یادداشت میهمان،

در اقدام تروریستی اهواز مردم هدف بودند

در اقدام تروریستی اهواز مردم هدف بودند كار در محل: پژوهشگر حوزه سیاستگذار اجتماعی در یادداشتی آورده است حمله مسلحانه روز گذشته به مردم بی دفاع اهواز كه همزمان با شروع جنگ تحمیلی عراق ضد ایران بوده مصداق یك اقدام تروریستی است.


به گزارش كار در محل به نقل از مهر، در یادداشت روزبه كردونی آمده است: در اسناد مصوب سازمان ملل و سایر متون بین المللی شاهد تعاریف متعددی از تروریسم هستیم. یكی از معتبرترین این تعاریف، ماده ۵ كنوانسیون مقابل با بمبگذاری های تروریستی مصوب ۱۹۸۸ مجمع عمومی ملل متحد است كه در آن تروریسم عبارتند از اقدامات جنایی كه قصد آنها تولید وحشت در عموم مردم و یا گروه خاصی است كه این دسته از اعمال تحت هیچ شرایط همچون ملاحظات سیاسی نژادی قومی مذهبی فلسفی و ایدئولوژی قابل توجیه نیست. طبق این تعریف، حمله مسلحانه روز گذشته به مردم بی دفاع اهواز كه همزمان با شروع جنگ تحمیلی عراق ضد ایران بوده مصداق یك اقدام تروریستی است. این اقدام از ابعاد مختلف قابل تحلیل و بررسی است. كه در این مجال به چند جنبه اشاره كنم:
۱- این رسم و مرام تروریست ها و جنایتكاران جنگی است كه به بهانه ی دفاع از مردم، مردم را هدف مشروع اقدامات تروریستی قرار می دهند. با رجوع به تاریخ هم می توان دریافت «دفاع از شهروندان» اولین مستمسك اقدامات جنایتكارانه ضد بشریت بوده است. از آدولف هیتلر كه در سال ۱۹۳۹ دستور حمله نازی ها به لهستان را به بهانه ی «نجات میلیون ها آلمانی كه تحت فشار و آزار دولت لهستان قرار داشتند» اعلام نموده تا هری ترومن كه در سال ۱۹۴۵، «حفظ جان هزاران جوان امریكایی» را دلیل حمله اتمی به ژاپن بیان كرد و ژنرال راتكو ملادیچ فرمانده نظامی صرب های بوسنی در سال ۱۹۹۵ كه به بهانه «حفاظت از جان صرب ها» دستور حمله نیروهای تحت امر خود به شهر سربرنیتسا را صادر كرد، پیداست این زنجیره بزرگ اقدامات جنایتكارانه همگی تحت عنوان فریبنده «حفظ جان مردم» انجام شده است. عاملان اقدام تروریستی روز گذشته هم ذیل ادعای پشتیبانی از مردم خوزستان حركت جنایتكارانه خویش را توجیه كرده اند، اما در عمل شاهد بوده ایم كه اغلب شهدا و مجروحان این اقدام تروریستی، مردم غیر نظامی و بی دفاع، همچون زنان و كودكان بی گناه بوده است، كه این خود گواهی است بر بزدلانه بودن و دروغ بودن این ادعا. ۲- اقدام تروریستی روز گذشته در زمان رژه ی نیروهای مسلح در اهواز انجام شده بود. بدیهی است كه رژه نیروهای مسلح یكی از نمادهای شكوه و اقتدار هر نظام سیاسی به حساب می آید و بدون شك وقوع حمله ی تروریستی در این رویداد با هدف ضربه زدن به این شكوه ملی بوده است. و در این بین مردم بی دفاعی كه مورد هدف تروریست ها قرار گرفته اند، تنها نظاره گر این اقتدار نیروی های مسلح بوده اند. حال آنكه با این اتفاق، نه تنها به این اقتدار خدشه ای وارد نشد، بلكه باردیگر تنها این آغوش نیروهای مسلح، مامن این مردم بیگناه و مظلوم بوده است. ۳-به نظر می رسد كه عموماً استان های مرزی و محروم كشور مورد هدف این اقدامات قرار می گیرند. ظاهرا عاملان این اقدامات در این توهم هستند كه می توانند از شرایط حاكم در استان های مرزی برای گسست میان مردم و حاكمیت و نفوذ در بین نیروی های مردمی و محلی استفاده كنند. این توهم را حاكم معدوم رژیم بعث عراق هم در زمانی كه به ایران اسلامی حمله كرد در سر داشت. دبیر شورای عالی امنیت ملی در همین زمینه اشاره می كند: "صدام هم خیال می كرد كه در دفاع از یك همسایه ی متجاوز، زمینه ی مردمی وجود دارد(همزبانی و هم قومیتی). او هیچگاه فكر نمی كرد كه در خرمشهر در محلی كه انتظار همراهی داشت بیشترین مقاومت صورت گیرد. " در این میان می توان عنوان نمود كه عاملان حادثه تروریستی روز گذشته هم در اینچنین توهماتی بسر می برند. اما تاریخ نشان داده است كه مردم خوزستان همواره پاسدار امنیت و تمامیت ارضی كشور بوده اند. تورق تصاویر حادثه ی روز گذشته نشان داده است كه شهروندان در هنگام حمله مهاجمان تروریست اغوش نیروهای مردمی مسلح كشور را امن ترین مكان خویش یافته اند. نكته اخر اینكه اهواز و خوزستان در طول تاریخ اتفاقات زیادی به خود دیده اند و چونان الماسی هستند كه با چكش نمی شكنند و با قلم تراشیده نمیشوند و همچنان سرافراز و زنده نفس می كشند و پای ایران عزیز ایستاده اند.

1397/07/01
00:00:13
5.0 / 5
4551
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
کار در محل

كار در محل

کار در محل سفارش دهنده

kardarmahal.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار در محل محفوظ است