عضو شورای شهر تهران؛

۸۵ درصد بناهای منطقه ۱۷ فرسوده است

۸۵ درصد بناهای منطقه ۱۷ فرسوده است كار در محل: خزانه دار شورای شهر تهران با اشاره به اینكه بافت ناپایدار منطقه ۱۷ شهرداری تهران ۵۰ درصد است، اظهار داشت: بیشتر از ۸۵ درصد بناهای این منطقه فرسوده است.به گزارش كار در محل به نقل از مهر، سیدحسن رسولی در نطق قبل از دستور جلسه امروز شورای شهر تهران، اظهار نمود: یكی از اقدامات ابتكاری دوره پنجم شورای اسلامی شهر تهران كمك به تشكیل مجمع امید تهران متشكل از نمایندگان حوزه انتخابیه تهران، اعضاء شورای اسلامی شهر، استاندار و شهردار تهران با هدف تقویت هم افزایی فرایندهای پیگیری مسائل كلان پایتخت است. تصمیمات گرفته شده در سطح كلان از مجاری مجلس شورای اسلامی، دولت و شورایعالی استان ها تا حصول به نتیجه مورد پیگیری قرار می گیرد.
وی افزود: در سطح خرد و در عمل به تحقق جلب مشاركت حداكثری شهروندان تهران، تلفیقی از اعضاء مجمع امید به اتفاق فرماندار تهران و حسب مورد شهرداران مناطق ۲۲ گانه در مساجد مناطق و محلات با هدف شناسایی و پیگیری حل مشكلات منطقه ای مردم حضور می یابند. در این نشست ها اعضای شورایاری های محلات، معتمدین محلی و سایر تاثیرگذاران هم حضور دارند. جمع بندی مطالب مطرح شده، صورتجلسه شده و با محوریت فرمانداری از مسیر مراجع مربوطه مورد پیگیری و نتیجه گیری قرار می گیرد.
نائب رئیس كمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران همینطور خاطرنشان كرد: دومین نشست مذكور در مسجد امام خمینی (ره) واقع در منطقه ۱۷ در روز دوشنبه ۹ مهر ماه امسال برگزار گردید.
رسولی با اشاره به سیمای عمومی منطقه ۱۷، اعلام نمود: منطقه ۱۷ كه در جنوب غربی تهران، با مساحت ۲/۸ كیلومترمربع واقع شده، ۱۲/۱ درصد عرصه شهری را به خود مختص كرده است. جمعیت این منطقه ۲۷۸ هزار و ۳۵۴ نفر و تعداد خانوار آن ۸۸ هزار و ۳۹۸ خانواده است، كه ۳ درصد ساكنان شهر را شامل می گردد. این منطقه كه دارای ۳ ناحیه و ۱۴ محله است و كوچكترین منطقه شهری است كه بیشترین تراكم جمعیتی را دارد. از خصوصیت های منطقه، وجود زیارتگاه امام زاده حسن (ع) به عنوان محور جذب گردشگران مذهبی، استقرار سه بازار با عملكردهای فرامنطقه ای در اراضی منطقه و امكان توسعه آنها همچون بازار مبل یافت آباد است.
وی با اشاره به اینكه بافت فرسوده این منطقه معادل ۲.۴ كیلومتر مربع بوده كه ۲۹ درصد عرصه شهری فرسوده است، اظهار داشت: بافت ناپایدار این منطقه ۵۰ درصد است و از فرسوده ترین مناطق تهران است. از دیگر نكات حائز اهمیت منطقه، عرض كم در اغلب معابر اصلی و عدم وجود پاركینگ های حاشیه ای لازم، وجود صنایع غیرضروری و آلاینده شهری، و عدم وجود شبكه كارآمد دفع آب های سطحی است، به گونه-ای كه بخش عمده ای از فاضلاب واحدهای صنعتی به شبكه آب های سطحی منطقه تخلیه می گردد.
این عضو شورای شهر تهران درباره مسائل و مشكلات این منطقه اظهار نمود: فضای آموزشی یكی از این مشكلات است؛ جمعیت ۴ هزار و ۲۰۰ نفر دانش آموزان منطقه در ۱۰۰ مدرسه به تحصیل اشتغال دارند. ۴۴ درصد مراكز آموزشی دو شیفته اند. سرانه كلاس در سطح ابتدایی و متوسطه به ترتیب ۳۲ و ۳۳ نفر است. طی دو سال اخیر تحت تاثیر تحولات اقتصادی و اجتماعی شهری، منطقه مهاجرپذیر شده به گونه ای كه به طور متوسط ۸ درصد به جمعیت دانش آموزی افزوده شده است، عمده مدارس فرسوده و فاقد استقامت سازه ای است.
