در میزگرد خبرگزاری مهر عنوان شد؛

شورای فرهنگ عمومی ناکارآمد است

شورای فرهنگ عمومی ناکارآمد است صاحب نظران در میزگرد بررسی سیاست های فرهنگی و اجتماعی در مدیریت کلانشهر اراک عنوان کردند که نهادهای متولی فرهنگی اراک همچون مجمع الجزایر پراکنده و متنافر فعالیت می نمایند.خبرگزاری مهر - گروه استان ها- کورش دیباج: در سالهای اخیر افزایش جمعیت و گسترش ترافیک و آلودگی های زیست محیطی و کمبود و گرانی مسکن ذهن خیلی از برنامه ریزان شهری و مدیران اجرایی شهر را بیشتر از پیش به خود مشغول کرده و جلسه های بسیاری هم برای حل آنها تشکیل شده و می شود، ولی همه اینها بیشتر با فیزیک و ظاهر شهرها ارتباط دارد و ضمن این که هنوز پاسخ منطقی و مناسب برای این مسائل پیشنهاد نشده ولی آنچه فراموش شده نیازهای فرهنگی و رسیدگی به آرمان ها و خواست های درونی جامعه است.
هر شهری در کنار ساخت فضاها و کالبد شهر نیازمند برقراری روابط معقول بین محیط طبیعی و فیزیکی با وضع اجتماعی و فرهنگی است. به صورت معمول در کلانشهرها و شهرهای بزرگ، ریشه خیلی از بحران های بزرگ و زنجیره ای را باید در ضعف فرهنگ بومی و محله ای دنبال کرد.
در شهرهایی که زندگی ماشینی و روابط مجازی غربی، فروشگاه های بزرگ، مراکز فروش دور از منزل و نبود یا کمبود فضاها و عرصه های عمومی در محدوده محله ها و نواحی، منجر به از میان رفتن روابط محله ای و منطقه ای شده است، خصوصی شدن اوقات فراقت، گذراندن زمان زیاد در منزل، کاهش ارتباط میان همسایگان، نبود زمان و فرصت کافی برای تخلیه فشارهای ناشی از مشکلات زندگی روزانه و مانند اینها گسترش یافته و بر ایجاد و تشدید بحران های شهری مؤثر واقع شده است.
ضمن آنکه بی توجهی و آگاهی نداشتن حکومت های محلی یا همان شهرداری ها به مسائل اجتماعی و فرهنگی روز زمینه را برای افزایش این بحران ها و نابسامانی های شهری هموار کرده است. این امر دلیل محکمی بر نیاز ضروری شهرها به مدیریت کامل و جامع شهری در همه مسائل بخصوص مسائل فرهنگی و اجتماعی است.
هر چند وظایف شهرداری ها برای ما بیشتر در ظاهر شهرها خلاصه و نمود داشته است، اما وظایف دیگری هم بر عهده شهرداری ها قرار دارد و پشتیبانی از نهادهای متولی کارهای هنری، سرگرم کننده، تفریحات جمعی، شهری و نظایر آنها، حمایت و تقویت کارهای فرهنگی و اجتماعی از آن جمله است. ازاین رو خبرگزاری مهر میزگرد تخصصی «بررسی سیاست های فرهنگی و اجتماعی در مدیریت کلانشهر اراک» با حضور مرتضی سورانه، رئیس سابق شورای اسلامی کلانشهر اراک، اکبر رضایی، سرپرست سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری اراک، محسن مرادی، دبیر مجمع مشورتی نظام مسائل استان مرکزی، احسان منصوری نویسنده و فعال فرهنگی، و محمد قربانی فعال رسانه ای و مدیر مرکز فضای مجازی سراج در استان مرکزی پیرامون صدمه شناسی کارهای فرهنگی و اجتماعی کلانشهر اراک، اهمیت مبناها و پیوست های فرهنگی و اجتماعی در برنامه ریزی شهری اراک و …انجام داده است که بخش اول آن با عنوان «کلانشهر اراک برهوت سیاست ها و کارهای فرهنگی راهبردی است» منتشر گردید و اینک بخش پایانی آنرا از نظر می گذرانید.

