حجت نظری تاكید كرد؛

توجه به كار داوطلبانه و مشاركت اجتماعی

توجه به كار داوطلبانه و مشاركت اجتماعی كار در محل: یك عضو شورای شهر تهران بر لزوم توجه به كار داوطلبانه و بهره گیری از مشاركت اجتماعی تاكید نمود.به گزارش كار در محل به نقل از مهر، سخنگوی كمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر تهران در نطق قبل از دستور خود به مناسبت روز جهانی كار داوطلبانه بر لزوم توجه به این امر و بهره گیری از مشاركت اجتماعی شهروندان تاكید نمود.
متن كامل نطق حجت نظری در ادامه آمده است:
جناب آقای رییس، همكاران گرامی، خبرنگاران محترم و مردم عزیز تهران؛ همانطور كه مستحضرید ۵ دسامبر برابر با ۱۴ آذرماه، روز جهانی كار داوطلبانه است كه مطابق مصوبه شورای شهر، گرامی داشت این روز و هفته پس ازآن به منظور ترویج و بازنمایی اقدامات داوطلبانه شهروندی كه در طول سال صورت گرفته، بر شهرداری تهران گردنگیر شده است. به این بهانه می خواهم اندكی به اهمیت كار داوطلبانه شهروندی در مدیریت شهری بپردازم.
بهره مندی از مشاركت شهروندان در قالب كار داوطلبانه، نه تنها واگذاری مسئولیت ها و وظایف اصلی شهرداری به شهروندان نیست، بلكه یك درخواست شجاعانه و بزرگ برای دعوت و حضور فعال مردم در مجموعه برنامه های مدیریت شهری است.
حضوری كه مهم ترین خروجی آنرا می توان نظارت همگانی شهروندان بر فعالیت های مدیریت شهری دانست. وقتی به تاثیر حضور شهروندان در برنامه ها ایمان داشته باشیم و این حضور از برنامه ریزی تا اجرا را شامل شود، بدان معناست كه آن میزان شفافیت را در تمامی ساحات داریم كه آماده ایم شهروندان باز در كنارمان برای مدیریت شهر حضور داشته باشند و این حضور نه حضوری نمایشی كه، بی گمان حضوری فعال و موثر خواهد بود. حركت در راه كار داوطلبانه نشان دهنده آن است كه مدیریت شهری، به سطحی از رشد و بلوغ رسیده است كه آماده پذیرش حضور همه جانبه و همیشگی شهروندان به صورت داوطلبان فردی و یا گروهی، در زمره مدیریت شهری است.
پس از این مقدمه ضروری لازم می دانم كه بعنوان رییس ستاد توان افزایی و پشتیبانی از فعالیت سازمان های مردم نهاد شهر تهران، هر چند كوتاه به بخش مهم كار داوطلبانه گروهی كه سازمان های مردم نهاد، به حق، راهبری این حوزه را بر عهده دارند اشاره ای داشته باشم.
همان طور كه مستحضرید یكی از مهم ترین بسترهای بروز و نمایش مشاركت داوطلبانه شهروندان، سازمان های مردم نهاد هستند. سازمان های مردم نهاد بعنوان گروه هایی مردمی، غیرانتفاعی، غیردولتی و غیرسیاسی می توانند و البته تابحال باز توانسته اند تحولات بسیار خوبی را رقم بزنند. اعتماد به توانمندی های سازمان های مردم نهاد و احداث بستر مناسب برای نقش آفرینی آنها، ما را در شهر تهران به موفقیت های ارزشمندی خواهد رساند. خیلی از این تشكل های غیردولتی سال هاست كه تهران را بخشی از زندگانی خویش می دانند و شبانه روز درحال خدمت به این شهر و شهرواندان ش هستند.
بر خود وظیفه می دانم تا هم زمان ضمن گرامی داشت كارداوطلبانه، از تمام كنش گران مدنی كه تابحال پرچمدار اصلی و به حق كار داوطلبانه بوده اند، تشكر و اعلام كنم كه من و همكارنم باز در ستاد توان افزایی و پشتیبانی از فعالیت سازمان های مردم نهاد شهر تهران، در تلاش هستیم هرچه بیشتر، بسترهای مورد نیاز حضور این تشكل ها را در شهر فراهم سازیم. چونكه معقتدیم سمن ها می توانند در انجام برنامه ها و رسیدن به اهداف، اثری مهم داشته و به ما یاری رسانند.
