مدیرعامل بنیاد بركت خبر داد:

رونق اقتصادی در مناطق محروم

رونق اقتصادی در مناطق محروم كار در محل: مدیرعامل بنیاد بركت از رونق اقتصادی مناطق محروم با طرح های اجتماع محور این بنیاد آگاهی داده است.


به گزارش كار در محل به نقل از مهر، نوروزی درباره جزییات طرح های اجتماع محور این بنیاد در مناطق محروم گفت: طرح های آفتاب (آیین نامه فقرزدایی و توان افزایی بركت با مشاركت جوامع محلی) و آسمان (آیین نامه سرمایه گذاری مردمی و اشتغال نیروی انسانی)، پس از یك سال كار تحقیقاتی كمیته تحقیق و توسعه بنیاد بركت وابسته به ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره)، وارد مرحله اجرایی شده و هدف آن فقرزدایی و محرومیت زدایی از مناطق محروم كشور در قالب برنامه های اقتصادیِ اجتماع محور است.وی افزود: در قالب این طرح ها بنیاد بركت در جوامع محلی كه در آن ها ظرفیت و پتانسیلی بومی و محلی وجود دارد، وارد مشاركت اقتصادی می شود. به عنوان مثال، اگر در منطقه ای از كشور، فرآورده ی خوبی وجود داشته باشد اما توانایی بهره وری و بسته بندی نباشد، در قالب طرح آفتاب می توان به مردم محلی برای رفع این نقیصه كمك و این ظرفیت را در منطقه ی آن ها بارور كرد.نوروزی خاطرنشان كرد: در نبود سازوكار مناسب اقتصادی، مردم مجبورند محصول خود را در اختیار واسطه ها قرار بدهند، ولی در طرح آفتاب ما كمك می كنیم مردم خودشان در قالب كارخانه های مشاركتی با بنیاد بركت، محصول شان را به مرحله عرضه برسانند.به گفته مدیرعامل بنیاد بركت پس از این كه كارخانه های مشاركتی ارزش افزوده پیدا كرد، سهام بنیاد بركت به طور كامل به مردم واگذار می شود. درصد مشاركت هم به گونه ای است كه مدیریت و تصمیم گیری بر عهده ی خود مردم باشد. نیروی كار هم از تعاونی هاست، این یعنی مدیریت كامل بنگاه عملاً به مردم محلی سپرده می شود.نوروزی با بیان این كه بنیاد بركت می خواهد مردم در فعالیت های اقتصادی روی پای خودشان بایستند، گفت: ما درصدد ایجاد اشتغال پایدار هستیم و طرح های ما همه زمینه ها از كشاورزی گرفته تا صنایع دستی و بوم گردی را شامل می شود. ما دربازه زمانی مشخص، مردم را آموزش می دهیم تا آن ها در راستای مدیریت بنگاه اقتصادی توانمند شوند و بتوانند كار را ارتقا بدهند.مدیرعامل بنیاد بركت وابسته به ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) با بیان این كه بنیاد بركت با مردم برای تولید محصولاتی مشاركت می كند كه بازار مصرف داشته باشند، گفت: اولین قرارداد مشاركت اقتصادی اجتماع محور در قالب طرح «آفتاب» بین بنیاد بركت و تعاونی روستایی زنان اندیمشك به امضا رسید. با امضای این قرارداد، كارگاه تولید قالی دست بافت اندیمشك با ایجاد اشتغال مستقیم برای ۴۱۳ نفر از زنان خودسرپرست، بدسرپرست و بی سرپرست در قالب تعاونی روستایی، تحت پوشش حمایتی و مشاركتی بنیاد بركت قرار گرفته است. به تازگی نیز قرارداد دو مشاركت اقتصادی اجتماع محور در استان سیستان و بلوچستان در خصوص فرآوری و بسته بندی پسته و خرما در كورین و سراوان با حضور رییس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) منعقد شد.وی افزود برای اجرای طرح آفتاب در استان های سیستان و بلوچستان، هرمزگان، كرمان، كردستان، خوزستان، آذربایجان شرقی، سمنان و اصفهان هم برنامه هایی در پیش رو داریم.
وی افزود: برای اجرای طرح های اجتماع محور كمیته تحقیق و توسعه بنیاد بركت طی یك سال ۵۶۸ نقطه محروم كشور را كه دارای پتاسیل و ظرفیت بوده اند، شناسایی و مورد مطالعه قرار داده است.مدیرعامل بنیاد بركت گفت: از ویژگی های مهم طرح های آفتاب و آسمان، اجتماع محور بودن آن ها است كه ضمن توجه به ظرفیت های محلی در آن مناطق اشتغال پایدار ایجاد می كند، اسكان جمعیت را تثبیت می كند و مانع از مهاجرت مردم روستاها به شهرها می شود.وی خاطرنشان كرد: ما در طرح های اجتماع محور در جهت حذف واسطه ها قدم برمی داریم. از استانداری ها و نهادها خواستیم برای تسریع در انجام طرح ها و مجوز تعاونی ها همكاری كنند. قراردادها نیز بین بنیاد بركت و جوامع محلی كه خود مردم است منعقد می شود.نوروزی درباره هدف كلی و چشم انداز طرح آسمان و آفتاب بیان كرد: تلاش مان بر این است كه اشتغال پایدار ایجاد شود و جلوی مهاجرت گرفته شود. می خواهیم در قالب این طرح ها حداقل معیشت و درآمد برای روستاییان و مردم مناطق محروم ایجاد شود.
 

1396/06/20
15:40:49
5.0 / 5
5744
تگهای خبر: فقر اقتصادی , اشتغال
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
کار در محل

كار در محل

کار در محل سفارش دهنده

kardarmahal.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار در محل محفوظ است