فرهنگ برای ادوار مختلف شورای شهر اراک مساله حیاتی نبوده است
محسن مرادی، دبیر مجمع مشورتی نظام مسائل استان مرکزی در ادامه این میزگرد بیان نمود: فرهنگ برای دوره های مختلف شورای شهر اراک به خصوص دوره پنجم بحث اساسی و حیاتی نبوده است. شورای شهر چه بخواهد چه نخواهد فرهنگ زیرساخت توسعه شهر است. فرهنگ مثل شالوده و پی ساختمان است که همه آنچه مقرر است در ساختمان راه اندازی شود باید بر اساس آن باشد.
وی افزود: طبق فرمایش مقام معظم رهبری، فرهنگ به مثابه هوا برای تنفس است و هوایی که تنفس می نماییم باید حتما پاکیزه و سالم باشد، فرهنگ را دقیقاً باید به این چشم، نگاه کرد. بنده احساس می کنم که مساله فرهنگ در مدیریت شهری اراک خیلی جدی نیست و فرهنگ در میان مسائل اقتصادی و حوزه عمرانی که کلانشهر اراک با آن مواجه می باشد گم و مدفون شده است.
یکی از اشکالاتی که مدیریت شهری اراک در خلال چند سال گذشته با آن مواجه می باشد، غفلت از حوزه فرهنگی و اجتماعی و توجه به بحث های کالبدی و عمرانی است
دبیر مجمع مشورتی نظام مسائل استان مرکزی خاطرنشان کرد: یکی از اشکالاتی که مدیریت شهری و شورای شهر اراک در خلال چند سال گذشته با آن مواجه بوده است، غفلت از حوزه فرهنگی و اجتماعی و توجه به بحث های کالبدی و عمرانی است. مدیریت شهری و شورای پنجم شهر اراک به جای این که توجه شأن به توسعه اجتماعی و فرهنگی شهر اراک باشد بیشتر توجه شأن را به مباحث کالبدی و عمرانی سوق دادند و همین مساله سبب شده که شهر از نگاه شهروندان بعنوان کارگاه ساختمانی تشبیه شود.
مرادی اظهار نمود: مطالعات میدانی و پژوهشی در حوزه اجتماعی و فرهنگی کلانشهر اراک تا کنون توسط مدیریت شهری و شورای شهر اراک نشده است و حتی ارزشی برای این گونه مطالعات قائل نشده اند در حالیکه مقام معظم رهبری در اوج مسائل اقتصادی کشور خیلی صریح می گویند فرهنگ از اقتصاد خیلی مهم تر است! یعنی عملاً ما باید مواظب باشیم بحث های کوتاه مدت، فدای بحث های بلندمدت نشود.
وی اظهار داشت: هر چقدر حالا در حوزه فرهنگی، کوتاهی شود در بلندمدت آسیبش را خواهیم دید. شاید هم اکنون برایمان این مسئله ملموس نباشد ولی در دراز مدت اثرات سو خویش را در توسعه شهر اراک خواهد گذاشت.
دبیر مجمع مشورتی نظام مسائل استان مرکزی عنوان کرد: نبود نقشه راه و برنامه عملیاتی بلند برای کارهای فرهنگی در حوزه مدیریت شهری، اشکالی است که در دوره های شورای شهر اراک به خصوص در دوره پنجم با آن مواجه بوده است و به همین خاطر سیاست ها و برنامه های فرهنگی در حوزه مدیریت شهری اراک در خلال سالهای اخیر فاقد نگاه استراتژیک و راهبردی بوده است.

