در جلسه شورای شهر انجام شد؛

انتقاد سالاری به طرح توسعه مجلس

انتقاد سالاری به طرح توسعه مجلس كار در محل: رئیس كمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران به مصوبه شورای عالی شهرسازی درباب طرح توسعه مجلس انتقاد نمود.به گزارش کار در محل به نقل از مهر، محمد سالاری در جلسه روز سه شنبه شورای شهر تهران با انتقاد به رویکردهای اخیر شورای عالی معماری و شهرسازی اظهار داشت: در جلسات گذشته شورا به رغم آنکه برای همه آحاد مردم تهران تامین پارکینگ را گردنگیر آور کردیم، اما در جلسه شورای عالی شهرسازی تصمیم گرفته می شود که بخش عمده ای از پارکینگ های ساختمان پلاسکو که قرار بود در حد استانداردهای کشور ساخته شود، تامین نشود.
وی افزود: در جلسه روز گذشته شورای عالی شهرسازی و معماری کشور که ریاست محترم شورا نیز در آن حضور داشتند، طرح توسعه مجلس شورای اسلامی در بهارستان موضوع بحث و بررسی بود.
سالاری با اعلان اینکه این طرح یک پیشینه تاریخی دارد اظهار داشت: از شهرداری منطقه و سپاه انصار المهدی که در تدوین محدوده گذرها اقدامات خوبی را انجام دادند و محدوده ۴۱ هکتار را به ۲۸ هکتار برسانند تشکر می کنم، اما آنچه که حالا تصویب شده است به رغم مخالفت های ریاست شورای شهر تهران و بنده به هیچ عنوان پذیرفته شده نیست.
رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی اضافه کرد: چونکه در محدوده طرح مشخص نشده است که خانه های ساخته شده در چه جانمایی قرار دارند و همین طور معین نمی باشد خانه هایی که ساخته نشده اند کجا باید ساخته شوند و قابلیت راستی آزمایی برای شهرداری تهران نسبت به وزارتخانه وجود ندارد و البته امکان دسترسی نیز وجود ندارد.
وی اضافه کرد: متأسفانه اصول شهرسازی و معماری خصوصاً سیمای منظر شهری در آن رعایت نشده است. در تمامی دنیا ساختمان های عمومی و حاکمیتی نمادهای فاخر معماری کشورها محسوب می شوند در صورتیکه ساختمان جدید مجلس به هیچ عنوان اصول مربوط به معماری ایرانی اسلامی را که همیشه مورد تاکید مقام معظم رهبری بوده است، توسط نهاد قانون گذار کشور رعایت نشده است.
سالاری اظهار داشت: به رغم پیگیری هایی که در شورای شهر انجام دادیم اما آنچه ارائه شده است پذیرفته شده نیست.
رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی با اعلان اینکه در طرح مصوب اعلام شده که امکان دسترسی مردم به آنجا محدود و حذف شود، اضافه کرد: بااینکه نماینده سازمان میراث فرهنگی نیز بر این مساله تاکید داشت اما همچنان این نگرانی وجود دارد که دسترسی مردم محدود شود. این در حالیست که در همه دنیا در کاخ های سلطنتی به راحتی امکان حضور مردم وجود دارد، اما این مسائل تعیین تکلیف نشد.
سالاری افزود: پرداخت عوارض متعلق به ساختمان ها خیلی شفاف نیست و همچنان اینکه آیا شعاع ۵۰۰ متری باید از ساختمان مرکزی مجلس باشد یا از محدوده ساختمان های اطراف ان باشد بلاتکلیف است، پس تکلیف مجلس معلوم شد که در کجا بارگذاری داشته باشد، اما تکلیف مردم همچنان نامعلوم است.
وی با اعلان اینکه موضوع تعیین تکلیف عدم نفع ها نیز مشخص نشده است، اظهار داشت: وزارت راه و شهرسازی هنوز این مساله را تعیین تکلیف نکرده است.
سالاری اظهار داشت: رئیس شورای عالی شهرسازی کشور بدون توجه به دغدغه های درست نمایندگان شورای شهر تهران آنرا تصویب کرده است. بااینکه که بعداً تماس گرفتند و گفتند نظراتتان را اعلام کنید و ما در مصوبه اعمال می نماییم، اما این رویکرد درستی نیست.
رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی اضافه کرد: در دوره مدیریت شهری گذشته وزارت راه و شهرسازی تلاش می کرد نظر شورای شهر را ستاندن کند و بدون نظرات ما موضوعی مطرح نمی کرد و از این منظر به رویکرد اخیر شورای عالی شهرسازی اعتراض دارم.
در ادامه محسن هاشمی ضمن اعتراض به شهردار تهران اظهار داشت: موضوع مهمی در دستور شورای شهرسازی بود و شهرداری در آنجا بسیار خنثی عمل کرد. اولاً شهردار از آن موضوع خبردار بودند، اما در جلسه شرکت نکردند، ثانیا شهردار منطقه بسیار ضعیف گزارش دادند و به هیچ وجه دفاع نکردند. از طرفی اصلاً پیش از تشکیل این جلسه شهرداری باید جلسه ویژه ای می گذاشت و مشورت انجام می گرفت. شهرداری در این نشست بسیار خنثی حاضر شد.
هاشمی ضمن اشاره به تجاوز به حقوق شهر اظهار داشت: همین جور به حقوق شهر تجاوز می شود و متأسفانه شهرداری ساکت ایستاده و آقای حناچی هیچ موضع گیری نکردند و شاید خودشان هم از این مساله راضی بودند، چونکه در غیر اینصورت در جلسه شرکت می کردند.
رئیس شورای شهر تهران اظهار داشت: این را بعنوان تذکر به آقای حناچی بنویسید و بگویید چرا در این مساله منفعل عمل کردند. بیشتر تقصیر مربوط به خود شهرداری است. خیابان را از مردم گرفتند و شهرداری وا داده است، حالا می خواهند دو خیابان دیگر را هم بگیرند و باز هم شهردار واداده است. عمدتاً صدای ما بوسیله شهردار باید عملی شود که متأسفانه این اتفاق نیفتاده است.
هاشمی اظهار داشت: یک جلسه ویژه برگزار کنید و از آقای حناچی وگلپایگانی دعوت کنید تا توضیح دهند نظرشان نسبت به این طرح چیست و چرا موضع گیری نمی کنند؟ چرا روزنامه همشهری راجع به آن هیچ موضوعی نمی نویسد؟ درست است که مساله امنیت مهم می باشد، اما مقام معظم رهبری فرمودند باید قانونی عمل شود که متأسفانه این مسیر طی نمی گردد.

1399/02/23
23:46:03
5.0 / 5
2571
تگهای خبر: حقوق , سازمان , شركت , شهرداری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
کار در محل

كار در محل

کار در محل سفارش دهنده

kardarmahal.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار در محل محفوظ است