اشتغال شهروندان خارجی فاقد پروانه کار ممنوعست

اشتغال شهروندان خارجی فاقد پروانه کار ممنوعست کار در محل: بنا بر اعلام اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران، هرگونه اشتغال به کار شهروندان خارجی فاقد پروانه کار در تهران ممنوعست و اقامت مجاز این افراد منوط به روشن شدن وضعیت شغلی آنها خواهد بود.به گزارش کار در محل به نقل از ایسنا، برابر ماده ۱۲۰ قانون کار، شهروندان خارجی نمی توانند در ایران مشغول بکار شوند مگر آنکه دارای روادید ورود با حق کار مشخص بوده و مطابق قوانین و بخشنامه های مربوطه، پروانه کار دریافت کرده باشند.
به سبب ماده ۱۸۱ قانون کار نیز بکارگیری شهروندان خارجی فاقد مجوز کار در واحدهای کارگاهی ممنوعست و صراحتا اعلام شده کارفرمایانی که اتباع خارجی بدون مجوز و فاقد پروانه کار یا اتباعی که پروانه کار آنها منقضی شده است را در کاری غیر از آن چه در پروانه کارشان ذکر شده است بپذیرند یا در مواردی که رابطه استخدامی تبعه بیگانه با کارفرما قطع می شود، مراتب را به وزارت کار اعلام نکنند برابر قانون به مجازات حبس از ۹۱ تا ۱۸۰ روز محکوم می شوند.
برمبنای آمارها از وضعیت اشتغال اتباع خارجی، و برمبنای عملکرد شش ماهه سال ۱۴۰۲ تعداد ۱۱۹۵ فقره صدور پروانه کار برای نیروهای خواهان اشتغال توسط وزارت کار انجام شده و طی این مدت ۳۱۲۲ مورد پروانه کار برای افراد خارجی شاغل در کشور بوسیله این وزارتخانه تمدید شده است.

همچنین تعداد ۲۴هزار و ۷۵۰ مورد بازرسی از کارگاه ها، ۱۹۲۷ فقره گشت مشترک شناسایی اشتغال اتباع بدون مجوز و شناسایی ۶۷۰۵ مورد کارفرمای متخلف در دستور کار ۶ ماهه امسال وزارت کار قرار گرفته و محقق شده است.
در همین راستا محمد آذرپناه - سرپرست اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران از ممنوعیت اشتغال به کار اتباع خارجی فاقد پروانه کار آگاهی داده و گفته است: برمبنای قانون کار، شهروندان خارجی ای که دارای پروانه کار معتبر نباشند، حق اشتغال در استان را ندارند و کارفرمایانی که آنها را به کار بگیرند، مشمول جریمه و حبس خواهند شد.
بگفته وی این اقدام علاوه بر نقض قانون، سبب از میان رفتن فرصت های شغلی برای نیروهای کار ایرانی، افزایش بیکاری، کاهش امنیت اجتماعی و اقتصادی و ایجاد مشکلات فرهنگی و بهداشتی می شود.
سرپرست اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران اشاره کرد: با همکاری مراجع قانونی، درحال اجرای طرح ملی تعیین وضعیت اشتغال اتباع افغانستانی هستیم که به سبب آن، اقامت مجاز این افراد منوط به روشن شدن وضعیت شغلی آنها خواهد بود.
وی همکاری کارفرمایان و مردم در اعلام موارد بکارگیری شهروندان خارجی فاقد پروانه کار را خواهان شد و اظهار داشت: کارفرمایان می توانند با مراجعه به سامانه جامع اشتغال اتباع خارجی، نسبت به استعلام و درخواست پروانه کار برای نیروهای خارجی مورد نیاز خود اقدام نمایند.
قبل از این معاون اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، آمار اشتغال اتباع خارجی در کشور را بیش از یک میلیون و ۱۰۰ هزار نفر اعلام نموده و اظهار داشته بود: حضور اتباع خارجی در کشور صرفنظر از ابعاد امنیتی، ابعاد فرهنگی و اقتصادی هم دارد و وزارت کار به کسانی مجوز می دهد که حضورشان در داخل کشور قانونی و قابل شناسایی باشند.
به گزارش کار در محل به نقل از ایسنا، برابر قانون کار شهروندان خارجی ای که فاقد پروانه کار، پروانه کار موقت یا کارت کار موقت باشند، اجازه اشتغال در کشور را ندارند و در صورت اشتغال و بکارگیری، کارفرمای آنها متخلف و مشمول جریمه خواهد شد.
منبع:

1402/11/22
15:09:46
0.0 / 5
269
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
کار در محل

كار در محل

کار در محل سفارش دهنده

kardarmahal.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار در محل محفوظ است