ضرب آهنگ تورم مسکن ملی کندتر می شود؟

ضرب آهنگ تورم مسکن ملی کندتر می شود؟ کار در محل: بگفته کارشناسان، تسریع در روند تامین زمین و ساخت واحدهای طرح نهضت ملی مسکن، به کارگیری بخش خصوصی، تامین مصالح ساختمانی بصورت مستقیم از کارخانجات، پذیرش ظرفیت متقاضیان و قیمت واقعی واحدها برمبنای شرایط اقتصادی می تواند قسمتی از اثرات تورم پروژه نهضت ملی مسکن را کم کند.


به گزارش کار در محل به نقل از ایسنا، همزمان با ورود وزیر جدید راه و شهرسازی به این وزارتخانه کوشش برای افزایش ظرفیت زمینهای پروژه نهضت ملی مسکن شروع شده است. این طرح در حقیقت یکی از بزرگ ترین دستور کارهای وزارت راه و شهرسازی شمرده می شود. تاکید نمایندگان مجلس درباب اهتمام بر اجرای قانون جهش تولید و تامین مسکن در جلسه رای اعتماد به مهرداد بذرپاش، اهمیت این پروژه را نشان میدهد.
با توجه به بحث تورم شاید نتوان اقدام خاصی برای کاهش قیمت تمام شده ی واحدهای نهضت ملی مسکن که حالا بنا به اذعان مسئولان به متری ۷ تا ۸ میلیون تومان رسیده انجام داد اما اساسا تسریع در اجرای کارها می تواند پروژه را مقداری از تورم های آتی مصون نگه دارد. البته طرح هایی مثل کارت اعتباری مصالح ساختمانی و خرید نهاده ها بصورت مستقیم از کارخانجات که قبل از این وعده ی آن داده شد آن طور که باید و شاید در طرح نهضت ملی مسکن ساری و جاری نشد.
بررسی ها نشان میدهد رقم ۷ تا ۸ میلیون تومان برای هر متر مربع و واریز مبلغ آورده بین ۲۰۰ تا ۴۰۰ میلیون تومان تناسب چندانی با توان اقتصادی متقاضیان طرح نهضت ملی مسکن ندارد. بدین سبب چاره ای نیست جز اینکه طرح ها بوسیله وام بانکی جلو برود. اما در ۱۶ ماه گذشته، نظام بانکی فقط ۳۹ هزار میلیارد تومان از ۳۶۰ هزار میلیارد تومان تعهد خود در قبال این پروژه را محقق کرده است. انبوه سازان نیز پیشنهاد داده اند که قسمتی از منابع این پروژه را تامین کنند اما هنوز پیشنهاد آنها مورد بررسی قرار نگرفته است.
چند روز قبل، سرپرست سابق وزارت راه و شهرسازی گفته بود که برای ۲.۵ میلیون واحد نهضت ملی مسکن تامین زمین انجام شده است. با اینحال بررسی ها نشان میدهد قابلیت تعریف پروژه برای بخش هایی از اراضی وجود ندارد. آن چه تا کنون بطور قطعی انجام شده تامین زمین برای حدود ۱.۵ میلیون واحد است که سازمان ملی زمین و مسکن تلاش می کند این ظرفیت را افزایش دهد.
در نشست هایی که میان روزهای ۲۰ آذرماه تا سوم دی ماه ۱۴۰۱ در سازمان ملی زمین و مسکن برگزار می گردد آخرین وضعیت تامین زمین بر پایه اطلاعات ثبت و بارگذاری شده در بانک زمین، میزان پیشرفت فیزیکی پروژه های آماده سازی شده یا آماده ساخت، آخرین وضعیت اراضی شناسایی شده برای منابع درآمدی اجرای طرح، برنامه های استان درباب مولدسازی و مشارکت و همین طور آخرین وضعیت اتمام پروژه های مسکن مهر باقیمانده در هر استان مورد بررسی قرار می گیرد.
طبق آخرین آماری که اوایل ماه جاری ارائه شد تا حالا حدود ۵۷ هزار هکتار زمین برای طرح نهضت ملی مسکن شناسایی شده و ۲۴ هزار هکتار در اختیار این طرح قرار گرفته است. این مقدار زمین برای ساخت ۱.۵ میلیون واحد کفایت می کرد اما باتوجه به سیاست کاهش تراکم واحدها این ظرفیت نیز کمتر شده است. بدین سبب دولت باید ظرفیت زمین این پروژه را افزایش دهد.
اختصاص اراضی حریم شهرها، انتقال زمینهای مازاد دستگاه های دولتی، استفاده از زمینهای بخش خصوصی، اراضی سازمان هایی مثل اوقاف، بنیادها و نیروهای مسلح همچون راهکارهای تامین اراضی طرح نهضت ملی مسکن عنوان شده است.
دولت وعده داده بود تا چهار میلیون واحد مسکونی را ظرف چهار سال بسازد. البته مهرداد بذرپاش در جلسه ی رای اعتمادش در مجلس، بودجه ی اجرای این پروژه را معادل دو برابر بودجه ی سالیانه عنوان نمود و از نمایندگان پرسید که شما بگویید این مبلغ از کجا تامین شود؟ تا پیش از آمدن بذرپاش ۵۰۹ هزار واحد از طرح نهضت ملی مسکن وارد پروسه اجرا شده و ۱۹۴ هزار واحد به مرحله ی فونداسیون رسیده بود. هادی عباسی اصل ـ معاون وزیر راه و شهرسازی می گوید که به آمار مذکور باید واحدهای خودمالکی، بنیاد مسکن، نیروهای مسلح و غیره را هم اضافه کرد که مجموع اجرا را به یک میلیون واحد با میانگین پیشرفت ۳۰ درصد می رساند.
به هر ترتیب، طرح چهار میلیون واحدی نهضت ملی مسکن با شدت و ضعف توسط دستگاه های مسئول در حال اجراست. بطور مثال از ۷۰۰ هزار واحد که بر عهده شهرهای جدید گذاشته شده تا کنون ۲۰۰ هزار واحد به مرحله ی اجرا رسیده است. بنیاد مسکن نیز که ساخت یک میلیون و ۶۰۰ هزار واحد را بر عهده دارد طبق گفته ی معاون مسکن شهری بنیاد ۳۰۰ هزار واحد را تا کنون به مرحله ی ساخت رسانده است. انتظار می رود با آمدن وزیر جدید طرح نهضت ملی مسکن سرعت بیشتری به خود بگیرد.1401/09/22
13:44:08
0.0 / 5
380
تگهای خبر: اقتصاد , بانك , بودجه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
کار در محل

كار در محل

کار در محل سفارش دهنده

kardarmahal.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار در محل محفوظ است