نمود که بنا بر سفارش پزشکان باید از انجام امور سنگین پرهیز کند.
افول عملکرد بنیاد شهید بر اثر کاهش توان مدیریتی
عدم کناره گیری شهیدی از ریاست بنیاد شهید یا عدم تغییر ریاست این سازمان توسط رئیس جمهور، از دو سال پیش تابحال در حالی ادامه داشت که با وجود افزایش فشارهای رسانه ای، مشکلات جانبازان و توقف چرخه عملکرد بنیاد شهید باز هم شاهد ادامه مدیریت رئیس سابق این نهاد بودیم.
این در حالی است که در طول چند ماه گذشته، سطح کارهای بنیاد شهید به شدت کاهش یافته و از طرف دیگر مطالبات ایثارگران بیشتر شده است. بطوریکه مدت ها است در سایت این سازمان به غیر از اخبار مربوط به تسلیت به خانواده های شهدا، خبر مهم دیگری دیده نمی گردد و مجموع فعالیت این سازمان با تمامی معاونین و مدیران خود به انتشار روزانه چندین پیام تسلیت خلاصه شده است.
یکی دیگر از خلاءهای اساسی و مهم عملکرد بنیاد شهید در زمان مدیریت شهیدی، مشکلات مربوط به بیمه و پرداخت مطالبات درمانی ایثارگران بود.
به طوری که در طول سال های ۹۷، ۹۸ و حتی ۹۹ خیلی از مراکز درمانی طرف قرارداد با بنیاد شهید از ارائه خدمات درمانی به ایثارگران خودداری می کردند. ایثارگران نیز به اجبار مجبور به پرداخت هزینه های درمانی از طرف خود بودند و با مراجعه به شعب بیمه دی، موفق به دریافت مطالبات و هزینه های درمانی خود نمی شدند چونکه به علت بدهی بنیاد شهید به شرکت بیمه، این شرکت از ارائه خدمات درمانی به این عزیزان خودداری می کرد.
هنوز هم این مشکلات وجود دارد و شمار زیادی از اعضای جامعه شاهد و ایثارگر همچنان برای امور درمانی خود گرفتار مشکل هستند. در دوران افول عملکرد این سازمان، مشکلات ایثارگران بیش از پیش شده بود و از طرف دیگر مضیقه بودجه و منابع مالی نیز موضوع حائز اهمیت دیگری بود.
موضوعی که در زمان تصویب بودجه سال ۹۹ خیلی از مدیران و معاونان بنیاد شهید بر مضیقه بودجه این نهاد و ضرورت افزایش بودجه در نظر گرفته شده تاکید نمودند اما در نهایت این رقم افزایشی نیافت. مضیقه بودجه سال جاری بنیاد شهید حتی صدای نمایندگان مجلس دهم را نیز درآورد و اعضای فراکسیون ایثارگران نیز افزایش بودجه بنیاد را مستلزم تلاش رئیس بنیاد شهید و وجود مدیری که بتواند از در دولت از حقوق ایثارگران دفاع کند، می دانستند.
حل چالش های جانبازان در انتظار رئیس جدید
هرچند که در طول مدیریت ۷ ساله شهیدی بر بنیاد شهید، اقدامات مهم و قابل تقدیری نیز توسط وی انجام شده اما بروز مشکلات فراوان در این نهاد در طول ۲ سال قبل و دست و پنجه نرم کردن رئیس سابق این سازمان با بیماری، منجر به عدم حل مشکلات موجود و راکد ماندن سطح عملکرد بنیاد شهید شده است.
پرداخت مطالبات و معوقات مالی مربوط به سال ۷۶ تا ۹۲ به ایثارگران و اجرای بخش اعظمی از «قانون جامع خدمت رسانی به ایثارگران» ازجمله مهم ترین و مؤثرترین اقدامات حجت الاسلام شهیدی در طول مدیریت بر بنیاد شهید است.
با این حال با وجود انتصاب سعید اوحدی بعنوان رئیس جدید بنیاد شهید و امور ایثارگران و ورود نیرویی جوان تر به این سازمان، امید است که شاهد حل مشکلات خانواده های شاهد و ایثارگر خصوصاً مشکلات درمانی، پرداخت معوقات مالی، حل مشکل پرداخت شهریه دانشجویان شاهد، توسعه تسهیلات اشتغال و مسکن ایثارگران و افزایش خدمت رسانی به این عزیزان باشیم.


منبع:

1399/03/19
23:44:54
5.0 / 5
2432
تگهای خبر: اشتغال , بودجه , بیمه , تسهیلات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
کار در محل

كار در محل

کار در محل سفارش دهنده

kardarmahal.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار در محل محفوظ است