وزیر راه و شهرسازی:

300 هزار واحد مسکونی فرسوده، 2 ساله نوسازی می شود

300 هزار واحد مسکونی فرسوده، 2 ساله نوسازی می شود به گزارش کار در محل وزیر راه و شهرسازی با تکیه بر تداوم مأموریت های دولت سیزدهم در حوزه بازآفرینی شهری اظهار داشت: شرکت بازآفرینی شهری ایران طی دو سال ۳۰۰ هزار واحد مسکونی فرسوده را نوسازی خواهد نمود.به گزارش کار در محل به نقل از وزارت راه و شهرسازی، رستم قاسمی امروز ۱۵ آذرماه در مراسم تکریم و معارفه سرپرست و مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران در محل شرکت ضمن تقدیر و تشکر از زحمات حسن احمدی نوری سرپرست شرکت و تاکید بر اهتمام ویژه از جانب سید محمد آئینی، مدیرعامل جدید شرکت نسبت به انجام مأموریت های محوله این مجموعه برای ایجاد تغییرات و تحول در حوزه بازآفرینی شهری، عنوان کرد: امیدوارم با انتخاب محمد آئینی بعنوان مدیرعامل شرکت شاهد انسجام و تداوم مأموریت های دولت سیزدهم در حوزه بازآفرینی شهری باشیم.
عضو کابینه دولت سیزدهم ضمن اشاره به این که وزارت راه و شهرسازی دو مأموریت عمده در حوزه حمل و نقل و همینطور مسکن دارد، اظهار داشت: در بخش حمل و نقل مشکلاتی وجود دارد که باید حل شوند و در این خصوص وزارت راه برنامه هایی دارد. همینطور در بخش مسکن که یکی از مأموریت های مهم وزارت راه و شهرسازی است از تجربه های مختلف در ساخت مسکن همچون مسکن مهر و مسکن ملی در اجرای طرح نهضت ملی مسکن که راه اندازی ۴ میلیون واحد مسکونی در دولت سیزدهم را در برنامه قرار داده است، استفاده می شود.
پیش بینی مشارکت ۵ تا ۶ میلیونی متقاضیان مسکن در سامانه نهضت ملی
قاسمی حجم تولید مسکن در نهضت ملی را حجم بزرگی برشمرد و اضافه کرد: الان میزان پیشبینی شده برای تولید مسکن و اجرای نهضت ملی مسکن حجم بزرگی است که با برنامه ریزی این کار درحال عملیاتی شدن است. این حجم از تولید مسکن اولاً نیاز کشور است و در مدت کوتاهی که ثبت نام شروع شده و خیلی از شهرها هنوز سایت شأن باز نشده است حجم بسیار گسترده ای از مردم متقاضی مسکن هستند و پیشبینی می شود بین ۵ تا ۶ میلیون نفر در سامانه ثبت نام کنند. همینطور با عنایت به این که با روال عادی امکان صاحب خانه شدن مردم وجود نداشت، دولت سیزدهم اجرای طرح نهضت ملی مسکن را در چارچوب قانون جهش تولید مسکن و تصویب آن در مجلس تقویت کرد. قانون جهش تولید مسکن کمک می نماید تا ساخت مسکن در کشور رونق بگیرد.
وی خاطرنشان کرد: در قانون جهش تولید مسکن تسهیلات خوبی هم پیشبینی شده و در این ساختار که ریاست آن برعهده رئیس جمهور قرار دارد، اختیاراتی هم در حوزه مسکن به وزارت راه و شهرسازی داده شده است. امیدواریم با این مجموعه اقدامات به تولید مسکن سرعت بدهیم و مشکل مردم را در حوزه مسکن حل نماییم.
رفع موانع پرداخت تسهیلات در طرح نهضت ملی مسکن
قاسمی توضیح داد: در بعضی از شهرهای مختلف کشور راه اندازی واحدهای نهضت ملی مسکن شروع شده است. همینطور زمین برای بیشتر از نیمی از ۴ میلیون واحد مسکونی پیشبینی شده و سازوکار مناسب برای تحقق آن درحال شکل گرفتن است. تسهیلات هم توسط بانک مرکزی به تمامی بانکهای کشور برای پرداخت تسهیلات ابلاغ گردیده است و الان مانع جدی برای پرداخت تسهیلات به اجرای طرح وجود ندارد.
سهمیه استان ها تعیین و توافقنامه هایی با بعضی از دستگاه ها منعقد شده است و مقرر شده تا از توانمندی های سایر دستگاه ها در اجرای طرح نهضت ملی مسکن استفاده بشود که همچون این دستگاه ها که با آن توافقنامه به امضا رسید، بنیاد مستضعفان است که توافق شد تا یکهزار هکتار از زمینهای خویش را به اجرای طرح نهضت ملی مسکن تخصیص دهد.
بازآفرینی شهری در ۱۴۰ هکتار بافت فرسوده و سکونتگاه های غیررسمی
