جوابیه آستان قدس درباب برج سازی در باغ خوردین

جوابیه آستان قدس درباب برج سازی در باغ خوردین سازمان موقوفات آستان قدس رضوی با ارسال جوابیه ای بااینكه ساخت برج تجاری در باغ خوردین تهران را رد كرده، اما درباره ساخت برج مسكونی در این باغ و تعطیلی مركز تربیتی فعال در آن سكوت كرده است.


به گزارش کار در محل به نقل از مهر، در پاسخ به انتشار گزارشی در خبرگزاری مهر درباب تغییر کاربری باغ خوردین در محدوده خیابان ایران زمین، سعید جعفری مدیرعامل سازمان موقوفات آستان قدس رضوی در استان تهران، اعلام نموده است: راه اندازی برج تجاری در باغ خوردین شایعه است. وی ضمن تکذیب شایعه راه اندازی برج تجاری در باغ خوردین، اظهار داشت: حفظ منابع طبیعی جزو سیاست های کلان آستان قدس رضوی است و بر این اساس هیچ گونه بحثی درباب راه اندازی برج تجاری در باغ خوردین مطرح نبوده و نیست. شهردار منطقه ۲ تهران نیز اعلام نموده که آستان قدس رضوی تابحال درخواستی برای ستاندن مجوز تجاری سازی در محدوده باغ خوردین ارائه نداده است. جعفری با تاکید بر لزوم بهره برداری بهینه از موقوفات در امتداد توسعه خدمات فرهنگی و اجتماعی آستان قدس رضوی، اظهار داشت: پشتوانه اصلی کارهای گوناگون آستان قدس رضوی موقوفات، نذورات و هدایایی است که مردم متدین در ادوار تاریخ و با ارادت قلبی به ساحت قدسی رضوی اهدا کرده اند و متولیان این مجموعه هم با اشراف بر جهات شرعی و قانونی، دقت نظر و حساسیت فراوان و هم چنین استفاده از نظر کارشناسان متخصص نسبت به مدیریت و راندمان این موقوفات و عمل به نیات واقفین اقدام می کنند. وی با اعلان اینکه هدف از موقوفات و نذورات کارهای فرهنگی و اجتماعی است و امور اقتصادی در رابطه با راندمان موقوفات نباید منافاتی با اصول ارزشی داشته باشد، اضافه کرد: بر این اساس ما موظف هستیم برنامه ریزی و اقدامات لازم در امتداد بهره برداری بهینه از موقوفه و عمل به نیات واقفین را در دستور کار قرار دهیم. اما در این راه تبعیت از سیاست های کلان مجموعه در زمینه های مانند حفظ منابع طبیعی و عدم ورود به کارهای اقتصادی ناسالم را همیشه مد نظر داریم و در عین حال کارهای اقتصادی سالم و مؤثر در پیشرفت اقتصاد کشور را در امتداد راندمان موقوفات جزو تکالیف خود می دانیم. مدیر عامل سازمان موقوفات آستان قدس رضوی در تهران از باغ خوردین بعنوان یکی از موقوفات آستان قدس رضوی یاد و عنوان کرد: شش دانگ موقوفه خوردین، پلاک ۱۷۴ اصلی بخش ۱۱ تهران در شهرک غرب، از موقوفات بسیار قدیمی آستان قدس رضوی در تهران بشمار می رود. وی با تاکید بر لزوم حفظ درختان و فضای باغی این موقوفه باتوجه به دستور صریح تولیت آستان قدس رضوی، اظهار داشت: به هیچ عنوان برنامه ای برای تجاری سازی در این منطقه ندارد. جعفری با اشاره به برنامه آستان قدس رضوی در امتداد گسترش کارهای فرهنگی و تربیتی در مناطق کم برخوردار، اظهار داشت: بر این اساس توسعه و تجهیز برخی مراکز فرهنگی در مناطق هدف استان تهران در دستور کار این سازمان قرار دارد.توضیحات مهر:

در گزارشی که یک هفته قبل در خبرگزاری مهر با عنوان " سودای برج سازی در ملک باارزش خوردین" انتشار یافت، به وجود مجوز قدیمی برای انبوه سازی در این ملک موقوفه اشاره شد که در دوره ریاست فقید آستان قدس کسب شده بود و همیشه نگرانی برای تغییر کاربری و تبدیل این ملک به یک برج بلند طبقه را برای اهالی و دوستداران محیط زیست شهر تهران به دنبال داشته است. اما تبدیل این باغ باارزش از لحاظ اکولوژیکی به مجموعه ای با کاربری تربیتی _ آموزشی در زمان ریاست آیت الله رئیسی بر آستان قدس، امیدهایی را برای تغییر رویه استفاده از باغات در تهران به خصوص مناطقی که ارزش ملکی بالاتری برخوردار می باشند، به وجود آورده است. نکته مهم درباب جوابیه ارسال شده به خبرگزاری مهر این است که گزارش مهر درباب «برج سازی» آستان قدس بود و تاکید شده که برای ساخت ۲ برج مسکونی و تجاری در این زمین باارزش برنامه ریزی شده است، اما عملاً در پاسخ ارسال شده، هیچ اشاره ای به «برج مسکونی» نشده و تنها ساخت برج تجاری رد شده است. ما ضمن ابراز خرسندی از اینکه این نهاد مهم و بی بدیل فرهنگی به دنبال مسئله تأسف برانگیز «مال سازی» نیست، کماکان منتظر پاسخ آستان قدس درباب ساخت برج مسکونی در باغ خوردین هستیم. ضمن اینکه در گزارش مهر از انبوه سازی بعنوان فعالیت اقتصادی «ناسالم» یاد نشده است، بلکه استفاده فرهنگی و آموزشی از این باغ را باتوجه به نیازهای موجود فرهنگی تربیتی در شهر تهران و کمبود فضاهای فرهنگی مورد تاکید قرار داده است. مسأله ای که مورد تأیید و توجه شهردار منطقه نیز قرار گرفته و خواهان همراهی رسانه ها برای حفظ این باغ دارد. که خوشبختانه مدیرعامل سازمان موقوفات آستان قدس رضوی هم با تاکید بر لزوم حفظ درختان و فضای باغی این موقوفه باتوجه به دستور صریح تولیت آستان قدس رضوی، اعلام نموده است: "به هیچ عنوان برنامه ای برای تجاری سازی در این منطقه ندارد. " که البته باید پرسید برای مسکونی سازی چطور؟بخش دیگر گزارش مهر، اشاره به تصمیم آستان قدس در خصوص تعطیلی مجتمع تربیتی فعال در باغ خوردین داشت که متأسفانه درباب این بخش هم جوابیه ارسالی پاسخ روشنی نداده است، بلکه آنچه از متن آن مستفاد می گردد تأیید ضمنی تعطیلی این مرکز فرهنگی_تربیتی است و اشاره مدیر سازمان موقوفات آستان قدس رضوی در تهران به گسترش کارهای فرهنگی و تربیتی در «مناطق کم برخوردار»، شائبه تغییر کاربری این ملک را تقویت می کند.

1399/05/12
23:39:36
5.0 / 5
2403
تگهای خبر: اقتصاد , خدمات , سازمان , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
کار در محل

كار در محل

کار در محل سفارش دهنده

kardarmahal.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار در محل محفوظ است