افتخاری:

بازنشستگان كشوری نگران تأمین منابع مالی همسان سازی نباشند

بازنشستگان كشوری نگران تأمین منابع مالی همسان سازی نباشند به گزارش کار در محل مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری با اشاره به اینکه با اجرای طرح همسان سازی، حقوق بازنشستگان ۸۰ درصد افزایش داشته است اظهار داشت: بازنشستگان نگران تأمین منابع مالی همسان سازی نباشند.


به گزارش کار در محل به نقل از مهر، اکبر افتخاری اظهار داشت: تأمین منابع پرداخت حقوق حدود یک و نیم میلیون بازنشسته کشوری بعد از اجرای طرح همسان سازی کار پیچیده و سختی است که البته، با حمایت دولت محترم ادامه خواهد یافت. وی با اشاره به اینکه «بار بزرگی بر دوش صندوق بازنشستگی کشوری قرار گرفته است»، اضافه کرد: شرایط اقتصادی کنونی کشور، تداوم تحریم ها و شیوع بیماری کرونا از اواخر سال گذشته، تأمین منابع مالی را بسیار دشوار کرده است.

افتخاری با قدردانی از حمایت های ویژه محمد شریعتمداری، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، در یک سال قبل برای تحقق و اجرای طرح همسان سازی خاطرنشان کرد: صندوق بازنشستگی کشوری بدون یک حمایت جدی بالادستی در سطح دولت نمی توانست این کار را اجرایی کند؛ اما با پیگیری جدی وزیر محترم، کار پیش رفت و بخش های مختلف دولت با این طرح بزرگ که هزینه مالی سنگینی هم با خود داشت، همراه شدند.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری ضمن اشاره به اینکه مدیریت صندوق همواره تلاش داشته حقوق بازنشستگان را در بیست وپنجمین روز ماه پرداخت کند، اظهار داشت: متأسفانه حقوق آبان ماه در روز سی ام و حقوق آذرماه در ایام سی ام آذر و اول آبان پرداخت گردید که دلیل آن، به همین دشواری شرایط تکمیل منابع برای پرداخت ها برمی گشت.

وی با اشاره به اینکه «برخی بازنشستگان به علت تأخیر در پرداخت ها نگران شده اند که طرح همسان سازی متوقف شود»، این مورد را رد کرد و به بازنشستگان اطمینان داد نگران تداوم همسان سازی نباشند.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری بر این اساس خاطرنشان کرد: ما اگر منابع پرداخت حقوق، بیست وپنجم هر ماه تأمین شود؛ همان روز پرداخت خواهیم کرد و به هیچ وجه، نیت توقف پول در بانک و یا تأخیر در پرداخت ها را نداریم. افتخاری در ادامه به انتقادات مختلف بازنشستگان از وضعیت بیمه تکمیلی و پرداخت نشدن بدهی های صندوق بازنشستگی کشوری اشاره نمود و اظهار داشت: تا شهریورماه، ما چندان تأخیری در این حوزه نداشتیم؛ اما قبول دارم که در سه ماه گذشته و به علت کمبود منابع مالی و اجرای طرح همسان سازی در پرداخت به بیمه گذار تأخیر داشته ایم.

وی با تکیه بر اینکه «با رفع مشکلات کمبود منابع، پرداخت های خود به بیمه تکمیلی را به روز خواهیم کرد»، اضافه کرد: روند بهبود پوشش های بیمه تکمیلی هم ادامه خواهد داشت.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری ضمن اشاره به امضای توافقنامه بیمه دندانپزشکی با شرکت بیمه ملت اظهار داشت: در نظر داریم با تعریف فرمول هایی به سمتی برویم که با خرید عمده خدمات دندانپزشکی، هزینه های آنرا تا ۴۰ درصد کاهش دهیم.

وی با اشاره به اینکه «بخشی از نقدها و ایرادها به کیفیت خدمات بیمه تکمیلی صندوق و شرکت بیمه گذار را قبول دارم»، درعین حال، تغییر شرکت بیمه گذار را با عنایت به رقم حق پرداختی بیمه برای هر بازنشسته را دارای ریسک بالایی دانست و اظهار داشت: بعنوان کسی که سابقه مدیریت در صنعت بیمه دارم و از شرکت بیمه ایران به صندوق بازنشستگی کشوری آمدم؛ معتقدم مدل کنونی (صندوقی) به نفع بازنشستگان است و دست مدیریت صندوق را برای افزایش پوشش های بیمه ای بیشتر باز می گذارد.