لزوم تدوین سند جامع فرهنگی و اجتماعی برای شهر اراک
مرادی افزود: اگر به دنبال تحول و توسعه فرهنگ در مدیریت شهری کلانشهر اراک هستیم باید سندی جامع در حوزه فرهنگی و اجتماعی تدوین شود که به مثابه آن نقشه ی راهی برای فعالیت ها و برنامه های فرهنگی شهر اراک شود. متأسفانه کلانشهر اراک با فقر در حوزه فرهنگی و برنامه های استراتژیک در خلال این سال ها روبرو بوده است به همین خاطر است که برنامه ها و کارهای فرهنگی در شهر اراک از حالت استراتژیک و راهبردی به کارهای مناسبتی و تقویمی سوق داده شده است.
وی اظهار داشت: مساله دیگر که بعنوان صدمه در کارهای فرهنگی در حوزه مدیریت شهری اراک به چشم می خورد، تدوین برنامه واحد، برای تمامی مناطق کلانشهر اراک است در صورتیکه این برنامه ها هیچ گونه نیازسنجی بر روی آنها صورت نگرفته و نیازهای هر محله در آن لحاظ نشده است، همانطور که آگاه هستید هر محله نیازها و بافت شهری مخصوص خویش را دارد و نمی توان یک نسخه واحد برای برنامه های فرهنگی کلانشهر اراک تدوین کرد در واقع باید برنامه و کارهای فرهنگی در اراک محله محور باشد.
ملاکی برای سنجش کارهای فرهنگی در کلانشهر اراک وجود ندارد
دبیر مجمع مشورتی نظام مسائل استان مرکزی خاطرنشان کرد: تا آن زمان که سند و برنامه راهبردی در حوزه فرهنگی مدیریت شهری کلانشهر اراک تدوین نشود نمی توان گفت فلان برنامه اثربخش بوده است یا خیر و دلیل این امر بر می گردد به این که ملاکی برای سنجش کارهای فرهنگی در کلانشهر اراک وجود ندارد که بخواهیم بر مبنای آن برنامه ها و کارهای فرهنگی اراک را میزان اثربخشی آنرا سنجش و ارزیابی کرد.
مرادی اظهار نمود: باید شورای شهر و شهردار بعنوان متولّیان و فرمانده یک شهر بتوانند از همه ظرفیت های موجود در شهر استفاده کنند.
وی تصریح کرد: باید به این سمت برویم که شهرداری در همه امور بخصوص بحث فرهنگی، به سمت مباحث سیاستگذاری برود و از تصدی گری و انجام کارها کاملاً بیرون بیاید و حالت سیاستگذاری داشته باشد تا بتواند نتیجه اش به جریان ها برسد. شهر اراک چه بخواهد و چه نخواهد احتیاج به یک سند بالادستی دارد، ولی به نظر بنده شرایط، تشریفاتش و فرآیندش به درستی صورت نگرفته است.
مدیریت شهری اراک در حوزه نرم افزار فرهنگی مشکل دارد
دبیر مجمع مشورتی نظام مسائل استان مرکزی اظهار داشت: وقتی حوزه فرهنگ را مورد بررسی قرار می دهیم درخواهیم یافت برای توسعه آن احتیاج به سخت افزار و نرم افزار دارد. الان مدیریت شهری اراک از لحاظ سخت افزار در حوزه فرهنگ مشکلی ندارد و می تواند از امکانات موجود در این عرصه استفاده نماید ولی مشکل اصلی مدیریت شهری اراک در حوزه فرهنگ بحث نرم افزار است که این نرم افزار در حوزه فرهنگ همان تولید محتوا است به جرأت میتوان گفت مدیریت شهری اراک در عرصه تولید محتوای فرهنگی در فقر مطلق به سر می برد.
متأسفانه سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری اراک محل ثابت برای عده ای خاص شده که ناکارآمدی شأن به همه اثبات شده است مرادی افزود: برای ارتقا بخش نرم افزار فرهنگی مدیریت شهری اراک باید از ظرفیت نخبگان و صاحب نظران این حوزه بیشتر از گذشته استفاده نماید متأسفانه سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری اراک محل ثابت برای عده ای خاص شده است که امتحان خویش را در حوزه فرهنگ پس داده اند و به همه ثابت شده است که در روند کارهای فرهنگی مدیریت شهری کلانشهر اراک ناکارآمد هستند به همین جهت می طلبد در سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری اراک از ظرفیت افراد و نخبگان بیشتری استفاده گردد.
به موازات کارهای عمرانی، کارهای فرهنگی در شهرداری اراک دنبال می شود
به گزارش کار در محل به نقل از مهر در ادامه این میزگرد اکبر رضایی، سرپرست سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری اراک اظهار نمود: آقای بیاتیان سرپرست وقت شهرداری اراک عنوان نمود که کار فرهنگی به موازات کارهای عمرانی در شهر اراک دنبال می شود و سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری اراک این امر را سرلوحه کار خود قرار داد.
ناکارآمدی و عدم اثربخشی کارهای فرهنگی سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری اراک را قبول ندارم
وی افزود: بنده ناکارآمدی و عدم اثربخشی کارهای فرهنگی سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری اراک را قبول ندارم چونکه این سازمان جشنواره های مختلف در سطح استانی و ملی برگزار کرده است که شرکت کنندگان گوناگونی در این جشنواره شرکت و از برگزاری آن ابراز رضایت کردند.
سرپرست سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری اراک در پاسخ به این پرسش که اغلب برندگان شرکت کنندگان جشنواره ملی در اراک غیربومی هستند، آیا این روند را بعنوان مصداق کارهای فرهنگی اثر بخش در اراک می دانید؟، اظهار داشت: این گونه جشنواره ها حتی برندگانش افراد ثابت و حتی غیربومی ها اراک باشند باز اثر گذار است چونکه در آن فعالان فرهنگی شرکت می کنند و همین مساله سبب می شود حس تعلق شهری در اراک افزایش یابد.
باید از سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری اراک بر مبنای وضع موجودش انتظار داشت
رضایی عنوان کرد: باید از سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری اراک بر مبنای وضع موجودش انتظار داشت در چارت سازمانی آن باید این سازمان ۵۲ نیرو داشته باشد ولی حالا این سازمان به ۱۵ نیرو کار می کند که بخشی از این ۱۵ نیرو، نیرو خدمات هستند، چگونه انتظار می رود این سازمان با کمبود نیروی انسانی که دارد بتواند کارهای اثربخش و راهبردی را برنامه ریزی کند، همین که این سازمان بتواند جوابگوی مکاتبات اداری و انجام کارهای روزمره باشد، هنر کرده است.

