جلسه فوق العاده شورای شهر تهران برای تشخیص باغ و غیر باغ املاك

جلسه فوق العاده شورای شهر تهران برای تشخیص باغ و غیر باغ املاك كار در محل: اعضای شورای اسلامی شهر تهران امروز در دومین جلسه فوق العاده خود بعضی از پرونده هایی كه برای تشخیص باغ و غیرباغ به شورا ارسال شده بود را بررسی كردند.به گزارش کار در محل به نقل از مهر، امروز در جلسه فوق العاده شورای شهر تهران پرونده هایی برای تشخیص باغ یا غیر باغ مورد بررسی قرار گرفت.
اولین پرونده مربوط به ملکی ۹۸۴ متری بود در میدان هروی بود که بنا بر رای کمیسیون شهرسازی و معماری باغ شناخته شد و در نهایت اعضا هم به آن رای باغ دادند.
دومین پرونده مربوط به ملکی زیر ۵۰۰ متر بود که ۶۵ درصد از سطح آن ساخته شده و در گذشته به علت وجود باغچه رای باغ گرفته بود.
حسن رسولی عضو شورای شهر تهران در واکنش به نظر کمیسیون شهرسازی و معماری در خصوص باغ نبودن این ملک اظهار داشت: این ملک هم رای ماده ۱۲ دارد و هم موقعیت ملک باغچه است. چگونه کمیسیون علیرغم این دو مستندات رای غیر باغ به ملک داده اند.
زهرا صدراعظم نوری رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران با اشاره به اینکه یکی از معیارهای باغ و غیرباغ بودن نظر اعضای شورای شهر تهران است، تصریح کرد: مطابق با قانون اگر ملکی ارزش اکولوژیک نداشته باشد و درختی در ملک موجود نباشد حتی به فرض اینکه سند ملک باغ بوده هم اکنون باغ شناخته نمی گردد.
در نهایت اما، اعضا به پرونده مذکور رای باغ دادند.
در ادامه و پس از باغ شناخته شدن پرونده ای در میدان هروی ملک به مساحت ۱۷۰۰ متر در منطقه یازده مورد بررسی قرار گرفت.
محمد سالاری رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورا در توضیح خصوصیت های این ملک اظهار داشت: در سند این ملک به وجود باغچه اشاره شده و کاربری آن آموزشی است، از آنجایی که این ملک حد نصاب درختان را ندارد به اعتقاد کمیسیون ملک مذکور باغ نیست.
اما حسن رسولی در مخالفت با این مورد اظهار داشت: وقتی گفته می شود نوعیت ملک باغچه است و شورا در گذشته رای به باغ داده چه استدلالی است که به آن رای غیر باغ بدهیم.
زهرا صدراعظم نوری هم در مخالفت با رای غیرباغ کمیسیون اظهار داشت: در گذشته اطلاعات سند به دقت نگاشته می شده است و وقتی اعلام می شود ملکی باغچه داشته حتما درست است.
حسن خلیل آبادی در واکنش به این مورد اظهار داشت: نمی گردد هر جایی که یک باغچه باشد بگوییم باغ الان در اغلب خانه های ما باغچه وجود دارد که نمی گردد به آنها باغ گفت.
ابراهیم امینی که بعد از محسن هاشمی ریاست جلسه را بر عهده داشت اظهار داشت: وقتی می گویند باغچه منظور این نیست درخت ندارد یا درختانش کم است بلکه منظور مساحت آن است.
در نهایت اما اعضا به ملک رای باغ دادند.
در ادامه محمد سالاری رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری پرونده ملکی ۴ هزار متری را در نیاوران قرائت کرد که با عنایت به سند و همه مستندات موجود باغ شناخته می شد.
زهرا صدراعظم نوری در موافقت با رای کمیسیون در خصوص باغ بودن این ملک اظهار داشت: ملک مذکور به باغ پیاله مشهور است و حتی قنات هایی در اطراف آن هم به قنات باغ پیاله مشهور است.
وی افزود: دفتر خدمات الکترونیک در سال ۹۷ تخلف کرده و به این ملک اجازه ساخت و ساز داده است شرایط این پرونده حتی بگونه ای بود که سازمان بازرسی کل کشور به آن ورود کرد. برای صدور پروانه ساخت این ملک هیچ استعلامی از کمیسیون ماده ۷ گرفته نشده است.
در نهایت اما این ملک از جانب شورای شهر اعضای تهران باغ شناخته شد.
اعضا پس از رای باغ دادن به ملکی ۲۱ هزار متری در ولنجک به سراغ بررسی ملکی رفتند که در گذشته دولت به علت موات بودن آنرا تملک کرده بود اما پس از کاشت درخت در این زمین به وسیله شهرداری مالک می تواند ملک را از دولت پس بگیرد.
حجت نظری عضو شورای شهر تهران در واکنش به این پرونده اظهار داشت: مالک تا زمانی که می توانسته با استفاده از درختان ملک را از حالت موات دربیاورد و پس بگیرد تمایل داشته ملک باغ شناخته شود اما حالا که باغ شناخته شدن سبب ایجاد محدودیت ساخت و ساز می شود می گوید ملک اصلاً باغ نبوده.
در نهایت اعضا به پرونده مذکور رای غیر باغ دادند.
در ادامه ۴ پرونده دیگر هم بررسی شدند و همه رای باغ گرفتند.


1399/02/31
16:26:16
5.0 / 5
2466
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
کار در محل

كار در محل

کار در محل سفارش دهنده

kardarmahal.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار در محل محفوظ است