افتخاری در این حوزه به مواردی چون تأمین پوشش بیمه ای برای واکسن آنفلوانزا و عینک اشاره نمود و خاطرنشان کرد: در مدلهای معمول، شرکتهای بیمه به این سادگی افزایش پوشش را در وسط دوران قرارداد نمی پذیرند. مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری در ادامه به اجرای بسته های مختلف «طرح یاری» با هدف افزایش قدرت خرید بازنشستکان اشاره نمود و اظهار داشت: در قالب این طرح، همه شرکتهای وابسته به صندوق که دارای محصول یا خدماتی هستند که به مصرف کننده نهایی عرضه می شود (مانند: کفش ملی، لبنیات پگاه، هتل های ایرانگردی و جهانگردی و بیمه ملت)، محصولات و خدمات خویش را با تخفیف و تقسیط به بازنشستگان عرضه می کنند.

وی خاطرنشان کرد: با ادامه روند موجود در فعالیتهای اقتصادی صندوق، هیچ شرکتی در مجموعه ما نخواهد بود که خدمات خویش را با تخفیف و تقسیط به بازنشستگان ندهد و یا سودآوری آن در سبد منابع پرداختی به بازنشستگان قرار نگیرد.

افتخاری با اشاره به اینکه «سودآوری ۱۰ هزار میلیارد تومانی شرکتهای وابسته به صندوق در سالجاری، مستقیماً در بودجه افزایش حقوق بازنشستگان در سال آینده قرار خواهد گرفت»، اظهار داشت: سال جاری هم، بخشی از منابع اجرای همسان سازی و یا گسترش پوشش های بیمه تکمیلی از محل همین درآمدها تأمین شده است.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری با تکیه بر اینکه «یک ریال از منابع صندوق و یا سود شرکت ها را در طرح یاری هزینه نکرده ایم»، توضیح داد: در بسته های طرح یاری، شرکت هایی مانند فروشگاه رفاه یا گروه انتخاب از اعتبارات خود هزینه می کنند و حمایت بانک عامل هم، ارتباطی به اعتبارات صندوق در بانک صادرات ندارد.

افتخاری بر این اساس تصریح کرد: منابع مالی صندوق یا بانک عامل که به پرداخت حقوق بازنشستگان اختصاص دارد، در طرح یاری هزینه نشده است و اگر بازنشستگان از خدمات و محصولات عرضه شده در این بسته ها ناراضی هستند؛ الزامی در استفاده از آنها ندارند. مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری در ادامه به انتقاد بعضی از بازنشستگان درباره الکترونیکی شدن خدمات صدور گواهی کسر از حقوق و انتقال آن از ادارات به صندوق پاسخ داد.

به قول افتخاری، ذی حسابی های دستگاههای اجرایی بارها به صندوق بازنشستگی نامه زده بودند و خواهان تعیین تکلیف و الکترونیکی شدن روند صدور گواهی کسر از حقوق شده بودند و در این حوزه، از صندوق تعهداتی گرفته بودند. مسئله بعدی این بود که بازنشستگان ساکن در شهرهای خارج از مراکز استان برای دریافت گواهی باید به تهران رجوع می کردند؛ به صورتی که ماهانه بالغ بر ۳۰۰۰ نفر از شهرهای مختلف به ستاد مرکزی صندوق می آمدند.

وی با اشاره به اینکه «پس از الکترونیکی شدن، بیشتر از ۴۰ هزار گواهی کسر از حقوق طی دو ماه صادر کرده ایم»، اضافه کرد: ادامه روند سنتی نه مورد پذیرش ذی حسابی ها بود و نه رفتن به مرکز برای بازنشستگان مخصوصاً در شرایط شیوع ویروس کرونا، امکان داشت.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری در انتها درباره برنامه های جدید صندوق برای پشتیبانی از فعالیتهای فرهنگی و هنری بازنشستگان، اشتغالزایی برای فرزندان بازنشستگان در فروشگاه های زنجیره ای، ارتقای کارت دریافت حقوق به کارت هویتی و خدماتی و اصلاح ایرادات اجرایی طرح همسان سازی توضیحاتی ارائه نمود.


منبع:

1399/10/11
01:07:16
0.0 / 5
805
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
کار در محل

كار در محل

کار در محل سفارش دهنده

kardarmahal.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار در محل محفوظ است