وی عنوان کرد: هنوز برنامه بالادستی در حوزه فرهنگی در شهرداری به سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری اراک ابلاغ نشده است و منشور فرهنگی و اجتماعی شهر اراک در مراحل تدوین اولیه به سر می برد به همین خاطر این سازمان نمی تواند کارهای فرهنگی را متوقف نماید تا این منشور تدوین شود به همین دلیل این سازمان به صورت خودجوش و ابتکاری برای کارهای فرهنگی و اجتماعی در شهر اراک مبادرت به تدوین و برنامه ریزی یک ساله کرده است و بر طبق این برنامه فعالیت ها و اقدامات فرهنگی اراک را در حوزه شهری راهبری می کند.
محور برنامه های یک ساله سازمان فرهنگی و اجتماعی شهر اراک، فرهنگ شهروندی است
سرپرست سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری اراک افزود: محور برنامه های یک ساله سازمان فرهنگی و اجتماعی شهر اراک، فرهنگ شهروندی است و بر این اساس فعالیت ها و برنامه های فرهنگی در شهر اراک برنامه ریزی و اجرا می شود، چونکه معتقدیم اگر در زمینه فرهنگ شهروندی کار درست و پایه ای صورت گیرد خیلی از مشکلات، مسائل فرهنگی و اجتماعی شهر اراک بر طرف خواهد شد.
رضایی عنوان کرد: دلیل این که برای ساخت انیمیشن و موشن ها از هنرمندان تهران استفاده می شود بدین خاطر است که مبلغی که این هنرمندان و مؤسسات در تهران پیشنهاد می دهند از مبلغی که هنرمندان و مؤسسات در اراک عرضه می دهند پایین تر است ضمن این که کار کیفیت و خروجی مناسبی دارد، هیچ دیرکرد هم در موعد تحویل پروژه ندارند.
وی اظهار داشت: این انتقاد به سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری اراک وارد نیست که این سازمان فقط از یک سری از هنرمندان و مؤسسات در اجرای برنامه های فرهنگی و هنری استفاده می نمایند بلکه تمامی کارهای این سازمان که احتیاج به مشارکت هنرمندان و مؤسسات را دارد، بر مبنای فراخوان صورت می گیرد و علاوه بر این موارد سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری اراک به صورت هفتگی و ماهیانه با هنرمندان و مؤسسات فرهنگی شهر اراک جلسه و دیدار دارد.

