مدیركل نظارت سازمان بیمه سلامت:

بیماران باید به حقوق خود واقف بوده و مطالبه گر باشند

بیماران باید به حقوق خود واقف بوده و مطالبه گر باشند كار در محل: مدیركل نظارت بر خدمات سلامت سازمان بیمه سلامت باتاكید براینكه بیماران باید به حقوق خود واقف بوده و مطالبه گر باشند، اظهار داشت: هر پزشك متخصص باید درازای دریافت ویزیت 20 دقیقه به بیماران خدمات دهد.


به گزارش كار در محل به نقل از مهر، مهدی قنادی بیان كرد: اینكه اعلام می نماییم هر پزشك متخصصی در روز تعداد مشخصی از بیمه شدگان را می تواند ویزیت كند در امتداد استانداردسازی خدمات است، هر پزشك عمومی بین ۱۵ تا ۲۰ دقیقه، هر پزشك متخصص ۲۰ دقیقه و هر پزشك فوق تخصص ۲۵ دقیقه باید در ازای دریافت حق ویزیت به بیماران خدمات رسانی كنند.

وی افزود: بیماران باید به حقوق خود واقف بوده و مطالبه گر باشند، بیمه سلامت نیز تابحال اطلاع رسانی مكرر در این خصوص داشته است؛ وظیفه نظارت بر درمان بر عهده معاونت درمان دانشگاه علوم پزشكی است و ما تنها كاری كه می توانیم انجام دهیم جریمه و لغو قرارداد پزشك است كه تبعات اجتماعی خودرا دارد.

مدیركل نظارت بر خدمات سلامت سازمان بیمه سلامت اظهار داشت: در مورد آزمایشگاه ها نیز مسئول فنی آزمایشگاه باید آزمایش را تجزیه وتحلیل و تفسیر كند، و روی ارائه آن وقت بگذارد.

وی با اشاره به اجرای طرح نسخه نویسی الكترونیكی در بخش سرپایی بیان كرد: با اجرای این طرح بیماران در بخش سرپایی نیاز به ارائه دفترچه ندارند و نسخه نویسی بوسیله كد ملی و به صورت الكترونیكی انجام می شود. در این سامانه نسخه نویسی قواعد بیمه گری و هم پوشانی بیمه ای كنترل و احراز هویت و اعتبار بیمه ای دفترچه ها كنترل و متعاقب آن بوسیله درگاه موردنظر، نسخه پزشك تجویز می شود و بیمه شده با عنایت به مورد تجویزشده در سامانه می تواند به داروخانه، آزمایشگاه یا دیگر مراكز تشخیصی و درمانی بازگشت و خدمات تجویزی را دریافت نماید

قنادی اظهار داشت: از مزیت های نسخه نویسی الكترونیكی می توان به كاهش مصرف كاغذ، افزایش سرعت رسیدگی به نسخ و افزایش دقت نسخ اشاره نمود، همین طور كنترل هزینه برای بیمه شده هم آسان خواهد بود.

وی با اشاره به اینكه اجرای پزشك خانواده و سیستم ارجاع نیازمند استقرار ریل اساسی با عنوان پرونده الكترونیك سلامت است، اضافه كرد: پرونده الكترونیك موجب می شود اطلاعات بموقع در اختیار پزشك قرار گیرد، دسترسی سریع و بموقع اطلاعات موجب می شود تشخیص پزشك مناسب باشد و پروسه درمان تسهیل شود، همین طور پروسه غیرضروری درمان را نیز می كاهد.

مدیركل نظارت بر خدمات سلامت سازمان بیمه سلامت افزود: همین طور در بررسی آنلاین نسخ بستری سبب كاهش قابل توجه مصرف كاغذ می شود، در هر سند بستری حداقل ۲۰ برگ دارد و لازم است كه تعداد به یك برگ برسد.

وی بیان كرد: بیمه سلامت برای كلیه بیماران انواع بیمه ها كه دیالیز صفاقی می شوند تشكیل پرونده می دهد و افراد مذكور می توانند از خدمات این بیمه استفاده كنند.

قنادی با اشاره به اینكه افراد تحت پوشش كمیته امداد نیز از اول سال ۹۸ می توانند با ستاندن دفترچه سایر اقشار نظام ارجاع یك از خدمات بیمه سلامت استفاده كنند، اظهار داشت: افراد تحت پوشش باید ابتدا به پزشك خانواده خود كه در دفترچه ذكر شده بازگشت كنند. همین طور افراد تحت پوشش كمیته امداد كه بیمه ای ندارند می توانند به دفاتر پیشخوان دولت بازگشت كنند و دفترچه خودرا دریافت نمایند.

وی افزود: افراد تحت پوشش كمیته امداد كه هنوز دفترچه بیمه دریافت ننموده اند برای بستری می توانند با معرفی نامه بدون دفترچه خدمات بگیرند اما برای خدمات سرپایی حتما ملزم به داشتن دفترچه داشته هستند. بیماران مجهول الهویه نیز با معرفی نامه بیمه سلامت برای گرفتن خدمات بستری تحت پوشش قرار می گیرند، همین طور زندانیانی كه هیچ بیمه ای نداشته باشند خود و خانواده شان می توانند تا زمانی كه در زندان هستند از خدمات بیمه سلامت استفاده كنند.

مدیركل نظارت بر خدمات سلامت سازمان بیمه سلامت بیان كرد: روستاییان باید حتما از سیستم ارجاع استفاده كنند، یعنی در مرحله اول به پزشك روستا یا خانواده و در صورت نیاز به پزشكان متخصص ارجاع گردند.

وی اظهار داشت: در صورت اجرای سیستم ارجاع، زمانی كه برای انتظار یك پزشك متخصص صرف می شود كمتر می شود چونكه نظام ارجاع و پزشك خانواده نقش فیلتر و هدایتگر را دارد به نحوی كه در وقت و هزینه صرفه جویی شده و از ارجاع غیر ضروری بیماران به پزشك متخصص جلوگیری می شود.


منبع:

1398/04/06
11:12:51
5.0 / 5
4598
تگهای خبر: بیمه , حقوق , خدمات , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
کار در محل

كار در محل

کار در محل سفارش دهنده

kardarmahal.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار در محل محفوظ است