رییس شورای اسلامی شهر تهران:

عدم اجرای قوانین بزرگترین مشكل كلان شهر ها در حل آلودگی هوا است

عدم اجرای قوانین بزرگترین مشكل كلان شهر ها در حل آلودگی هوا است به گزارش كار در محل رئیس شورای شهر تهران اظهار داشت: مشكل كلان شهر ها درجه پایین اجرای قوانین بخصوص قوانین مربوط به حمل و نقل عمومی و مدیریت سوخت و هوای پاك است كه مادرحل معضل ترافیك و آلودگی هوا دچارمشكل كرده است.


به گزارش كار در محل به نقل از مهر، شصت و چهارمین اجلاس مجمع مشورتی روسای شوراهای اسلامی كلان شهر ها و مراكز استان ها در كرمانشاه با حضور مرتضی الویری رئیس شورا یعالی استان ها، محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران و روسای شوراهای اسلامی كلان شهر ها و مراكز استان ها و برگزاری كمیسیون های تخصصی ۴ گانه(كمیسیون حمل و نقل و خدمات شهری، كمیسیون فرهنگی و شهر هوشمند، كمیسیون عمران و شهر سازی و كمیسیون حقوق و اقتصادی) رسما شروع شد. محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران در كمیسیون حمل و نقل و خدمات شهری با اشاره به مشكلات و اولویت های كلان شهر های ایران اظهار داشت: اغلب كلان شهر ها مشكلاتشان شبیه هم هستند و مراكز استان ها و شهر های كوچكتر هم با تبعیت از كلان شهر ها به سمت همین مشكلات می روند و بنابراین عملكرد كلان شهر ها الگویی برای شهر های دیگر خواهد بود و باید پند بگیرند. ایشان در ادامه با یادآوری سخنان آیت الله هاشمی در نماز جمعه در مورد مترو و فاضلاب تهران و كلان شهر ها اظهار داشت: جا دارد در این جا یادی كنم از آیت الله هاشمی كه در سخنرانی در مورد مترو و فاضلاب در سال ۶۳ بیان داشتند كه نه تنها تهران بلكه از الان كلان شهر های دیگر هم باید به این فكر راه اندازی مترو و زیر ساخت های زیر بنایی باشند. وی افزود: امروز می شود گفت كلان شهر های دیگر نسبت به جمعیت شان از تهران در حوزه حمل و نقل عمومی و ریلی جلوتر هستند. هاشمی در ادامه اضافه كرد: هم اكنون كلان شهر های ایران عموما همه گرفتار مشكل آلودگی هوا و ترافیك بعنوان معضل اصلی هستیم. در نظر سنجی هایی كه از شهروندان تهرانی داشتیم، پس از خدمات شهری كه فعالیت اصلی شهرداری هاست اولویت اول را آلودگی هوا و ترافیك و اولویت دوم را صدمه های اجتماعی می دانند و بعد مسائل دیگر بنابراین كمیسیون حمل و نقل و خدمات شهری از اهمیت بسیاری برخوردار می باشد. وی خاطر نشان ساخت: در جلسات هم اندیشی گذشته بحث این بود كه بررسی نماییم آیا دولت نسبت به قوانینی كه در مجلس تصویب می شود اعمال قوانین و اجرا را انجام می دهد كه به این نتیجه رسیدیم كه درجه اجرا بسیار پایین است.
هاشمی اضافه كرد: در قانون هدفمندی یارانه ها و قانون هوای پاك، سوخت و حمل و نقل ریلی انبوه بر یا قوانین مربوط به بودجه و بخشی از یارانه های مربوط به حمل و نقل عموما گرفتار مشكل اجرا هستیم. ما نتایج این بررسی را برای اركان دولت ارسال كردیم ولی به نتیجه نرسیدیم. حتی در تصمیم اخیر قوا هم باردیگر مبحث حمل و نقل عمومی فراموش شده است. هاشمی اضافه كرد: نكته ی بعدی هماهنگی بین شهرداری ها و راهنمایی و رانندگی و جرایم و سهم شهرداری از این جرائم است كه متاسفانه این سهم هم از راه برنامه و بودجه و بموقع و كامل داده نمی گردد البته در تهران ما توانستیم بخشی از این سهم را با بدهی های مالیاتی تهاتر نماییم اما واضح است كه سهم شهرداری ها از جرائم راهنمایی و رانندگی عدد قابل توجهی است كه پرداخت نشده است و ما از مبلغ اصلی آن آگاه نیستیم!؟ رئیس شورای اسلامی شهر تهران در ادامه سخنان خود به مصوبه شورای اقتصاد در سال۹۶ و ۹۷ در مورد تامین واگن شهری و اتوبوس ها و مینی بوس ها اشاره نمود و اظهار داشت: بر مبنای تصمیم شورای اقتصاد قرار بود در كلان شهر ها و در جهت كاهش آلودگی هوا ۱۰ میلیارد دلار در بحث تامین ۱۹ هزار اتوبوس، ۴۰ هزار مینی بوس و كامیون های بین شهری تفاهم نامه ای در حضور رئیس جمهور با حضور ۴ وزیر به امضا رسید. وزارت نفت، وزارت صمت و وزارت راه هم متعهد شدند نسبت به تامین تجهیزات متحرك از راه ساخت داخل اقدام نمایند. سهم تهران در این مصوبه هزار واگن شهری، ۳ هزار اتوبوس و ۵ هزار مینی بوس است ولی این مصوبه شورای اقتصاد هم به نتیجه نرسیده است. با این وجود ما فشار آوردیم كه این مصوبات و طرح جامع پسماند اجرا شود. محسن هاشمی در ادامه اضافه كرد: در بحث سرانه های خدماتی، متاسفانه در شهر ها گرفتار مشكل هستیم. هاشمی همینطور با اشاره به طرح جامع پسماند اظهار داشت: همانطور كه می دانید طرح جامع پسماند نوشته شده كه مساله اصلی جدا سازی از مبدا است و بعد تفكیك زباله و بعد تولید انرژی و تولید برق كه هم اكنون در تهران ۲.۵ تا ۳ مگا وات برق گرفته شود. با این وجود سرمایه گذاران رغبتی به این امر نشان نمی دهند چون كه استدلالشان این است قیمت برقی كه مقرر است دولت از آنها بخرد تكافوی سرایه گذاری آنان نیست و این بارها در مبحث مربوط به پسماند با وزارت نیرو در میان گذاشته شده است.

1398/09/08
10:36:49
5.0 / 5
4271
تگهای خبر: اقتصاد , بودجه , تولید , حقوق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
کار در محل

كار در محل

کار در محل سفارش دهنده

kardarmahal.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كار در محل محفوظ است