ناکارآمدی و بی برنامگی در شورای فرهنگ عمومی استان مرکزی موج می زند
به گزارش کار در محل به نقل از مهر در ادامه این میزگرد محمد قربانی، فعال رسانه ای و مدیر مرکز فضای مجازی سراج عنوان کرد: بنده هم موافق این مساله هستم که همه وظایف فرهنگی شهر، بر عهده ی شورای شهر و شهرداری نیست. دقیقاً همینطور است. شورای شهر و شهرداری اراک بعنوان بخشی از یک جورچین در مجموعه ی ستادی و مدیریتی شهر و استان، یک یا چند قطعه را کنار هم قرار می دهد.
وی افزود: بنده بعنوان یکی از منتقدین همیشگی شورای فرهنگی عمومی، به این شورا و عملکردش که دبیری آن به عهده اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی است، نقد دارم وقتی که ما عملکرد شورای فرهنگ عمومی را بررسی می نماییم ناکارآمدی و بی برنامگی در آن موج می زند بعنوان مثال ۲ روز مانده به ماه محرّم، جلسه راجع به محرّم برگزار می کنند. در حالیکه هیأت های استان شش ماه قبل، برنامه هایشان را بستند. ببینید چقدر ستادها و مسئولین با عرض پوزش، از مجموعه های مردمی عقب هستند! و مهم تر از آن اصل مشارکت مردمی در این شورا محقق نمی گردد.
این فعال رسانه ای و مدیر مرکز فضای مجازی سراج خاطرنشان کرد: مثال دیگر در اربعین است، ۲ هفته مانده به اربعین، شورای فرهنگ عمومی یاد برنامه ریزی برای مراسم اربعین می افتد در حالیکه مردم یک سال پیش برای سفر برنامه ریزی می کنند. بنده به عملکرد ضعیف شورای فرهنگ عمومی استان مرکزی بارها نقد و اعتراض کرده ام که چرا حداقل برنامه ی بلندمدت و کلان مباحث در شورای فرهنگ عمومی دنبال نمی شود؟
قربانی عنوان کرد: مساله دیگری که الان مطرح است این است که همه از فرهنگ صحبت می کنند، هر کسی از ظنّ خود شد یار من، فرهنگ است. همه اسمش را می آورند و هر فرد یک تعریف از آن عرضه می دهد. ولی مساله مهم این است که واقعاً بر چه مبنا و بر مبنای چه شناختی ما می خواهیم فرهنگ را تعریف کنیم؟ چه حدود و ثغوری برایش قائلیم؟ چه جایگاهی برایش قائلیم؟ این اول باید مدوّن شود. بعد یک بررسی از وضعیت تاریخی و وضع موجود شهرمان به دست بیاید؛ آن گاه بیاییم بر طبق این ها چشم اندازی تعریف نماییم و از آن چشم انداز، سند کلان و سندهای زیرمجموعه اش را استخراج نماییم.
هیچ تعریف واحدی از فرهنگ و هیچ سند واحدی در کلانشهر اراک وجود ندارد
وی اظهار داشت: همچون مواردی که بر روی آن تاکید دارم بحث سند و زیست مجازی است که اصلاً به چنین چیزی در مدیریت شهری اراک فکر نشده است! این که هیچ تعریف واحدی از فرهنگ و هیچ سند واحدی وجود ندارد و هیچ همکاری واحد و هم آهنگی نیست یک نقص بزرگ در مدیریت شهری کلانشهر اراک است.
قربانی افزود: اگر ما از این تعریف های حداقلی که اغلب هم محورشان اقتصادی و شاید مالی است بگذریم، مساله ی اساسی همین عدم تعریف واحد، سند واحد و عملکرد واحد است. این که واقعاً یک فرهنگ در شهر اراک، فرهنگ یکدستی نیست ! یک سیاست از سمت همه ستادهای ما به معنای مسئولین دنبال نمی گردد یک ضعف بزرگ در حوزه فرهنگ کلانشهر اراک است.