از همین فرصت استفاده می كنم و باردیگر یكی از مهم ترین، خواسته همه سازمان های مردم نهاد را باقوت مطرح می كنم. NGOها بازوان مشورتی و فعالیتی شورای شهر تهران محسوب می شوند و باید اجازه دهیم به منظور اشاعه فرهنگ شریف كارداوطلبانه و فعالیت های مشاركت مردمی، بتوانند گزارش اقدامات، فعالیت ها و رصد وضعیت شهر را به صورت موضوعی در صحن علنی پارلمان شهری و مستمرا در كمیسیون های شورا مطرح كنند تا حركتی همه جانبه را در امتداد رفع مشكلات شهری شاهد باشیم و از این رهگذر فاصله شهروندان و مدیریت شهری را هر روز كم و كمتر نماییم. امیدوارم این اقدام ثمین و مبارك بزودی در صحن علنی شورا و باز كمیسیون های تخصصی اتفاق بیافتد.
همان طور كه در ابتدای سخن باز عرض كردم، نقش ویژه نظارتی در پشتیبانی از كار داوطلبانه شهری وجود دارد. چه این كار داوطلبانه از راه NGOها باشد و چه فردی و توسط یك یا چند تن از شهروندان مان. این نقش نظارتی ویژه، توام با ایفای نقش هایی دیگر چون نقش مشورتی، تصمیم سازی، مطالبه گری یا اجرایی می باشد. ما باید به این سمت حركت و هرچه زودتر اهمیت و نقش این مهم را درك نماییم. مسلما توفیقات بیشتری نصیب شهرمان خواهد شد.
یادآوری می كنم كه بخشی مهم از كار داوطلبانه شهری، فرای وظایف مجموعه مدیریت شهری خواهد بود. وظایفی كه اگر نهاد بزرگ مدیریت شهری فعلی را چندین برابر هم نماییم، باز هم نمی توان آنها را پوشش داد. چراكه مدیریت شهری با این مقیاس ها، نیازمند حضور فعال تمامی شهروندانش خواهد بود كه بتواند به اهداف خویش دست پیدا كند. ما باید اعتراف نماییم كه بدون نقش آفرینی فعال مردم نمی توانیم شهرمان را به خوبی اداره نماییم.
همان طور كه مستحضرید در امر مشاركت مردمی، باید تنها بسترهای اولیه را فراهم نمود و خود این مردم هستند كه پیش خواهند رفت. شاید بهتر است بگویم بسترهای اولیه باز تنها در احصا و معرفی زمینه هایی است كه زندگی شهری مان نیاز به مشاركت شهروندانش دارد. اگر شهروندان ما احساس كنند كه حیات شهری شان به نقش آفرینی های مشاركتی نیازمند است، تصاویری زیبا و به یاد ماندنی خلق خواهند كرد كه همه ما بارها از مردم عزیزمان، از این دست تصاویر مشاهده كرده ایم. فراهم سازی این بسترهای اولیه توسط مدیریت شهری قطعا، با یاری گری رسانه ها در معرفی این بسترها و زمینه ها به شهروندان عزیز تكمیل میگردد و من امیدوارم جناب آقای حناچی كه در برنامه ها و همین طور سوگند خود در صحن شورا، به ضرروت مشاركت مردم تاكید داشتند، اقداماتی موثر را در این حوزه انجام دهند.
افزایش اعتماد شهروندان به مدیریت شهری و ارتقای حس مسئولیت همگانی، انطباق بیشتر از پیش برنامه های شهری با مطالبات شهروندان و از همه مهم تر، احداث حس بیشتر تعلق و هویت به شهر و بسیاری آثار دیگر كه شمار آنها در این مجال نمی گنجد، همه و همه آثار و بركات رشد و گسترس كار داوطلبانه در شهر است.
مرور یافته های جهانی كار داوطلبانه در مجموعه های شهری باز نشان داده است كه شهرها سپس این دست اقدامات، نشاط و سرزندگی بیشتری داشته و شهروندان احساس بهتری را نسبت به شهر و مدیران آن بیان كرده اند و این، قدرت بی بدیل كار داوطلبانه شهری را می رساند.
شهروندانی كه شهر را از خود بدانند، برای رشد و پیشرفت آن آماده اند و حاضرند هر قدمی كه ممكن باشد را بردارند.
در اختتام عرایضم، لازم می دانم از تمامی سازمان های مردم نهاد فعال در حوزه شهر تهران و داوطلبان مستقل فعال كه در بخش های مختلف شهر، داوطلبانه به كمك تهران شتافته اند سپاس گزاری كنم و از همكاران عزیزم باز خواهشمندم كه در كمیسیون ها و كمیته های مختلف، برای این سوژه وقت بگذارند تا هرچه بیشتر بتوانیم تهرانی با نشاط را نظاره گر باشیم.
نظری همین طور به سوژه حصارهای چهارراه ولیعصر هم اشاره نمود و اظهار داشت: اگر این اتفاق با تفاهم پلیس راهور انجام می شد این اتفاق رخ نمی داد.

1397/09/13
15:20:52
5.0 / 5
4534
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
کار در محل

كار در محل

کار در محل سفارش دهنده

kardarmahal.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار در محل محفوظ است