قاسمی در بخش دیگری از سخنان خود در مورد بازآفرینی اعلام نمود: بازآفرینی شهری یکی از مأموریت های اصلی وزارت خانه است که برای آن برنامه هایی تدوین شده است. الان حدود ۱۴۰ هزار هکتار از اراضی کشور را بافت فرسوده، تاریخی و سکونتگاه های غیررسمی می سازند که بخش عمده ای از جمعیت کشور هم در این بافت ها ساکن بوده و بنا به علل مختلف همچون مهاجرت و اشتغال و سایر علل در حال افزایش می باشد. با عنایت به این که این بافت ها و بخصوص سکونتگاه های غیررسمی جزو مناطق صدمه پذیر هستند و این مورد به لحاظ اجتماعی و فرهنگی سبب بروز مشکلات مختلف در آن بافت ها شده است در مورد این بافت ها باید با صرف هزینه و اجرای بازآفرینی شهری اقدام نمود.
بازآفرینی شهری از مزیت طرح نهضت ملی مسکن استفاده می کند
وزیر راه و شهرسازی با تکیه بر این که بازآفرینی شهری و ساماندهی سکونتگاه های غیر رسمی نیازمند اعتبار فراوانی است، توضیح داد: باآنکه منابعی که مورد انتظار اجرای طرح بازآفرینی شهری در بافت های هدف است از روش های معمول قابل تأمین نیست اما با اراده میتوان این مسیر را پیمود. خوشبختانه بازآفرینی شهری هم می تواند از مزیت نهضت ملی و قانون جهش تولید مسکن استفاده نماید. که در این کار با هم فکری یکدیگر و هماهنگی می توانیم با فرماندهی آقای آئینی اهداف دولت سیزدهم را در اجرای بازآفرینی شهری محقق نماییم.
بازآفرینی ۳۰۰ هزار واحد مسکونی طی ۲ سال
عضو کابینه دولت سیزدهم با یادآوری این مطلب که توزیع کار و نوسازی در اجرای طرح بازآفرینی در دو گام ۲ ساله صورت خواهد گرفت، اعلام نمود: شرکت بازآفرینی شهری ایران طی دو سال ۳۰۰ هزار واحد مسکونی را در محلات هدف بازآفرینی با زمانبندی اجرایی و عملیاتی خواهد نمود.
نقدینگی به سمت مسکن و اجرای عملیات زیرساختی هدایت شود
قاسمی ضمن اشاره به این که بخشی از مردم در بافت های فرسوده و بخصوص سکونتگاه های غیررسمی شرایط مناسبی ندارند، اظهار داشت: باآنکه در کشور مشکلاتی داریم، اما نقدینگی در کشور کم نیست که اگر این نقدینگی به سمت مسکن و کارهای زیرساختی هدایت شوند این حجم پاسخگوی بازآفرینی شهری و تحقق اهداف آن خواهد بود.
وی تصریح کرد: در قانون بودجه برای ساخت آزادراه ها، بودجه مناسبی پیشبینی شده است و در عین حال در حوزه مسکن هم تسهیلات بانکی مناسب می باشد که می تواند پاسخگوی نیاز مسکن کشور باشد.
وزیر راه و شهرسازی با یادآوری این که پرداخت سالانه ۳۶۰ هزار میلیارد تومان به بخش مسکن توسط بانک مرکزی به تمامی بانکها ابلاغ گردیده و بانکها مکلف به پرداخت آن هستند، اعلام نمود: امیدوار هستیم نوسازی ۳۰۰ هزار واحد مسکونی توسط شرکت بازآفرینی شهری آغاز شود و طبق زمان بندی پیش برود.
متوسط عمر جاده های کشور ۲۰ سال است
قاسمی همینطور در بخشی از سخنان خود اظهار داشت: یکی از مأموریت های وزارت راه و شهرسازی پس از مسکن، حمل و نقل است که امروز وزارت خانه در تمامی حوزه های حمل ونقلی (هوایی، جاده ای، ریلی) نیازمند طرح جامع و تغییر اساسی و بنیادین است. در بخش ریل به برنامه پیشبینی شده دست نیافتیم. همینطور در بخش جاده هم عمر متوسط جاده ها در کشور حدود ۲۰ سال است و بخشی از جاده ها هم عمر ۳۰ ساله خویش را پشت سر گذاشته اند و این روند هم به لحاظ اقتصادی و هم برای بهره برداری های مناسب مسیری نیست که باید طی می شد.
وی اضافه کرد: در حوزه حمل و نقل هوایی هم شرایط به همین گونه مساعد و مناسب نمی باشد. ازاین رو مبحث حمل و نقل نیازمند تحول جدی در کشور است.
قاسمی تصریح کرد: در خیلی از کشورها سهم حمل و نقل از GDP عدد بالایی است و در کشور ما با عنایت به ژئوپلتیک منطقه می تواند این سهم باید ارتقا یابد. برای این کار برنامه ریزی هایی انجام شده که امیدواریم این سهم ارتقا یابد. در اینباره طرح هایی تهیه و پیشبینی هایی شده است که امیدواریم موانع پیش رو در توسعه حمل و نقل را برداریم و جهش مناسبی را ایجاد نماییم.


منبع:

1400/09/16
12:49:22
0.0 / 5
349
تگهای خبر: اشتغال , اقتصاد , بانك , بودجه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
کار در محل

كار در محل

کار در محل سفارش دهنده

kardarmahal.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار در محل محفوظ است