قربانی اظهار نمود: وقتی درباره مقوله فرهنگی با نهادها و ادارات صحبت می شود هر کدام بهانه ای می آورند و از مسئولیت شانه خالی می کنند بعنوان مثال اداره کل تبلیغات اسلامی می گوید من هم چیزی ندارم! اداره ی ارشاد بیشتر از همه می نالد! آموزش و پرورش از زیر بار مسئولیت شانه خالی می کند در واقع هیچ درک واحدی در مسئله فرهنگ در شهر اراک نیست.
هیچ عزم واحدی در حوزه توسعه کارهای فرهنگی کلانشهر اراک وجود ندارد
وی افزود: تأسف بارتر از این هیچ عزم واحدی در حوزه توسعه کارهای فرهنگی کلانشهر اراک وجود ندارد! یک مجمع الجزایر پراکنده که همه دارند با فلش های متنافر، از هم فرار می کنند. هیچگاه دستِ هم را نخواهند گرفت و همه فقط در آن فضای بروکراتیک خودشان به دنبال این هستند که گزارش عملکرد به بالادستی خود بدهند و در نهایت اگر یک روز می خواستند به مردم جواب بدهند عدد و رقمی داشته باشند.
کسی به فکر فرهنگ نیست. چونکه نه تعریف واحد، نه سند واحد و نه همکاری وجود دارد
مسئول مرکز فضای مجازی سراج استان مرکزی خاطرنشان کرد: کسی به فکر فرهنگ نیست. چونکه نه تعریف واحد، نه سند واحد و نه همکاری وجود دارد. و همین مساله سبب شده که کلانشهر اراک در بحث هایی همچون ساخت و ساز شهری، معماری، مبلمان شهری، تفرجگاه ها، فروشگاه ها و غیره با یک آشفتگی بسیار بدی مواجه باشد.
قربانی اظهار داشت: شورای فرهنگ عمومی بعنوان یک مجموعه ی ستادی کاملاً وارد رقابت با مجموعه هایی که میدانی هستند و در فضای مردمی دارند فعالیت می نمایند، شده است و صدمه ای که بر جا می گذارد صرف یک تولید یا محصول نیست که عنوان نماییم اعتبارات بی جا هزینه شده است.
وی افزود: نگاه پول محور و اقتصادمحور به فرهنگ است که بسیار به ما ضربه زده است مساله ی اساسی این است که از رشد یک طیفی از نیروهای متخصص بومی در واقع جلوگیری می کند.
این فعال رسانه ای بیان نمود: اسنادی که چه در حوزه های بین الملل و داخلی تدوین می شود فاقد مبانی است و اگر به دنبال راهبردی و اثر بخشی سند هستیم باید مبانی آن مشخص باشد.
باید سندی برای حوزه مجازی شهر اراک توسط شورای فرهنگ عمومی تدوین شود
قربانی خاطرنشان کرد: باید سندی برای حوزه ی مجازی شهر اراک توسط شورای فرهنگ عمومی تدوین شود ولی نکته ای که باید متولیان امر در نظر داشته باشند این است که از مسیری که برای سندهای دیگر رفتید، برای این اقدام نروند. می شود برای این اقدام از همه استادان دانشگاه، فعالان عرصه ی فضای مجازی و غیره استفاده نمود.
وی اظهار داشت: در کلانشهر اراک عملاً رهاشدگی کامل در سطح حوزه ی فرهنگی و اجتماعی شاهد می باشیم این که فقط به آسفالت و مباحث عمرانی در شهر پرداخته شود یک گردنبند بدلی به نام فرهنگ گردنش بیاندازیم، هیچگاه کار اساسی در حوزه فرهنگ نکرده ایم. شما هزار جشنواره و حالا برنامه های دیگر با عنوان های مختلف که می شود مفید یا مضر باشد برگزار کنند. وقتی اراک شما را بی جهت دارند مرتفع می کنند، بی جهت دارند مراکز نه چندان متناسب با هویت فرهنگ ما را گسترش می دهند، این برنامه ها هیچ اثری نخواهد داشت!
مدیر مرکز فضای مجازی سراج استان مرکزی افزود: نه تنها این برنامه ها، که برنامه های دیگر و سازمان های دیگر را هم این خنثی خواهد نمود. این سبکی که دارد به شهر اراک تحمیل می شود، درست نیست بعنوان مثال شما دامپزشکی را از حاشیه ی شهر به مرکز شهر می آورید و به مرکز لوکس فروش غذای سگ و گربه تبدیل می کنید و در حالیکه صنایع بزرگ و مادر استان در تخصیص ارز مشکل دارند غذای سگ و گربه با ارز چهار و دویستی وارد می کنید، این مؤلفه ها یواش یواش هویت شهر اراک را تهدید می کند!
قربانی در انتها بیان نمود: اراک با یک خلاء جدی در بحث هویتی روبرو است، شاید در یک قرن اخیر یا حداقل هشتاد سال گذشته شاهد مهاجرت نخبگان شهر هستیم و این اتفاق شهر اراک را با یک خلاء مواجه کرده است و خلاء حضور نخبگان و بویژه علما هر روز آثارش برای شهر اراک بغرنج تر می شود.


منبع:

1400/07/12
21:59:14
0.0 / 5
209
تگهای خبر: اقتصاد , تولید , خدمات , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
کار در محل

كار در محل

کار در محل سفارش دهنده

kardarmahal.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار در محل محفوظ است