مركز آمار ایران تشریح كرد

ایرانی ها از زمان خود چگونه استفاده می كنند؟

ایرانی ها از زمان خود چگونه استفاده می كنند؟ نتایج طرح آمارگیری از گذران وقت مردم در فصل بهار ۱۳۹۹ از جانب مركز آمار ایران منتشر گردید.به گزارش کار در محل به نقل از مهر، نتایج طرح آمارگیری از گذران وقت بهار ۱۳۹۹ از طرف مرکز آمار ایران منتشر گردید.
طرح آمارگیری گذران وقت یکی از طرح های مهم مرکز آمار ایران است. این طرح با مراجعه به خانوارها و با هدف دستیابی به شیوه گذران وقت افراد ۱۵ ساله و بیشتر ساکن در نقاط شهری کشور، شناخت نوع و مدت زمان کارهای انجام شده توسط آنها در یک شبانه روز به اجرا در آمده است. این طرح در چهارمین هفته خرداد ماه (۹۹/۳/۲۴ لغایت ۹۹/۳/۳۱) در نقاط شهری کشور اجرا شد.
بررسی نتایج طرح در بهار ۹۹ نشان میدهد که:
متوسط بیش ترین زمان صرف شده در شبانه روز به ترتیب:
- به گروه فعالیت «رسیدگی و خودمراقبتی (شامل خوابیدن، خوردن و آشامیدن، مراقبت های بهداشتی – پزشکی، سفر در رابطه با کارهای رسیدگی و خودمراقبتی و …) با ۱۱ ساعت و ۳۸ دقیقه
- فرهنگ، فراغت، رسانه های گروهی، تمرین های ورزشی (شامل بازدید از، رویدادهای / مکان های فرهنگی، تفریحی و ورزشی، سرگرمی ها، شرکت در ورزش ها، استفاده از رسانه های گروهی، مطالعه در اوقات فراغت، تماشای تلویزیون، گوش دادن به رادیو، سفر در رابطه با فرهنگ، فراغت، رسانه های گروهی و تمرین های ورزشی و …)»با ۴ ساعت و ۲۷ دقیقه
- خدمات خانگی بدون مزد برای اعضای خانوار و خانواده (شامل تهیه و آماده کردن غذا، تمیز کردن خانه، خرید کردن برای اعضای خانوار، نگهداری از گل و گیاه و حیوان خانگی و …)» با ۲ ساعت و ۵۰ دقیقه
- اشتغال و کارهای مرتبط برای مزد (شامل اشتغال در شرکت ها، نهادهای دولتی و مؤسسات غیرانتفاعی، اشتغال در بنگاه های اقتصادی خانگی تولید کالاها، اشتغال در خانوارها و بنگاه های اقتصادی خانگی ارائه خدمات، کارهای فرعی و وقفه های در رابطه با شغل، جستجوی شغل، راه اندازی شغل، سفر و تردد در رابطه با شغل و …) ۲ ساعت و ۴۰ دقیقه است، این مدت زمان برای مردان در حدود ۴ ساعت ۴۸ دقیقه است.
- معاشرت، ارتباط، مشارکت اجتماعی و آداب و رسوم دینی (صحبت کردن، شرکت در رویدادهای اجتماعی / فرهنگی جامعه، نقش داشتن در مسئولیت های مربوط به شهروندی، آداب و رسوم دینی، سفر تفریحی- زیارتی و …) با یک ساعت و ۳۶ دقیقه بوده است.
-همچنین کمترین زمان صرف شده در شبانه روز مربوط به «کار داوطلبانه بدون مزد، کارآموزی و سایر کارهای بدون مزد» با ۲ دقیقه است.
- در میان مردان، پس از فعالیت «رسیدگی و خود مراقبتی»، متوسط بیش ترین زمان صرف شده در شبانه روز به ترتیب مربوط به گروه فعالیت، «اشتغال و کارهای مرتبط برای مزد» با ۴ ساعت و ۴۸ دقیقه، «فرهنگ، فراغت، رسانه های گروهی، تمرین های ورزشی» با ۴ ساعت و ۴۷ دقیقه و «معاشرت، ارتباط، مشارکت اجتماعی و آداب و رسوم دینی» با یک ساعت و ۲۵ دقیقه بوده است
- در میان زنان، متوسط بیش ترین زمان صرف شده پس از رسیدگی و خودمراقبتی، به ترتیب مربوط به گروه فعالیت، «خدمات خانگی بدون مزد برای اعضای خانوار و خانواده» با ۴ ساعت و ۴۴ دقیقه و «فرهنگ، فراغت، رسانه های گروهی، تمرین های ورزشی» با ۴ ساعت و ۸ دقیقه در رتبه بعدی قرار دارد.
- مقایسه الگوی گذران وقت بین مردان و زنان گویای این مطلب است که زنان نسبت به مردان در یک شبانه روز بیش از ۳ ساعت و نیم وقت بیشتری به خدمات خانگی بدون مزد و بیش از ۴ ساعت زمان کمتری به کارهای مرتبط برای مزد اختصاص می دهند.
- مقایسه الگوی گذران وقت فصل بهار ۹۹ با فصل زمستان ۹۸ نشان میدهد خدمات خانگی بدون مزد بطور متوسط ۱۳ دقیقه و فعالیت «رسیدگی و خود مراقبتی» و «فرهنگ، فراغت، رسانه های گروهی، تمرین های ورزشی» با ۲ دقیقه نسبت به فصل زمستان زمان کمتری و فعالیت «معاشرت، ارتباط، مشارکت اجتماعی و آداب و رسوم دینی» با ۱۲ دقیقه و یادگیری با ۴ دقیقه زمان بیشتری به خود مختص کرده است.


منبع:

1399/05/30
21:31:00
5.0 / 5
1595
تگهای خبر: اشتغال , اقتصاد , تولید , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
کار در محل

كار در محل

کار در محل سفارش دهنده

kardarmahal.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار در محل محفوظ است