رسولی با اشاره به اینكه از مجموع ۸۲۲ هكتار بافت ناپایدار شهری تهران ۲۸۸ هكتار آن در منطقه ۱۷ قرار دارد، به عبارتی بیشتر از ۸۵ درصد بناها فرسوده اند، اظهار داشت: وضعیت بلاتكلیف عرصه روی سطح راه آهن دو خطه سراسری تهران-تبریز فی درخلال شهرداری و شركت راه آهن جمهوری اسلامی ایران از مشكلات منطقه است.
وی افزود: پیشنهاد اجرایی برای حل این مشكل این است كه شهردار منطقه و فرماندار تهران ظرف مدت حداكثر ۲ ماه توافق نامه های قبلی فی درخلال شهرداری و شركت راه آهن را در جلسه ای با حضور مدیرعامل راه آهن، شهردار و فرماندار تهران، نمایندگانی از شورای اسلامی شهر تهران در استانداری و فرمانداری تهران پیگیری كنند تا با ترسیم شرایط و برنامه زمان بندی نقل و انتقال ساختگاه پروژه نیلوفری به شهرداری منطقه مشكل حل شود.
رسولی با اشاره به تراكم بیش از اندازه مجاز انسان، خودرو و فعالیت كسب و كارهای كوچك و كمبود شدید پاركینگ عمومی، رشد روزافزون صدمه های اجتماعی از قبیل اعتیاد، بیكاری، طلاق اظهار داشت: پیشنهاد می گردد طرح تفصیلی محلات بازبینی شود و طراحی استفاده از فضاهای زیر و روی سطحی برای تامین كاربری های پاركینگ و بازارچه های با مقیاس محلی پیش بینی شود، همینطور برای رشد صدمه های اجتماعی طرح مبحث صدمه های اجتماعی در شورای اجتماعی استان مطرح شود تا برای كاستن از افزایش نرخ ناهنجاری های پدیدار منطقه چاره جویی شود.
وی با اشاره به اینكه هرچند شهرداری طی یكسال اخیر با استفاده از سازوكارهای تشویقی از قبیل؛ پرداخت ۲۰ میلیون تومان كمك نقدی، بخشودگی صد در صد عوارض صدور پروانه، واگذاری یك طبقه مازاد تراكم و... توانسته دو برابر سال قبل برای متقاضیان نوسازی پلاك های ریزدانه پروانه ساختمان صادر كند، اظهار داشت: گستردگی بافت های فرسوده و ناپایدار نیازمند طرح مبحث در ستاد بازآفرینی بافت فرسوده شهر تهران و چاره جویی كارآمدتری است بنابراین ضروری بوده معاون عمرانی استانداری، معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران، مدیركل راه و شهرسازی استان تهران، فرمانداری تهران، شهردار منطقه و نمایندگان كمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران در مدت زمان ۳ ماه به این مورد رسیدگی شود.
رسولی با اشاره به اجبار ساماندهی ۷ باب حمام عمومی قدیمی و بلااستفاده از مجموع ۱۱ حمام موجود در منطقه هم خاطرنشان كرد: برای حل این مشكل باید سازوكارهای تشویقی نوسازی حمام های قدیمی منطقه با استفاده از كمیسیون ماده ۵ قانون تشكیل وزارت مسكن و شهرسازی شناسایی شود به گونه ای كه امتیازهای مذكور برای صاحبان این پلاك ها مجاب كننده باشد. برای این مشكل شهردار منطقه ۱۷ موظف شد ظرف مدت حداكثر ۲ ماه اقدامات لازم را انجام دهد.
به گفته عضو شورای شهر تهران، وضعیت آلایندگی كارخانه پلاستیك شاندیز در منطقه ۱۷ از دیگر مشكلات موجود بود كه در این جلسه به آن اشاره شد و مقرر شد مبحث آلایندگی كارخانه پلاستیك شاندیز در كمیسیون سلامت و محیط زیست مطرح شود تا با حضور مسئولان ذیربط شهرستان و استان تصمیم لازم را اتخاذ كند.

1397/08/06
14:44:44
5.0 / 5
4989
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
کار در محل

كار در محل

کار در محل سفارش دهنده

kardarmahal.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار در محل محفوظ است